Průzkum: Dvě třetiny české populace neví, co je to dlouhodobý investiční produkt
Praha 14. října (ČTK) - Dvě třetiny české populace neví, co je to dlouhodobý investiční produkt, takzvaný DIP. Vyplývá to z průzkumu výzkumné agentury STEM/MARK pro investiční platformu Fondee, kterého se zúčastnilo téměř 800 respondentů mezi 18 až 64 roky věku. Vedle penzijního spoření se jedná o jediný státem podporovaný prostředek, kterým chce stát motivovat lidi k individuální finanční přípravě na penzi, a ulehčit tak penzijnímu systému.
Od 1. ledna 2024, kdy začaly své finanční produkty v režimu DIP nabízet první společnosti, do června novinku uzavřelo odhadem 60.000 lidí. "Je v zájmu státu a veřejných financí DIP propagovat, stejně jako investování coby normální a hlavně perspektivní způsob, jak se na penzi připravit," řekl spoluzakladatel Fondee Jan Hlavsa. Zatímco zejména v západních státech je naprosto běžné a hlavně výhodné se na stáří zajišťovat pomocí investic, Češi podle něj stále ve velkém volí konzervativní spořicí produkty, které třeba ani nepřekonají inflaci.
Zatímco alespoň v nějaké míře či způsobu se podle průzkumu na důchod finančně připravuje 63 procent lidí, 40 procent z nich využívá penzijní spoření, 36 procent 'staré' penzijní připojištění, 43 procent spořicí účet, 21 procent stavební spoření a 19 procent běžný bankovní účet. Jen 14 procent lidí investuje do akcií, čtyři procenta do dluhopisů a 11 procent do takzvaných ETF fondů (fondů obchodovaných na burze).
"Stále existuje značná část společnosti, které ještě nedošlo, že není dobrý nápad se spoléhat pouze na státní důchod nebo vlastní přípravu na penzi odkládat na později,” uvedl Hlavsa. Podle průzkumu 34 procent dotázaných si vůbec nic bokem na stáří neodkládá, přestože nejsou na stáří zajištění. Zhruba 11 procent účastníků průzkumu uvedlo, že si na penzi nic nespoří, protože je čeká až za dlouho. Nejvíce jich bylo logicky ve skupině 18 až 29 let.
V průzkumu z přelomu roku, který Fondee uskutečnilo s výzkumnou agenturou Ipsos mezi tuzemskými seniory, skoro 60 procent respondentů varuje před spoléháním se pouze na státní důchod. Čtvrtina si vyčítá, že nezačala se spořením na důchod dříve a 30 procent upozorňuje, že není radno spoléhat pouze na penzijní spoření a připojištění.
DIP zahrnuje finanční produkty, které umožňují vytváření úspor na stáří. Zároveň rozšiřuje příležitosti, do kterých lze investovat s nárokem na daňové úlevy, a přináší možnost jednotlivé produkty kombinovat. Na DIP, podobně jako na životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, může přispívat zaměstnavatel, a to až do 50.000 Kč ročně v součtu všech tří produktů.
fd rdo
Index: Průměrný český investor do fondů letos vydělal 8,65 procenta
Praha 13. října (ČTK) - Průměrný český investor do podílových fondů za tři čtvrtletí letošního roku vydělal 8,65 procenta. Lepších výsledků dosáhly akciové fondy, které vykázaly výkonnost téměř 12 procent. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu. Za celý loňský rok činilo zhodnocení fondů 12 procent.
"Doposud lze vidět pozitivní vývoj fondů navzdory neklidnému tržnímu prostředí. Zatímco ve druhém kvartálu roku 2024 vykázaly fondy růst pouze o 0,31 procenta, ve třetím kvartále už dosáhly zlepšení výkonnosti o 2,67 procenta. Akciové fondy letos přinesly investorovi výrazně lepší výsledky než konzervativně zaměřené fondy, které připsaly výnos 5,1 procenta," uvedla analytička Swiss Life Select Petra Hrdličková.
V dlouhodobém horizontu přinesly akciové fondy roční zhodnocení 7,55 procenta za posledních pět let. Defenzivnější fondy, do kterých se řadí například smíšené či dluhopisové fondy, letos překonávají hranici pětiprocentního růstu. "To potvrzuje, že i konzervativnější investice mohou nabídnout zajímavé výnosy," dodala Hrdličková.
Mezi nejúspěšnějšími fondy během posledního tři čtvrtě roku podle ní vynikají ty, které se zaměřují na globální těžbu zlata, na americké a indické akcie. Investice do fondů zaměřených na komodity jako je zlato, přinesly vysoké zhodnocení díky rostoucí poptávce centrálních bank a čínských investorů.
Fondy orientované na rozvíjející se trhy, jako je Indie, dosáhly vynikajících výsledků díky dynamickému růstu indické ekonomiky. "Indický trh je na vzestupu, stává se lídrem v oblasti digitální infrastruktury, což přitahuje zahraniční investory. Současně fondy investující do rozvinutých trhů, mezi které patří i USA těžily z robustního výkonu amerických technologických gigantů," podotkla Hrdličková.
Obecně podle ní dosahovaly lepších výsledků fondy, které měly ve svých portfoliích převážně globální hodnotové akcie. Fondy s vyšší expozicí ve střední a východní Evropě, Turecku a Latinské Americe zaostaly.
Fondy specializující se na komodity, s výjimkou zlata, dosahovaly výnosů nižších. Naopak, fondy investující do dluhopisů eurozóny, včetně státních i korporátních dluhopisů, vykazovaly lepší výsledky proti jiným regionům.
"Zajímavé bylo také sledovat panickou reakci investorů na zvýšení úrokových sazeb japonskou centrální bankou, kdy během jednoho dne dokázal japonský index Nikkei 225 klesnout o 12,4 procenta. Silná kondice japonských společností ale umožnila trhu rychle se vzpamatovat a do konce měsíce se vrátit na původní úroveň," dodala analytička.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 43 miliard korun na rekordních 1,063 bilionu korun.
fd rdo