Deník 24. květen 2025
změnit datumsobota 24. 5.
Svátek Jana a Vanesa
AFP: V Cannes policie rok co rok svádí boj proti zlodějům luxusních hodinek
Každé léto, kdy francouzské Cannes zaplaví slunce a hosté filmového festivalu, začínají na Azurové pobřeží na jihovýchodě Francie putovat velmi bohatí turisté se svými luxusními hodinkami. A ty naopak přitahují velmi specializované a organizované zloděje, proti nimž místní policie vede rok co rok stejný boj. Napsala to agentura AFP. V polovině května v této hře na četníky a zloděje triumfovali zloději, když se jim podařilo z ruky kolemjdoucího v Cannes ukrást hodinky za více než 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Druhého května se naopak podařilo zatknout pět osob, které se pokusily okrást člena katarské královské rodiny o hodinky značky Richard Mille v hodnotě odhadované na 600.000 eur. Od 1. dubna bylo podle prokuratury v Cannes zaznamenáno více než deset krádeží nebo pokusů o krádež tohoto typu. ... (pokračování) Fillův obraz Hlava muže s dýmkou se v pražské aukci prodal za 25,048 milionu Kč
Obraz Emila Filly Hlava muže s dýmkou z roku 1915 se dnes v aukci v pražské Lucerně prodal za 25,048 milionu korun včetně aukční provize. Stal se tak třetím Fillovým nejdražším obrazem, který se prodal na aukcích v Česku. Vyvolávací cena obrazu, který byl hlavním dílem sálové aukce společnosti European Arts Investments, byla 14 milionů korun. ČTK to za pořádající společnost řekl Miloš Svoboda. Doplnil, že dražším byl dnes obraz Bohumila Kubišty, jehož cena se vyšplhala z 21 milionů na 28,272 milionu korun. Kolekce aukce čítala celkem 113 děl českého i evropského výtvarného umění. "Sběratelé utratili za sobotní aukční odpoledne více než 107 milionů korun a úspěšně se vydražilo 78 procent nabízených položek. Magickou dvacetimilionovou hranici překonalo v aukci ještě Zátiší s citrony od Bohumila Kubišty z roku 1909, za které byl nový majitel ochoten zaplatit částku 28,272.000 korun," uvedl Svoboda. ... (pokračování) Sběratelé dnes v numismatické aukci v Praze utratili téměř 51 milionů korun
Sběratelé dnes v numismatické sálové aukci v Praze utratili téměř 51 milionů korun. Dražily se vzácné mince, medaile, vyznamenání, bankovky - ale třeba i tuzexové poukazy. Například za 1,020.000 korun byl vydražen pětihaléř z roku 1924, drobná mince první československé republiky, přičemž vyvolávací cena činila půl milionu korun. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil zástupce aukční síně Aurea Numismatika Jan Vrabec. Položek v aukci bylo celkem 943, součet vyvolávacích cen činil přes 24 milionů korun. "Je až k neuvěření, že právě pětihaléř, běžná drobná mince z peněženek našich prarodičů, dnes patří k nejvyhledávanějším sběratelským skvostům. Důvodem je jeho extrémní vzácnost, v kremnické mincovně byl roku 1924 ražen jen zkušebně a do oběhu se dostalo pouze pár kusů. ... (pokračování)
Dnešní znamení: Blíženci.
21. května – 20. červnaBlíženci – latinsky Gemini, řecky Δίδυμοι (Dídymoi), anglicky Gemini. Vládnoucí planeta: Merkur. Element: vzduch. Racionálně jde o znamení informací, adaptability a komunikace; rychle se učí, porovnává a věci zkoumá z více perspektiv.
U drahých kovů Blíženci přirozeně analyzují data: rozdíl spotové ceny a prémii, historickou volatilitu a likviditu jednotlivých formátů. Často volí kombinaci menších nominálů kvůli flexibilitě prodeje (části pozice) a preferují transparentní spread. Strategie může být takticky „vrstvená“: pravidelné nákupy + příležitostné dokupy při poklesech, ale s limity, aby se z toho nestal trading bez plánu. Doporučeno je vést evidenci nákupních cen, počítat celkové náklady (prémie, doprava, úschova) a definovat exit scénáře. viz. Medaile se znamením zvěrokruhu Blíženci (24.5.) (Tento horoskop je připravený pro zábavu; investiční rozhodnutí vždy opírejte o data, ověřená fakta, diverzifikaci investice a svůj individuální rizikový profil.)
Americká ocelářská společnost U.S. Steel uskuteční plánované spojení s japonským konkurentem Nippon Steel. Uvedl to americký prezident Donald Trump. Společnost Nippon Steel již dříve podala nabídku na převzetí firmy U.S. Steel za téměř 15 miliard dolarů (téměř 330 miliard Kč). Transakci však zablokoval předchozí americký prezident Joe Biden. U.S. Steel má výrobní aktivity rovněž na Slovensku. Podle nejmenovaného představitele Bílého domu nyní Trump plán společnosti Nippon Steel na převzetí firmy U.S. Steel schválil, píše agentura Kjódó. "Bude to plánované partnerství mezi U.S. Steel a Nippon Steel, které vytvoří nejméně 70.000 pracovních míst a přinese 14 miliard dolarů do americké ekonomiky," napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Agentura Reuters již dříve informovala, že Nippon Steel hodlá v případě schválení fúze investovat 14 miliard do aktivit firmy U.S. ... (pokračování)
Téma dne. 24. květen
O čem se dnes píše?aukceČRFillafirmyFranciehobbyhutěJaponskokriminalitaměnaNippon SteelnumismatikaTrumpU.S. SteelUSAvýtvarnézajímavosti