Analytici: Srpnové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je zklamáním
Praha 26. srpna (ČTK) - Srpnové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je zklamáním, shodli se analytici, které ČTK oslovila. Údaje o důvěře v ekonomiku podle nich potvrzují, že růst české ekonomiky letos zůstane utlumený a nepřekročí jedno procento. Upozornili na obavy spotřebitelů z růstu cen. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) důvěra v českou ekonomiku v srpnu klesla o 1,4 bodu na 93,7 bodu.
"Důvěra domácností v srpnu klesla čtvrtý měsíc v řadě, ačkoli pokles byl proti červenci mírnější. Důvěra však klesá od května a dostala se tak zpět na úroveň mezi únorem a březnem, čímž částečně korigovala svůj silný růst z kraje roku," uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. V případě podniků důvěra v srpnu klesla ve všech sledovaných segmentech kromě průmyslu. Tam se však mírně zlepšila po silném červencovém propadu, poznamenal.
Sentiment domácností celé prázdniny strávil pod svým dlouhodobým průměrem, tedy v pásmu "blbé nálady", doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Jelikož se zároveň citelně zvýšila obava ze zdražování, předpokládá, že právě inflace cen služeb stála za velkou částí deziluze spotřebitelů. Ti pravděpodobně byli na svých letních cestách konfrontování s novou cenovou hladinou v rekreačních zařízeních, což jejich chuť utrácet zchladilo. "Česká ekonomika letos žádný zázrak nepředvede a růst kolem jednoho procenta zůstává základním scénářem, přičemž rizika jsou vychýlena spíše mírně směrem dolů," odhadl.
Spotřebitelé se opět více obávají vývoje ekonomiky i své vlastní finanční situace v následujících 12 měsících, připomněl analytik Banky Creditas Petr Dufek. Navíc se podle něj i jejich obavy z inflace a nezaměstnanosti. To spíše nahrává opatrnosti při utrácení, a tedy i nižšímu růstu spotřeby, na které je současný růst ekonomiky primárně založený. "Na dnes zveřejněných výsledcích nálad je těžké najít něco vážně pozitivního," dodal.
Pokles spotřebitelské důvěry v srpnu je poměrně překvapivý, protože letošní rok přináší úlevu od vysoké inflace a mzdy se vrátily k reálnému růstu, míní analytik Akcenty Miroslav Novák. V srpnu podle něj za poklesem důvěry stály především obavy spotřebitelů ze zhoršení hospodářské situace v horizontu následujících 12 měsíců. O něco hůře domácnosti v srpnu vnímaly i svoji finanční situaci, a to jak budoucí, tak i minulou, podotkl.
Srpnový průzkum dává převážně negativní signály ohledně cenových očekávání, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Růst cenových očekávání hlásí podle něj především spotřebitelé, a to čtvrtý měsíc v řadě. Obavy spotřebitelů z růstu cen přitom nejsou v souladu s oficiálními daty o inflaci. Aktuální vývoj cenových očekávání je podle něj nepochybně argumentem pro opatrnost při dalším snižování úrokových sazeb České národní banky a pro řadu členů bankovní rady může jít o argument pro pauzu v procesu snižování úrokových sazeb.
fd ptd
Analytici: Nová pravidla pro hypotéky nemusí zdražit předčasné splacení
Praha 25. srpna (ČTK) - Nová pravidla pro předčasné splacení hypoték, která začnou platit od září, nemusí v některých případech přinést lidem vyšší náklady. Referenční úrokové sazby, od kterých se bude výše poplatku za předčasné splacení odvíjet, jsou nastaveny tak, že u části klientů bude tento poplatek nulový. Upozornili na to analytici oslovení ČTK. Tato situace podle nich může vést k tomu, že se banky budou zdráhat výrazněji snižovat hypoteční sazby.
Dosud mohou banky od klientů za předčasné splacení hypotéky žádat administrativní poplatek do 1000 korun. Od září to změní novela zákona, podle níž banky kromě tohoto administrativního poplatku mohou žádat jako pokrytí svých účelně vynaložených nákladů až 0,25 procenta z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období do konce fixace úrokové sazby, maximálně však jedno procento.
Účelně vynaložené náklady zohledňují aktuální úrokovou míru na trhu, tedy to, za kolik může banka dál půjčit peníze, které získala z předčasné splátky, uvedl analytik serveru Stavebky.cz Petr Kielar. "Čím bude aktuální sazba na trhu nižší, než sazba splaceného úvěru, tím vyšší bude škoda, kterou banka utrpí a tím vyšší bude také náhrada za předčasnou splátku," řekl. Referenční úrokové sazby, na základě kterých se náklady bank vypočítávají, stanovuje vždy jednou měsíčně Česká národní banka (ČNB).
"Konstrukce výpočtu poplatku, která přináší tzv. referenční úrok, ochrání banky jen v případě prudkého snížení úrokových sazeb u hypoték. Pokud bude snižování sazeb pomalé, může se jednoduše stát, že klient při předčasném splacení nezaplatí ani oněch 1000 korun poplatku za nezbytné administrativní náklady," uvedl vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek.
Na to upozorňuje i Kielar. Například pokud by se klient rozhodl předčasně splatit dvacetiletou hypotéku s šestiletou fixací na tři miliony korun od stavební spořitelny s úrokem 5,5 procenta, náhrada nákladů by byla nulová, protože pro tento typ úvěru ČNB stanovila referenční sazbu 5,58 procenta.
Kielar ale zároveň zdůraznil, že referenční sazby se liší podle typu úvěru i podle jeho poskytovatele. Pro stejný úvěr jako v předchozím případě, ale poskytnutý bankou, je referenční sazba 2,73 procenta, klient by tedy musel zaplatit poplatek zhruba 28.000 korun. Tyto rozdíly podle Kielara snižují přehlednost celého systému. "Je legitimní, očekávat u podobných úvěrů podobnou výši náhrady za předčasné splacení. Toto očekávání však současný zákon nenaplňuje," uvedl.
Na rozdíly nákladů předčasného splacení u jednotlivých produktů upozorňují i analytici Swiss Life Select. Skutečnost, že někdy bude poplatek nulový, navíc podle nich může brzdit zlevňování hypoték. "Tato situace povede k tomu, že banky nebudou snižovat úrokové sazby na hypotékách tak rychle, jak by mohly, a budou si stále tvořit rezervy proti předčasnému splacení. Na to banky interně používají koeficienty předčasného splacení, tedy nic jiného než to, že k ceně hypotéky dají rizikovou přirážku za předčasné splacení," uvedl Kadeřábek.
Zavedení poplatku za předčasné splacení hypoték mělo omezit takzvanou úvěrovou turistiku mezi bankami. Autoři návrhu předpokládali, že díky tomu banky získají jistotu, že nevynaloží peníze zbytečně, budou moct hypotéky zlevnit a začnou nabízet i dlouhodobé fixace. Zákon kromě poplatku za předčasné splacení hypotéky rozšířil možnosti splatit zbytek hypotéky bez sankce i o rozvod a následné vypořádání společného jmění manželů.
str ptd