Deník 9. únor 2026: klíčové zprávy
změnit datumpondělí 9. 2.
Tento den má svátek Apolena. Přehled hlavních událostí:
Osud vily Löw-Beer v Brně: Za ztracenou sochu je vypsána odměna 1 milion korun
Potomci významného brněnského průmyslníka a filantropa Augusta Löw-Beera společně s jihomoravským krajským zastupitelem Michalem Doleželem upozorňují na zhoršující se stav vily na ulici Hlinky číslo 132 v Brně a zároveň na zmizení cenné sochy, která byla po desítky let její součástí. August Löw-Beer si vilu nechal postavit v roce 1922 jako domov pro sebe a svou rodinu. Žil zde až do roku 1938, kdy byl kvůli svému židovskému původu nucen Brno i svůj domov opustit, aby si zachránil život. Během nacistické okupace byla vila zabavena gestapem a sloužila jako sídlo Sicherheitsdienstu (SD). Po válce byla nemovitost zestátněna a československý stát v ní zřídil kojenecký ústav. Po roce 1989 se potomci Augusta Löw-Beera vědomě rozhodli neuplatnit restituci, a to z úcty k tomu, že budova sloužila veřejně prospěšnému účelu – péči o kojence. ... (pokračování)
Brusel Holešov (Kroměřížsko) Kyjev Mnichov Paříž Peking Praha Tokio Zlín
Půjčka EU pro Ukrajinu: České firmy se budou moci ucházet o zakázky
Na obranných zakázkách financovaných z půjčky pro Kyjev se budou moci podílet i firmy z Česka, Slovenska a Maďarska navzdory tomu, že tyto státy odmítly ručit za unijní půjčku v hodnotě 90 miliard eur. ČTK to potvrdilo několik unijních i diplomatických zdrojů. O detailech půjčky se diskutovalo na mnoha jednáních mezi diplomaty i v Evropské komisi, unijní exekutiva nakonec rozhodla, že zakázky budou moci být od firem z Ukrajiny i z celé EU. Opak by totiž znamenal i vážné narušení unijního vnitřního trhu. Poskytnutí půjčky pro Kyjev na roky 2026 a 2027 odsouhlasili prezidenti a premiéři členských států EU poté, co se na prosincovém summitu nedokázali dohodnout na financování, které by využilo zmrazený ruský majetek. Proti takzvané reparační půjčce silně vystupovala Belgie. ... (pokračování) Politico: Macron prosazuje nákupy v Evropě, Německo a Itálie nesouhlasí
Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtečním neformálním summitu EU prosazovat velmi francouzskou vizi ekonomické budoucnosti Evropy. S návrhem na "buy european", tedy upřednostnění nákupů v Evropě, ale nesouhlasí Itálie a Německo. Paříž se tak nejspíš na nadcházejícím jednání utká s Berlínem a Římem, napsal bruselský server Politico. Neformální summit, který se koná na belgickém zámečku Alden Biesen, má řešit hlavně otázku konkurenceschopnosti EU a Česko bude na jednání zastupovat premiér Andrej Babiš. Šéf summitů António Costa přizval také autory dvou zásadních zpráv týkajících se konkurenceschopnosti, Maria Draghiho a Enrica Lettu. Německo i Itálie jsou podle Politica skeptické k velkým plánům, které chce podle všeho na jednání prezentovat francouzský prezident, a shromažďují podporu pro odlišný tábor prosazující spíše větší důraz na volný obchod a podnikání. ... (pokračování)
Vodnář – latinsky Aquarius, řecky Υδροχόος (Ydrochóos), anglicky Aquarius. Vládnoucí planeta: tradičně Saturn, moderně Uran. Element: vzduch. Racionálně jde o znamení inovace, nezávislosti a systémového myšlení; zpochybňuje status quo a hledá nové modely.
Drahé kovy Vodnář vnímá jako součást širší diverzifikace a řízení rizika, ne jako jedinou spásu. Často nastaví pravidla: alokace, rebalancing, limity nákupů a důraz na likviditu. Umí kombinovat zlato (stabilita, nižší volatilita) a stříbro (vyšší volatilita, průmyslové využití) s vědomím rozdílných prémií a skladovacích nákladů. Vodnáři prospívá automatizace (pravidelné nákupy) a kontrola celkových nákladů vlastnictví (TCO): prémie + spread + úschova. viz. Medaile se znamením zvěrokruhu Vodnář (9.2.) (Tento horoskop je připravený pro zábavu; investiční rozhodnutí vždy opírejte o data, ověřená fakta, diverzifikaci investice a svůj individuální rizikový profil.)
![Zbožní židé znovu přijedou do Holešova uctít památku rabína Šacha Zbožní židé znovu přijedou do Holešova uctít památku rabína Šacha]()
Zbožní židé znovu přijedou do Holešova uctít památku rabína Šacha
Zbožní židé přijedou příští týden do Holešova na Kroměřížsku uctít památku rabína Šacha. Dorazit by jich měly desítky, možná i stovky, řekla dnes ČTK Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov. Jeden z největších židovských učenců je pohřben na holešovském židovském hřbitově. Na letošek připadá 364. výročí jeho smrti. Takzvaný jahrzeit, tedy výroční den smrti, se řídí lunárním kalendářem, tentokrát vychází na druhou polovinu února. V Holešově očekávají především příjezd židovských poutníků ze zahraničí. Znovu zamíří k Šachovu hrobu. "Budou jezdit hlavně v úterý večer a pak ve středu celý den," uvedl správce holešovských židovských památek a zároveň průvodce Vratislav Brázdil. Pro židovské věřící má období jahrzeitu mimořádný duchovní význam. ... (pokračování) AFP: Osudy cizinců bojujících za Rusko se prolínají v ukrajinském vězení
"Nástup!" zazní do ticha a vzápětí se ozve dusot a schodiště se zaplní tvářemi snad ze všech koutů světa. Jsou tu Egypťané, Číňané, Kamerunci, všichni vojáci Moskvy. Přihlásili se bojovat pod ruskými prapory "za svobodu", "za mzdu za práci" či "pod nátlakem", než je zajali na frontě. Teď jsou v utajovaném vězení na západě Ukrajiny a nezbývá jim nic než čekat na nejistou výměnu válečných zajatců, píše agentura AFP. Ve věznici směla strávit den a hovořit mimo dohled dozorců s vězni, které lákal příslib nového života, než jej zastínily válečné hrůzy. Všechna jména byla změněna v souladu s ženevskými úmluvami, které zakazují vystavovat válečné zajatce "veřejné zvědavosti". Budova s bílými zdmi a béžovými podlahami si zachovala strohý sovětský styl. ... (pokračování) Ukrajina začíná vyvážet zbraně, snaží se zpeněžit vojenské technologie
Ukrajina začíná otevírat vývoz zbraní domácí výroby, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev tak chce vydělat na válečném technologickém závodu ve zbrojení s Ruskem a získat tolik potřebné finanční prostředky, napsala dnes agentura Reuters. Čtyři roky trvající válka, v níž se Ukrajina brání ruské invazi, podnítila rozmach obranného sektoru. Oborové svazy odhadují, že Ukrajina nyní má více než tisíc výrobců zbraní a vojenského vybavení; většinou jde o malé soukromé společnosti založené po ruské invazi v únoru 2022. Vzhledem k tomu, že se společnosti snažily vyrábět nové zbraňové systémy a způsoby, jak jim čelit, obranný sektor rostl rychleji, než byla schopnost vlády nakupovat jeho produkty, což vedlo Kyjev k tomu, že hledal peníze u spojenců, aby pomohli financovat domácí nákupy, napsal Reuters. Ukrajinští výrobci, z nichž mnozí mají za sebou úspěšné nasazení svých produktů na bojišti, doufají, že budou moci těžit z historického boomu evropských výdajů na obranu, který je poháněn největší válkou na kontinentu od roku 1945. ... (pokračování) Ve světě získává podporu politika demoliční koule, varují experti ve zprávě
Ve světě získávají podporu politické síly, které upřednostňují destrukci před reformou. Upozorňují na to autoři Mnichovské bezpečnostní zprávy vydané před bezpečnostní konferencí (MSC), která se v bavorské metropoli bude konat koncem tohoto týdne. "Svět vstoupil do fáze politiky dělané demoliční koulí. Na pořad dne se dostala rozsáhlá destrukce spíše než opatrné reformy a úpravy," uvádí se ve zprávě, z níž cituje agentura DPA. Její autoři upozorňují na to, že v nejvyspělejších zemích světa si jen malá část lidí myslí, že budoucí generace se díky politice jejich současných vlád bude mít lépe. Podle mezinárodního průzkumu MSC si 80 procent dotázaných v Číně myslí, že politika vlády povede ke zlepšení života pro budoucí generace, v Indii je to 61 procent. ... (pokračování)![Guvernér francouzské centrální banky předčasně odstoupí z funkce Guvernér francouzské centrální banky předčasně odstoupí z funkce]()
Guvernér francouzské centrální banky předčasně odstoupí z funkce
Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau v červnu odstoupí z funkce, ačkoli jeho funkční období vyprší až na podzim příštího roku. O svém záměru podle agentur informoval v dopise adresovaném zaměstnancům banky. Šestašedesátiletý Villeroy uvedl, že se pro odchod z čela centrální banky rozhodl "přirozeně a nezávisle". "V období do začátku června bude dostatek času na hladké zorganizování mého nástupnictví," dodal. Jeho předčasný odchod poskytuje francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi možnost jmenovat nového guvernéra centrální banky, upozornila agentura Reuters. Pokud by Villeroy zůstal v čele banky až do konce funkčního období, jmenoval by jeho nástupce vítěz prezidentských voleb, které se budou konat v dubnu příštího roku. ... (pokračování) Bloomberg: Čína vyzvala banky, aby omezily nákupy amerických státních dluhopisů
Čínské regulační úřady vyzvaly domácí banky, aby omezily nákupy amerických státních dluhopisů. Ty finanční instituce, které jich drží až příliš mnoho, by jich část měly odprodat. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Vláda v Pekingu má podle nich obavy, že vysoká akumulace těchto dluhopisů a cenová kolísavost s nimi spojená může znamenat riziko. Zdroje si přály zůstat v anonymitě, protože hovoří o neveřejných jednáních. Toto doporučení se nevztahuje na americké státní dluhopisy, které jsou v držení čínských státních institucí. Pokyny, které byly v posledních týdnech ústně sděleny zástupcům některých z největších bank v zemi, odrážejí rostoucí obezřetnost úředníků ohledně toho, že rozsáhlé objemy amerického státního dluhu mohou banky vystavit prudkým výkyvům, uvedly zdroje. Tyto obavy se shodují s varováními vlád a správců fondů v jiných zemích v době, kdy se čím dál častěji mluví o statusu amerického dluhu jako bezpečného přístavu a o atraktivitě dolaru. ... (pokračování) UniCredit Bank v ČR a SR loni stoupl čistý zisk o 11,5 pct na 11,9 mld. Kč
Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2025 čistý zisk 481 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 11,9 miliardy Kč, což je o 11,5 procenta více než předloni. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Také ostatním velkým bankám loni zisky rostly. Objem vkladů UniCredit Bank stoupl loni meziročně o sedm procent na 659 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 8,1 procent na 617 miliard korun, vyplývá z oznámení. Čisté výnosy z poplatků a provizí banky v roce 2025 meziročně vzrostly o 12,5 procenta na 7,6 miliard Kč, čisté úrokové výnosy klesly o 1,4 procenta na 15,6 miliard korun. Čistý provozní zisk banky stoupl o 5,7 procenta na 15,1 miliard Kč. ... (pokračování) NERV se nové vládě nehodí, míní opozice. Ptá se, jaké instituce budou následovat
Opozice kritizuje rozhodnutí koaličního kabinetu ANO, SPD a Motoristů zrušit Národní ekonomickou radu vlády (NERV). Vláda ruší, co se jí nehodí, míní politici stran bývalé vlády. Někteří z nich se na síti X řečnicky zeptali, zda bude následovat zrušení Národní rozpočtové rady nebo rovnou Nejvyššího kontrolního úřadu. Předchozímu kabinetu Petra Fialy (ODS) NERV radil se strukturálními ekonomickými opatřeními, například s důchodovou reformou nebo s reformou veřejných financí. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) rozhodnutí vysvětlila tím, že si radu předchozí vláda připravila kvůli svým potřebám a že nová vláda využívá ke konzultacím své experty. "Jaký bude vývoj k případnému vytvoření NERV naší vlády, necháváme otevřené. ... (pokračování) Majitel zkrachovalého e-shopu Mamut tvrdí, že o dodávkách zařízení Apple nevěděl
Společnost Mammoth, která provozovala zkrachovalý e-shop Mamut, podle vyjádření svého vlastníka Plus4U nevěděla o dodávkách tisíců kusů elektroniky Apple, které měly obchodem projít a za které dodavatelé nedostali zaplaceno. Obchodní model, v rámci kterého vznikla policií vyčíslená škoda 4,1 miliardy Kč, podle Plus4U koordinovali manažeři dodavatelských firem JT Leasing a T-Mobile společně s majitelem odběratelských společností J.A.E. a SBJ Trade Břetislavem Janouškem. Plus4U to uvedla v dnešním prohlášení pro tisk. T-Mobile i JT to s odkazem na dosavadní směr vyšetřování shodně odmítly. Vrchní soud v prosinci označil JT Leasing za poškozenou stranu, což i u T-Mobile minulý týden potvrdila policie. Plus4U podle mluvčího Jana Charváta předpokládá, že vyšetřovatelé již disponují informacemi o tom, kde prostředky za zařízení Apple skončily a kdo se na úkor ostatních obohatil. ... (pokračování) ZP MV ČR rozšiřuje síť stomatologických ambulancí pro ošetření dětí s autismem
Dětí s poruchou autistického spektra stále přibývá. ZP MV ČR rozšiřuje síť stomatologických ambulancí, které umožní ošetření v celkové anestezii Absence očního kontaktu, emocí, specifické zájmy nebo také obtížné navazování vztahů – takové jsou typické příznaky poruchy autistického spektra u dětí. V České republice se autismus objevuje u více než dvou procent dětí a jednoho procenta dospělých. Nárůst počtu dětských pacientů, kteří se léčí s poruchou autistického spektra, potvrzuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Reaguje také na zvýšenou poptávku stomatologického ošetření od klientů s autismem i poskytovatelů zdravotních služeb. „Za poslední čtyři roky jsme zaznamenali téměř dvojnásobný nárůst počtu dětských klientů, kteří využívají léčbu v souvislosti s poruchou autistického spektra. ... (pokračování) JeyBy před Valentýnem připomíná Vteřinu! "Užijte si každou chvíli," vyzývá
Zpěvák JeyBy posílá před Valentýnem do rádií svůj hit Vteřina, který složil společně s producentem Danem Škráškem "Je to song o radosti, energii a párty atmosféře," svěřuje se mladý zpěvák, který na letošní jaro připravuje vydání své první desky. V písni Vteřina se podle zpěváka skrývá jasné poselství. "Je o životě naplno, o touhách, o tom užít si každou chvíli a nenechat nic utéct. Měli bychom všichni vnímat, že každá vteřina života je důležitá, ať už jsme zamilovaní nebo ne," dodává před svátkem svatého Valentýna. Vteřina má také svůj videoklip, který režíroval Jaro Smejkal. O vokály v písni se postarala bývalá finalistka SuperStar Martina Balogová, před kamerou se pak např. objevili Robert Rosenberg, Freescoot či Naira Delairo. ... (pokračování) Láska k druhým začíná láskou k sobě
Valentýn je nejen svátkem lásky, ale také připomínkou, že nejdůležitější vztah je ten, který máme sami k sobě. Dopřát si pocit komfortu a spokojenosti ve vlastním těle je jedním z nejjednodušších způsobů, jak projevit lásku k sobě samým. Péče o sebe už přitom není jen výsadou žen. Podle průzkumu* považuje 80 % mužů péči o vzhled za důležitou, protože jim pomáhá cítit se dobře. Valentýn tak může být oslavou dobrého pocitu ve vlastní kůži bez ohledu na pohlaví. V posledních letech se pojetí osobní péče výrazně proměnilo. Už dávno není výhradně ženskou záležitostí. Stále častěji ji do své každodenní rutiny zařazují i muži. Více než polovina z nich si alespoň jednou týdně odstraňuje chlupy v podpaží, a to nejen kvůli vzhledu, ale hlavně pro pohodlí a pocit svěžesti. ... (pokračování) EFKO přivezlo české novinky na největší mezinárodní veletrh hraček
EFKO přivezlo české novinky na největší mezinárodní veletrh hraček. Nyní je představuje svým zákazníkům Český výrobce her a hraček EFKO z Nového Veselí se vrátil z jubilejního 75. ročníku největšího mezinárodního veletrhu hraček Spielwarenmesse, který se konal na konci ledna tohoto roku v německém Norimberku. Firma letos svou expozici postavila na dvou hlavních pilířích, a to na prezentaci nových her pro nejmenší z řady KukiKuk a nových expedičních setech Igráček MultiGO – Prehistoric a Egypt, které výrobce na trh uvádí u příležitosti 50. narozenin legendární figurky Igráček. Obchodní partneři ocenili zejména provedení a českou výrobu. „Oproti předchozím ročníkům jsme letos záměrně zúžili výběr a soustředili se pouze na dva hlavní brandy – KukiKuk a Igráček MultiGO. ... (pokračování) 42. Slavia pojišťovna Orlický maraton nabídl elitní lyžování i saunu u tratě
42. Slavia pojišťovna Orlický maraton nabídl jedinečnou kombinaci rodinné pohody, elitního lyžování a sauny u tratě První únorový víkend patřil na Šerlichu 42. Slavia pojišťovna Orlickému maratonu. Do bílé stopy se na různých tratích vydaly stovky závodníků všech generací – od nejmenších dětí přes amatéry nebo firemní štafety až po elitní sportovce. V zázemí pak zájemci mohli využít i saunu nebo vířivku. Ve startovních listinách nechyběli členové "domácího" mezinárodního týmu Slavia pojišťovna Robinson Trentino v čele s Fabianem Štočkem, Stanislavem Řezáčem, Tord Asle Gjerdalenem nebo Terezou Hujerovou. Ti se vedle vlastních sportovních výkonů věnovali po oba dva dny i ostatním návštěvníkům závodu. ... (pokračování) Kolmar Korea vyhrála spor proti Intercos Korea ohledně úniku technologie
Společnost Kolmar Korea vyhrála soudní spor proti společnosti Intercos Korea ohledně úniku technologie ochrany proti slunci - Korejské soudy nařídily společnosti Intercos Korea uhradit veškeré soudní náklady a potvrdily její občanskoprávní i trestní odpovědnost. Kolmar Korea dosáhla rozhodujícího soudního vítězství v dlouhotrvajícím sporu ohledně nelegálního úniku technologií péče o pleť s ochranou proti slunci, v němž byla zapojena společnost Intercos Korea, korejská dceřiná firma italské kosmetické společnosti Intercos. Po konečném odsuzujícím verdiktu Nejvyššího soudu navíc soudy nařídily poražené straně uhradit veškeré náklady soudního řízení, čímž zdůraznily závažnost zneužití technologie a s tím související právní odpovědnost. Kolmar Korea získala od společnosti Intercos Korea a svého bývalého zaměstnance jako náhradu soudních nákladů celkem 31,2 milionu jihokorejských wonů (KRW), což představuje plnou částku občanskoprávních výdajů vynaložených v souvislosti s případem. ... (pokračování) V Japonsku znovu spustili reaktor v největší jaderné elektrárně na světě
Japonská společnost Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) dnes znovu spustila reaktor v jaderné elektrárně Kašiwazaki-Kariwa, která je největší na světě. Informují o tom tiskové agentury. Zařízení, které se nachází v prefektuře Niigata severozápadně od Tokia, mělo být poprvé od havárie jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 spuštěno už v lednu, kvůli technické závadě byl však tehdy restart zastaven. Elektrárna má sedm bloků a restart se zatím týká jen reaktoru číslo 6. Provozovatel původně předpokládal, že s restartem začne 20. ledna, kvůli technickým problémům ale začátek posunul o dva dny. Ani pak se ale proces nezdařil - když se rozezněl alarm, společnost TEPCO musela proces po několika hodinách zastavit. ... (pokračování) Japonské akcie jsou po jasném volebním vítězství premiérčiny strany na rekordu
Japonské akcie si dnes připsaly výrazné zisky, hlavní index Nikkei 225 vzrostl o 3,89 procenta na rekordních 56.363,94 bodu. Vládnoucí Liberálnědemokratická strana (LDP) premiérky Sanae Takaičiové totiž o víkendu dosáhla drtivého volebního vítězství, což zvyšuje naděje investorů na expanzivní fiskální politiku, uvedla agentura Kjódó. Širší index Topix přidal 2,29 procenta a uzavřel na 3783,57 bodu, což je také rekord. "Celkově se vláda LDP změnila z velmi slabé vlády, která opravdu nemohla nic dělat, na mimořádně silnou vládu, která má nyní v dolní komoře parlamentu nadpoloviční většinu a může opravdu rozhodovat," sdělil agentuře AP analytik Neil Newman ze společnosti Astris Advisory Japan. "Akciový trh výsledky voleb úplně nezohlednil, a ponechal tak další prostor k růstu," řekl agentuře Kjódó analytik Makoto Sengoku ze společnosti Tokai Tokyo Intelligence Laboratory Naopak japonský jen se krátce potýkal s výprodejem v obavách z možných negativních dopadů očekávaného zvyšování vládních výdajů. ... (pokračování) ESOP – akcie pro klíčové zaměstnance
GEVORKYAN, a.s. poprvé spustila zaměstnanecký akciový program (ESOP), který umožňuje nabytí akcií společnosti za zvýhodněných podmínek. V první vlně získali akcie klíčoví zaměstnanci, přičemž byly zohledněny pracovní pozice i odpracované roky. „Akcie jsme přidělovali kolegům, kteří ve firmě pracovali déle než pět let. Jediným kritériem při rozhodování dozorčí rady byla odpověď na otázku, zda člověk tou firmou žije, přemýšlí, jak firmu zlepšit, jak řešit problémy, a skutečně dokáže zásadně ovlivnit naše výsledky. Šlo o několik desítek lidí, kteří nechodí jenom do práce, ale skutečně firmou žijí. Neznamená to upřednostňovat práci před rodinou, ale právě naopak, je to pochopení souvislosti, že to, jak pracujeme, určuje realitu, jakou budeme žít,“ říká předseda představenstva společnosti Dipl. ... (pokračování)![Zlínský filmový festival připomene sto let od narození Miloše Macourka Zlínský filmový festival připomene sto let od narození Miloše Macourka]()
Zlínský filmový festival připomene sto let od narození Miloše Macourka
Zlínský mezinárodní filmový festival pro děti a mládež letos připomene sto let od narození scenáristy, spisovatele a básníka Miloše Macourka (1926 až 2002). Kromě projekcí snímků natočených podle jeho scénářů pořadatelé chystají besedy a setkání s herci, výstavu filmových kostýmů či večer věnovaný animaci, sdělila dnes ČTK mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. Letošní 66. ročník Zlín Film Festivalu se uskuteční od 28. května do 3. června. Macourek, rodák z Kroměříže, se jako scenárista podílel na dílech Arabela, Mach a Šebestová, Létající Čestmír, Kdo chce zabít Jessii? nebo Dívka na koštěti. "Jeho scénáře byly plné nápadů, vizuálních gagů a nečekaných zvratů. ... (pokračování)
2025akciebankybezpečnostbojeburzyČínaČRdevizydiplomaciedluhenergieEUfestivalfilmfinanceFrancieHolešovhospodářstvíItáliejadernáJaponskokomunikacekriminalitaMacourekMacronMammothNěmeckoNERVobchodohlasypersonálníPlus4URuskoSlovenskosprávaSvětUkrajinaUniCredit BankUSAvěznicevládazajímavostizbraněžidéZlín
Potomci významného brněnského průmyslníka a filantropa Augusta Löw-Beera společně s jihomoravským krajským zastupitelem Michalem Doleželem upozorňují na zhoršující se stav vily na ulici Hlinky číslo 132 v Brně a zároveň na zmizení cenné sochy, která byla po desítky let její součástí. August Löw-Beer si vilu nechal postavit v roce 1922 jako domov pro sebe a svou rodinu. Žil zde až do roku 1938, kdy byl kvůli svému židovskému původu nucen Brno i svůj domov opustit, aby si zachránil život. Během nacistické okupace byla vila zabavena gestapem a sloužila jako sídlo Sicherheitsdienstu (SD). Po válce byla nemovitost zestátněna a československý stát v ní zřídil kojenecký ústav. Po roce 1989 se potomci Augusta Löw-Beera vědomě rozhodli neuplatnit restituci, a to z úcty k tomu, že budova sloužila veřejně prospěšnému účelu – péči o kojence. ... (pokračování)
Zprávy 9. 2.
Události z lokalit:Brusel Holešov (Kroměřížsko) Kyjev Mnichov Paříž Peking Praha Tokio Zlín
Na obranných zakázkách financovaných z půjčky pro Kyjev se budou moci podílet i firmy z Česka, Slovenska a Maďarska navzdory tomu, že tyto státy odmítly ručit za unijní půjčku v hodnotě 90 miliard eur. ČTK to potvrdilo několik unijních i diplomatických zdrojů. O detailech půjčky se diskutovalo na mnoha jednáních mezi diplomaty i v Evropské komisi, unijní exekutiva nakonec rozhodla, že zakázky budou moci být od firem z Ukrajiny i z celé EU. Opak by totiž znamenal i vážné narušení unijního vnitřního trhu. Poskytnutí půjčky pro Kyjev na roky 2026 a 2027 odsouhlasili prezidenti a premiéři členských států EU poté, co se na prosincovém summitu nedokázali dohodnout na financování, které by využilo zmrazený ruský majetek. Proti takzvané reparační půjčce silně vystupovala Belgie. ... (pokračování) Politico: Macron prosazuje nákupy v Evropě, Německo a Itálie nesouhlasí
Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtečním neformálním summitu EU prosazovat velmi francouzskou vizi ekonomické budoucnosti Evropy. S návrhem na "buy european", tedy upřednostnění nákupů v Evropě, ale nesouhlasí Itálie a Německo. Paříž se tak nejspíš na nadcházejícím jednání utká s Berlínem a Římem, napsal bruselský server Politico. Neformální summit, který se koná na belgickém zámečku Alden Biesen, má řešit hlavně otázku konkurenceschopnosti EU a Česko bude na jednání zastupovat premiér Andrej Babiš. Šéf summitů António Costa přizval také autory dvou zásadních zpráv týkajících se konkurenceschopnosti, Maria Draghiho a Enrica Lettu. Německo i Itálie jsou podle Politica skeptické k velkým plánům, které chce podle všeho na jednání prezentovat francouzský prezident, a shromažďují podporu pro odlišný tábor prosazující spíše větší důraz na volný obchod a podnikání. ... (pokračování)
Dnešní znamení: Vodnář.
20. ledna – 18. únoraVodnář – latinsky Aquarius, řecky Υδροχόος (Ydrochóos), anglicky Aquarius. Vládnoucí planeta: tradičně Saturn, moderně Uran. Element: vzduch. Racionálně jde o znamení inovace, nezávislosti a systémového myšlení; zpochybňuje status quo a hledá nové modely.
Drahé kovy Vodnář vnímá jako součást širší diverzifikace a řízení rizika, ne jako jedinou spásu. Často nastaví pravidla: alokace, rebalancing, limity nákupů a důraz na likviditu. Umí kombinovat zlato (stabilita, nižší volatilita) a stříbro (vyšší volatilita, průmyslové využití) s vědomím rozdílných prémií a skladovacích nákladů. Vodnáři prospívá automatizace (pravidelné nákupy) a kontrola celkových nákladů vlastnictví (TCO): prémie + spread + úschova. viz. Medaile se znamením zvěrokruhu Vodnář (9.2.) (Tento horoskop je připravený pro zábavu; investiční rozhodnutí vždy opírejte o data, ověřená fakta, diverzifikaci investice a svůj individuální rizikový profil.)

Zbožní židé znovu přijedou do Holešova uctít památku rabína Šacha
Zbožní židé přijedou příští týden do Holešova na Kroměřížsku uctít památku rabína Šacha. Dorazit by jich měly desítky, možná i stovky, řekla dnes ČTK Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov. Jeden z největších židovských učenců je pohřben na holešovském židovském hřbitově. Na letošek připadá 364. výročí jeho smrti. Takzvaný jahrzeit, tedy výroční den smrti, se řídí lunárním kalendářem, tentokrát vychází na druhou polovinu února. V Holešově očekávají především příjezd židovských poutníků ze zahraničí. Znovu zamíří k Šachovu hrobu. "Budou jezdit hlavně v úterý večer a pak ve středu celý den," uvedl správce holešovských židovských památek a zároveň průvodce Vratislav Brázdil. Pro židovské věřící má období jahrzeitu mimořádný duchovní význam. ... (pokračování) AFP: Osudy cizinců bojujících za Rusko se prolínají v ukrajinském vězení
"Nástup!" zazní do ticha a vzápětí se ozve dusot a schodiště se zaplní tvářemi snad ze všech koutů světa. Jsou tu Egypťané, Číňané, Kamerunci, všichni vojáci Moskvy. Přihlásili se bojovat pod ruskými prapory "za svobodu", "za mzdu za práci" či "pod nátlakem", než je zajali na frontě. Teď jsou v utajovaném vězení na západě Ukrajiny a nezbývá jim nic než čekat na nejistou výměnu válečných zajatců, píše agentura AFP. Ve věznici směla strávit den a hovořit mimo dohled dozorců s vězni, které lákal příslib nového života, než jej zastínily válečné hrůzy. Všechna jména byla změněna v souladu s ženevskými úmluvami, které zakazují vystavovat válečné zajatce "veřejné zvědavosti". Budova s bílými zdmi a béžovými podlahami si zachovala strohý sovětský styl. ... (pokračování) Ukrajina začíná vyvážet zbraně, snaží se zpeněžit vojenské technologie
Ukrajina začíná otevírat vývoz zbraní domácí výroby, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev tak chce vydělat na válečném technologickém závodu ve zbrojení s Ruskem a získat tolik potřebné finanční prostředky, napsala dnes agentura Reuters. Čtyři roky trvající válka, v níž se Ukrajina brání ruské invazi, podnítila rozmach obranného sektoru. Oborové svazy odhadují, že Ukrajina nyní má více než tisíc výrobců zbraní a vojenského vybavení; většinou jde o malé soukromé společnosti založené po ruské invazi v únoru 2022. Vzhledem k tomu, že se společnosti snažily vyrábět nové zbraňové systémy a způsoby, jak jim čelit, obranný sektor rostl rychleji, než byla schopnost vlády nakupovat jeho produkty, což vedlo Kyjev k tomu, že hledal peníze u spojenců, aby pomohli financovat domácí nákupy, napsal Reuters. Ukrajinští výrobci, z nichž mnozí mají za sebou úspěšné nasazení svých produktů na bojišti, doufají, že budou moci těžit z historického boomu evropských výdajů na obranu, který je poháněn největší válkou na kontinentu od roku 1945. ... (pokračování) Ve světě získává podporu politika demoliční koule, varují experti ve zprávě
Ve světě získávají podporu politické síly, které upřednostňují destrukci před reformou. Upozorňují na to autoři Mnichovské bezpečnostní zprávy vydané před bezpečnostní konferencí (MSC), která se v bavorské metropoli bude konat koncem tohoto týdne. "Svět vstoupil do fáze politiky dělané demoliční koulí. Na pořad dne se dostala rozsáhlá destrukce spíše než opatrné reformy a úpravy," uvádí se ve zprávě, z níž cituje agentura DPA. Její autoři upozorňují na to, že v nejvyspělejších zemích světa si jen malá část lidí myslí, že budoucí generace se díky politice jejich současných vlád bude mít lépe. Podle mezinárodního průzkumu MSC si 80 procent dotázaných v Číně myslí, že politika vlády povede ke zlepšení života pro budoucí generace, v Indii je to 61 procent. ... (pokračování)

Guvernér francouzské centrální banky předčasně odstoupí z funkce
Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau v červnu odstoupí z funkce, ačkoli jeho funkční období vyprší až na podzim příštího roku. O svém záměru podle agentur informoval v dopise adresovaném zaměstnancům banky. Šestašedesátiletý Villeroy uvedl, že se pro odchod z čela centrální banky rozhodl "přirozeně a nezávisle". "V období do začátku června bude dostatek času na hladké zorganizování mého nástupnictví," dodal. Jeho předčasný odchod poskytuje francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi možnost jmenovat nového guvernéra centrální banky, upozornila agentura Reuters. Pokud by Villeroy zůstal v čele banky až do konce funkčního období, jmenoval by jeho nástupce vítěz prezidentských voleb, které se budou konat v dubnu příštího roku. ... (pokračování) Bloomberg: Čína vyzvala banky, aby omezily nákupy amerických státních dluhopisů
Čínské regulační úřady vyzvaly domácí banky, aby omezily nákupy amerických státních dluhopisů. Ty finanční instituce, které jich drží až příliš mnoho, by jich část měly odprodat. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Vláda v Pekingu má podle nich obavy, že vysoká akumulace těchto dluhopisů a cenová kolísavost s nimi spojená může znamenat riziko. Zdroje si přály zůstat v anonymitě, protože hovoří o neveřejných jednáních. Toto doporučení se nevztahuje na americké státní dluhopisy, které jsou v držení čínských státních institucí. Pokyny, které byly v posledních týdnech ústně sděleny zástupcům některých z největších bank v zemi, odrážejí rostoucí obezřetnost úředníků ohledně toho, že rozsáhlé objemy amerického státního dluhu mohou banky vystavit prudkým výkyvům, uvedly zdroje. Tyto obavy se shodují s varováními vlád a správců fondů v jiných zemích v době, kdy se čím dál častěji mluví o statusu amerického dluhu jako bezpečného přístavu a o atraktivitě dolaru. ... (pokračování) UniCredit Bank v ČR a SR loni stoupl čistý zisk o 11,5 pct na 11,9 mld. Kč
Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2025 čistý zisk 481 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 11,9 miliardy Kč, což je o 11,5 procenta více než předloni. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Také ostatním velkým bankám loni zisky rostly. Objem vkladů UniCredit Bank stoupl loni meziročně o sedm procent na 659 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 8,1 procent na 617 miliard korun, vyplývá z oznámení. Čisté výnosy z poplatků a provizí banky v roce 2025 meziročně vzrostly o 12,5 procenta na 7,6 miliard Kč, čisté úrokové výnosy klesly o 1,4 procenta na 15,6 miliard korun. Čistý provozní zisk banky stoupl o 5,7 procenta na 15,1 miliard Kč. ... (pokračování) NERV se nové vládě nehodí, míní opozice. Ptá se, jaké instituce budou následovat
Opozice kritizuje rozhodnutí koaličního kabinetu ANO, SPD a Motoristů zrušit Národní ekonomickou radu vlády (NERV). Vláda ruší, co se jí nehodí, míní politici stran bývalé vlády. Někteří z nich se na síti X řečnicky zeptali, zda bude následovat zrušení Národní rozpočtové rady nebo rovnou Nejvyššího kontrolního úřadu. Předchozímu kabinetu Petra Fialy (ODS) NERV radil se strukturálními ekonomickými opatřeními, například s důchodovou reformou nebo s reformou veřejných financí. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) rozhodnutí vysvětlila tím, že si radu předchozí vláda připravila kvůli svým potřebám a že nová vláda využívá ke konzultacím své experty. "Jaký bude vývoj k případnému vytvoření NERV naší vlády, necháváme otevřené. ... (pokračování) Majitel zkrachovalého e-shopu Mamut tvrdí, že o dodávkách zařízení Apple nevěděl
Společnost Mammoth, která provozovala zkrachovalý e-shop Mamut, podle vyjádření svého vlastníka Plus4U nevěděla o dodávkách tisíců kusů elektroniky Apple, které měly obchodem projít a za které dodavatelé nedostali zaplaceno. Obchodní model, v rámci kterého vznikla policií vyčíslená škoda 4,1 miliardy Kč, podle Plus4U koordinovali manažeři dodavatelských firem JT Leasing a T-Mobile společně s majitelem odběratelských společností J.A.E. a SBJ Trade Břetislavem Janouškem. Plus4U to uvedla v dnešním prohlášení pro tisk. T-Mobile i JT to s odkazem na dosavadní směr vyšetřování shodně odmítly. Vrchní soud v prosinci označil JT Leasing za poškozenou stranu, což i u T-Mobile minulý týden potvrdila policie. Plus4U podle mluvčího Jana Charváta předpokládá, že vyšetřovatelé již disponují informacemi o tom, kde prostředky za zařízení Apple skončily a kdo se na úkor ostatních obohatil. ... (pokračování) ZP MV ČR rozšiřuje síť stomatologických ambulancí pro ošetření dětí s autismem
Dětí s poruchou autistického spektra stále přibývá. ZP MV ČR rozšiřuje síť stomatologických ambulancí, které umožní ošetření v celkové anestezii Absence očního kontaktu, emocí, specifické zájmy nebo také obtížné navazování vztahů – takové jsou typické příznaky poruchy autistického spektra u dětí. V České republice se autismus objevuje u více než dvou procent dětí a jednoho procenta dospělých. Nárůst počtu dětských pacientů, kteří se léčí s poruchou autistického spektra, potvrzuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Reaguje také na zvýšenou poptávku stomatologického ošetření od klientů s autismem i poskytovatelů zdravotních služeb. „Za poslední čtyři roky jsme zaznamenali téměř dvojnásobný nárůst počtu dětských klientů, kteří využívají léčbu v souvislosti s poruchou autistického spektra. ... (pokračování) JeyBy před Valentýnem připomíná Vteřinu! "Užijte si každou chvíli," vyzývá
Zpěvák JeyBy posílá před Valentýnem do rádií svůj hit Vteřina, který složil společně s producentem Danem Škráškem "Je to song o radosti, energii a párty atmosféře," svěřuje se mladý zpěvák, který na letošní jaro připravuje vydání své první desky. V písni Vteřina se podle zpěváka skrývá jasné poselství. "Je o životě naplno, o touhách, o tom užít si každou chvíli a nenechat nic utéct. Měli bychom všichni vnímat, že každá vteřina života je důležitá, ať už jsme zamilovaní nebo ne," dodává před svátkem svatého Valentýna. Vteřina má také svůj videoklip, který režíroval Jaro Smejkal. O vokály v písni se postarala bývalá finalistka SuperStar Martina Balogová, před kamerou se pak např. objevili Robert Rosenberg, Freescoot či Naira Delairo. ... (pokračování) Láska k druhým začíná láskou k sobě
Valentýn je nejen svátkem lásky, ale také připomínkou, že nejdůležitější vztah je ten, který máme sami k sobě. Dopřát si pocit komfortu a spokojenosti ve vlastním těle je jedním z nejjednodušších způsobů, jak projevit lásku k sobě samým. Péče o sebe už přitom není jen výsadou žen. Podle průzkumu* považuje 80 % mužů péči o vzhled za důležitou, protože jim pomáhá cítit se dobře. Valentýn tak může být oslavou dobrého pocitu ve vlastní kůži bez ohledu na pohlaví. V posledních letech se pojetí osobní péče výrazně proměnilo. Už dávno není výhradně ženskou záležitostí. Stále častěji ji do své každodenní rutiny zařazují i muži. Více než polovina z nich si alespoň jednou týdně odstraňuje chlupy v podpaží, a to nejen kvůli vzhledu, ale hlavně pro pohodlí a pocit svěžesti. ... (pokračování) EFKO přivezlo české novinky na největší mezinárodní veletrh hraček
EFKO přivezlo české novinky na největší mezinárodní veletrh hraček. Nyní je představuje svým zákazníkům Český výrobce her a hraček EFKO z Nového Veselí se vrátil z jubilejního 75. ročníku největšího mezinárodního veletrhu hraček Spielwarenmesse, který se konal na konci ledna tohoto roku v německém Norimberku. Firma letos svou expozici postavila na dvou hlavních pilířích, a to na prezentaci nových her pro nejmenší z řady KukiKuk a nových expedičních setech Igráček MultiGO – Prehistoric a Egypt, které výrobce na trh uvádí u příležitosti 50. narozenin legendární figurky Igráček. Obchodní partneři ocenili zejména provedení a českou výrobu. „Oproti předchozím ročníkům jsme letos záměrně zúžili výběr a soustředili se pouze na dva hlavní brandy – KukiKuk a Igráček MultiGO. ... (pokračování) 42. Slavia pojišťovna Orlický maraton nabídl elitní lyžování i saunu u tratě
42. Slavia pojišťovna Orlický maraton nabídl jedinečnou kombinaci rodinné pohody, elitního lyžování a sauny u tratě První únorový víkend patřil na Šerlichu 42. Slavia pojišťovna Orlickému maratonu. Do bílé stopy se na různých tratích vydaly stovky závodníků všech generací – od nejmenších dětí přes amatéry nebo firemní štafety až po elitní sportovce. V zázemí pak zájemci mohli využít i saunu nebo vířivku. Ve startovních listinách nechyběli členové "domácího" mezinárodního týmu Slavia pojišťovna Robinson Trentino v čele s Fabianem Štočkem, Stanislavem Řezáčem, Tord Asle Gjerdalenem nebo Terezou Hujerovou. Ti se vedle vlastních sportovních výkonů věnovali po oba dva dny i ostatním návštěvníkům závodu. ... (pokračování) Kolmar Korea vyhrála spor proti Intercos Korea ohledně úniku technologie
Společnost Kolmar Korea vyhrála soudní spor proti společnosti Intercos Korea ohledně úniku technologie ochrany proti slunci - Korejské soudy nařídily společnosti Intercos Korea uhradit veškeré soudní náklady a potvrdily její občanskoprávní i trestní odpovědnost. Kolmar Korea dosáhla rozhodujícího soudního vítězství v dlouhotrvajícím sporu ohledně nelegálního úniku technologií péče o pleť s ochranou proti slunci, v němž byla zapojena společnost Intercos Korea, korejská dceřiná firma italské kosmetické společnosti Intercos. Po konečném odsuzujícím verdiktu Nejvyššího soudu navíc soudy nařídily poražené straně uhradit veškeré náklady soudního řízení, čímž zdůraznily závažnost zneužití technologie a s tím související právní odpovědnost. Kolmar Korea získala od společnosti Intercos Korea a svého bývalého zaměstnance jako náhradu soudních nákladů celkem 31,2 milionu jihokorejských wonů (KRW), což představuje plnou částku občanskoprávních výdajů vynaložených v souvislosti s případem. ... (pokračování) V Japonsku znovu spustili reaktor v největší jaderné elektrárně na světě
Japonská společnost Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) dnes znovu spustila reaktor v jaderné elektrárně Kašiwazaki-Kariwa, která je největší na světě. Informují o tom tiskové agentury. Zařízení, které se nachází v prefektuře Niigata severozápadně od Tokia, mělo být poprvé od havárie jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 spuštěno už v lednu, kvůli technické závadě byl však tehdy restart zastaven. Elektrárna má sedm bloků a restart se zatím týká jen reaktoru číslo 6. Provozovatel původně předpokládal, že s restartem začne 20. ledna, kvůli technickým problémům ale začátek posunul o dva dny. Ani pak se ale proces nezdařil - když se rozezněl alarm, společnost TEPCO musela proces po několika hodinách zastavit. ... (pokračování) Japonské akcie jsou po jasném volebním vítězství premiérčiny strany na rekordu
Japonské akcie si dnes připsaly výrazné zisky, hlavní index Nikkei 225 vzrostl o 3,89 procenta na rekordních 56.363,94 bodu. Vládnoucí Liberálnědemokratická strana (LDP) premiérky Sanae Takaičiové totiž o víkendu dosáhla drtivého volebního vítězství, což zvyšuje naděje investorů na expanzivní fiskální politiku, uvedla agentura Kjódó. Širší index Topix přidal 2,29 procenta a uzavřel na 3783,57 bodu, což je také rekord. "Celkově se vláda LDP změnila z velmi slabé vlády, která opravdu nemohla nic dělat, na mimořádně silnou vládu, která má nyní v dolní komoře parlamentu nadpoloviční většinu a může opravdu rozhodovat," sdělil agentuře AP analytik Neil Newman ze společnosti Astris Advisory Japan. "Akciový trh výsledky voleb úplně nezohlednil, a ponechal tak další prostor k růstu," řekl agentuře Kjódó analytik Makoto Sengoku ze společnosti Tokai Tokyo Intelligence Laboratory Naopak japonský jen se krátce potýkal s výprodejem v obavách z možných negativních dopadů očekávaného zvyšování vládních výdajů. ... (pokračování) ESOP – akcie pro klíčové zaměstnance
GEVORKYAN, a.s. poprvé spustila zaměstnanecký akciový program (ESOP), který umožňuje nabytí akcií společnosti za zvýhodněných podmínek. V první vlně získali akcie klíčoví zaměstnanci, přičemž byly zohledněny pracovní pozice i odpracované roky. „Akcie jsme přidělovali kolegům, kteří ve firmě pracovali déle než pět let. Jediným kritériem při rozhodování dozorčí rady byla odpověď na otázku, zda člověk tou firmou žije, přemýšlí, jak firmu zlepšit, jak řešit problémy, a skutečně dokáže zásadně ovlivnit naše výsledky. Šlo o několik desítek lidí, kteří nechodí jenom do práce, ale skutečně firmou žijí. Neznamená to upřednostňovat práci před rodinou, ale právě naopak, je to pochopení souvislosti, že to, jak pracujeme, určuje realitu, jakou budeme žít,“ říká předseda představenstva společnosti Dipl. ... (pokračování)

Zlínský filmový festival připomene sto let od narození Miloše Macourka
Zlínský mezinárodní filmový festival pro děti a mládež letos připomene sto let od narození scenáristy, spisovatele a básníka Miloše Macourka (1926 až 2002). Kromě projekcí snímků natočených podle jeho scénářů pořadatelé chystají besedy a setkání s herci, výstavu filmových kostýmů či večer věnovaný animaci, sdělila dnes ČTK mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. Letošní 66. ročník Zlín Film Festivalu se uskuteční od 28. května do 3. června. Macourek, rodák z Kroměříže, se jako scenárista podílel na dílech Arabela, Mach a Šebestová, Létající Čestmír, Kdo chce zabít Jessii? nebo Dívka na koštěti. "Jeho scénáře byly plné nápadů, vizuálních gagů a nečekaných zvratů. ... (pokračování)
Téma dne. 9. únor
O čem se dnes píše a mluví?2025akciebankybezpečnostbojeburzyČínaČRdevizydiplomaciedluhenergieEUfestivalfilmfinanceFrancieHolešovhospodářstvíItáliejadernáJaponskokomunikacekriminalitaMacourekMacronMammothNěmeckoNERVobchodohlasypersonálníPlus4URuskoSlovenskosprávaSvětUkrajinaUniCredit BankUSAvěznicevládazajímavostizbraněžidéZlín