Praha 22. července 2023 (ČTK) - V tuzemsku dlouhodobě ubývá směnáren a pokles jejich počtu se nezastavil ani loni. Proti předchozím letům se ale zmírnil. Česká národní banka evidovala ke konci loňského roku 857 směnárníků, zatímco o rok dříve jich bylo 863. Ještě v roce 2017 jich ale na tuzemském trhu působilo víc než tisíc. ČNB to uvedla v pravidelné zprávě o výkonu dohledu nad finančním trhem za loňský rok, kterou předložila poslancům. Ještě v roce 2010 dohlížela ČNB v tuzemsku zhruba na 1460 směnáren. S ústupem covidové pandemie a nárůstem počtu turistů však vzrostl počet stížností na nevýhodné kurzy. "Oprávnění k poskytování směnárenských služeb získalo 22 směnárníků, zatímco evidovaný roční úbytek činil 28 směnárníků," stojí ve zprávě. Česká národní banka v případě směnáren dohlížela hlavně na to, zda dodržují preventivní opatření proti praní špinavých peněz. Předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO) se domnívá, že za poklesem počtu směnáren může stát pokles poptávky po jejich službách vyvolaný růstem alternativních možností, jak peníze směnit. "Především jsem rád, že téměř zmizely ty predátorské směnárny. Kvůli nim jsme měnili zákon," řekl ČTK. ČNB loni při dohledu ověřovala také důvěryhodnost vedoucích osob a skutečných majitelů směnáren. Ověřovali také, zda směnárny řádně evidují své obchody. Pomocí takzvaného mystery shoppingu také ověřovali, zda směnárna splní své povinnosti, když klient odstoupí od smlouvy, a také zda správně zveřejňuje informace v kurzovních lístcích. S vypuknutím války na Ukrajině se vyskytly dotazy i upozornění na možnosti či nemožnosti směnit ukrajinské hřivny za koruny. ČNB loni zahájila šest sankčních řízení pro porušení zákona o směnárenské činnosti, v sedmi případech tato řízení skončila pravomocným rozhodnutím. Pětkrát uložila pokutu, v jednom případě odňala povolení k činnosti směnárníka a v jednom případě řízení zastavila. Nejvyšší pokutu ve výši 100.000 korun uložila firmě UAF CZ za to, že neposkytovala stanovené informace. Další čtyři řízení se směnárnami zahájila ČNB podle zákona proti praní špinavých peněz. Uložila za to pokuty v celkovém objemu 680.000 korun. nlm mha - sdílejte článek
Klíčová slova - ČR - finance - služby - ČNB - směnárny -
Česká tisková kancelář (ČTK)
Česká tisková kancelář, anglicky Czech Press Agency nebo Czech News Agency, poskytuje slovní i obrazové zpravodajství z České republiky a ze zahraničí. Jejím posláním je zajišťovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Ekonomický výběr zpráv ČTK je cenný pro každého, kdo sleduje finance, drahé kovy, komodity, měny a hodnotu úspor. Přibližuje vývoj bankovního sektoru, burzovního obchodování, cen důležitých surovin, firemních výsledků i hospodářských ukazatelů. Díky tomu pomáhá čtenáři rychleji pochopit události, které se mohou promítnout do cen zlata a peněz.

Zpráva 'V Česku dlouhodobě ubývá směnáren, loni jich z trhu odešlo dalších šest' je zařazena do kategorií Finance (fin) - Služby (slz) - Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023071702382|506444. Vydána 22.7.2023 06:20. Lokace: ČR. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Česká národní banka (ČNB)
Centrální banka České republiky. Orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu. Vydává bankovky a mince v měně České republiky, jíž je koruna česká.