Sporná platová novela bude platit, Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto
Praha 4. března (ČTK) - Vrcholným politikům a dalším představitelům státu vzrostou letos platy skoro o sedm procent. Sněmovna dnes znovu schválila spornou platovou novelu, když přehlasovala veto prezidenta Petra Pavla. Hlava státu vrátila předlohu poslancům zejména kvůli platům soudců, které mají letos meziročně v podstatě stagnovat. Opoziční zástupci varovali, že do předlohy stejně jako loni zasáhne Ústavní soud. Soudci již dřív ohlásili, že na něj hodlají v případě přijetí novely obrátit. Prezident Soudcovské unie Libor Vávra dnes ČTK sdělil, že zákon bude minimálně ze strany jednotlivých soudců žalobou napaden. Představitelé ANO a SPD trvali ve sněmovní debatě na zmrazení platů vrcholných politiků.
"Jak jsem opakovaně zdůraznil, tento zákon přijatý tímto způsobem bude minimálně soudci napaden žalobou, která před Ústavním soudem skončí," sdělil ČTK Vávra. Šéf Unie státních zástupců Tomáš Foldyna řekl, že čekal, že zákonodárci dají přednost "ústavnosti, právnímu názoru Ústavního soudu a principům právního státu" před krátkodobým řešením. "Co se týče dalších kroků státních zástupců, budeme o jejich konkrétní podobě ještě diskutovat jak v rámci Unie státních zástupců, tak v rámci Justičního grémia a budeme je koordinovat s postupem soudců," dodal Foldyna.
Pro přehlasování prezidentova veta byly potřeba hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101. Pro novelu zvedlo ruku 102 ze 193 přítomných poslanců, proti jich bylo 91. Předlohu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 kromě Michaela Rataje (STAN), jenž nebyl přihlášený k hlasovacímu zařízení, a omluvených Stanislava Blahy (ODS) a Michaela Kohajdy (KDU-ČSL). Jeden hlas přidal vládnímu táboru nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Lidovec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) si měl ve výsledcích uvedeno, že se hlasování zdržel, jak ale sdělil na plénu, hlasoval pro. Proti hlasovali poslanci opozičních ANO, SPD a Pirátů.
Pavel se ve zdůvodnění veta neztotožnil s tím, jak se zákonodárci vypořádali s nálezem Ústavního soudu (ÚS), na který vládní novela reagovala, a to zejména v souvislosti se stanovením letošních soudcovských platů. Prezident kritizoval také zpětnou účinnost předlohy, když se podle ní mají počítat platy veřejných představitelů už od začátku letošního roku.
Úpravu pro letošní rok pokládá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) za kompromis. Od příštího roku se do zákona vrací už dříve dohodnutý automatický valorizační mechanismus, poznamenal před poslanci. Po hlasování na sociální síti X napsal, že rozhodnutí Sněmovny odblokovalo nynější situaci. "Místo záloh se budou vyplácet standardní platy ústavních činitelů," uvedl.
"Dopředu víte, že to soudci znovu napadnou u Ústavního soudu," vzkázal vládnímu táboru Patrik Nacher (ANO). Podle jeho kolegyně z hnutí Heleny Válkové je předloha na 99,9 procenta protiústavní. "Opakovaně se nerespektují nálezy Ústavního soudu," řekla. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek kritizoval koalici za to, že nebrala v potaz připomínky soudců. Radovan Vích (SPD) podotkl, že platy politiků nemají razantně růst v době, kdy jiným obyvatelům setrvale klesá životní úroveň.
Debaty o navyšování platů se vedly v obou parlamentních komorách. Opoziční hnutí ANO a SPD při původním sněmovním schvalování neprosadila zmrazení platů vrcholných politiků do konce roku 2029. Senát k předloze nepřijal žádné usnesení. Prezidenta k vetování novely vyzvala Soudcovská unie nebo Unie státních zástupců. Kritizovalo ji rovněž justiční grémium.
Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Loni platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na předloňské úrovni. ÚS loni v květnu s platností od letoška zákonný koeficient zrušil kvůli snížení platů soudců. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822.
Novela vrací do zákona koeficient tři. Pro tento rok ale stanoví platové základny přímo, pro vrcholné politiky a další funkcionáře 101.364 korun a pro soudce 121.685 korun. Soudcům mají platy vzrůst o zhruba 0,6 procenta, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120.951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce 109.516,5 Kč. Novela dále zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky, kterou bere z paušální náhrady hlavy státu.
Sněmovna do novely vložila při jejím původním schvalování omezení meziročního růstu platů vrcholných politiků a některých dalších představitelů na nejvýše pět procent. Na soudcovské platy se ohraničení vztahovat nebude. Poslancům a senátorům se navíc podle sněmovních úprav budou krátit platy o pětinu při zadlužení státu nad 50 procent hrubého domácího produktu. Poslanci v předloze také důsledněji omezili platy politiků při hromadění některých funkcí, a to i na krajské a obecní úrovni.
mbc ana rot - sdílejte článek
Následuje: Liga arabských států na summitu přijala egyptský plán obnovy Gazy
Káhira 4. března (ČTK) - Představitelé Ligy arabských států na dnešním mimořádném summitu v Káhiře schválili egyptský plán obnovy Pásma Gazy. Má jít o realistickou alternativu návrhu amerického prezidenta Donalda Trumpa přesídlit Palestince z Pásma Gazy do okolních arabských států a proměnit území v "riviéru Blízkého východu". Plán umožní Palestincům zůstat ve své vlasti, přičemž oblast by spravovala nezávislá komise palestinských odborníků. Obnova Pásma Gazy zničeného válkou má podle plánu stát 53 miliard dolarů (více než 1,2 bilionu korun). První fáze potrvá do roku 2027, druhá fáze do roku 2030, píše agentura AFP. Podle egyptského plánu by přípravná fáze rekonstrukce měla trvat půl roku a zaměřit by se měla na odstranění sutin budov zničených izraelským bombardováním a na vytvoření dočasných příbytků pro místní obyvatele. Vytvořit by se mělo sedm zón, kde by v těchto příbytcích bylo ubytováno 1,5 milionu obyvatel. Zároveň by bylo opraveno 60.000 částečně zničených domů, v nichž by mohlo žít 360.000 lidí. V první, dvouleté, fázi má být postaveno na 200.000 bytových jednotek a znovuvybudována základní infrastruktura včetně silnic. Ve druhé fázi, jež má trvat dva a půl roku, má být postaveno dalších 200.000 bytů a také letiště, přístav a průmyslové zóny. Pásmo Gazy má asi 2,3 milionu obyvatel. První fáze obnovy by měla stát zhruba 20 miliard dolarů (asi 480 miliard Kč), druhá pak 30 miliard. Pásmo Gazy má podle plánu spravovat nezávislá komise palestinských odborníků, nikoliv tedy hnutí Hamás, které tam vládne od roku 2007. Egyptské ministerstvo zahraničí dnes večer oznámilo, že členové komise byli již vybráni. Komise bude oblast řídit, až správu převezme Palestinská autonomie. Její prezident Mahmúd Abbás dnes slíbil konání dlouho odkládaných prezidentských a parlamentních voleb v letošním roce, pokud to okolnosti dovolí. Plán zmiňuje i možnost přítomnosti mezinárodních mírových jednotek. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí plán v souhrnu představil ve své zahajovací řeči, v níž zdůraznil, že Palestinci v Pásmu Gazy zůstanou. Poté vyzval představitele arabských zemí, aby plán obnovy podpořili, a dodal, že Egypt bude příští měsíc hostit konferenci zaměřenou na obnovu Pásma Gazy. Podle Sísího je Trump schopný dosáhnout míru v takzvané "palestinské otázce". Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás s tímto plánem vyjádřil souhlas a vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby podpořil obnovu Pásma Gazy, která nebude zahrnovat přesídlení Palestinců, píše agentura Reuters. (pokračování...)
Káhira 4. března (ČTK) - Představitelé Ligy arabských států na dnešním mimořádném summitu v Káhiře schválili egyptský plán obnovy Pásma Gazy. Má jít o realistickou alternativu návrhu amerického prezidenta Donalda Trumpa přesídlit Palestince z Pásma Gazy do okolních arabských států a proměnit území v "riviéru Blízkého východu". Plán umožní Palestincům zůstat ve své vlasti, přičemž oblast by spravovala nezávislá komise palestinských odborníků. Obnova Pásma Gazy zničeného válkou má podle plánu stát 53 miliard dolarů (více než 1,2 bilionu korun). První fáze potrvá do roku 2027, druhá fáze do roku 2030, píše agentura AFP. Podle egyptského plánu by přípravná fáze rekonstrukce měla trvat půl roku a zaměřit by se měla na odstranění sutin budov zničených izraelským bombardováním a na vytvoření dočasných příbytků pro místní obyvatele. Vytvořit by se mělo sedm zón, kde by v těchto příbytcích bylo ubytováno 1,5 milionu obyvatel. Zároveň by bylo opraveno 60.000 částečně zničených domů, v nichž by mohlo žít 360.000 lidí. V první, dvouleté, fázi má být postaveno na 200.000 bytových jednotek a znovuvybudována základní infrastruktura včetně silnic. Ve druhé fázi, jež má trvat dva a půl roku, má být postaveno dalších 200.000 bytů a také letiště, přístav a průmyslové zóny. Pásmo Gazy má asi 2,3 milionu obyvatel. První fáze obnovy by měla stát zhruba 20 miliard dolarů (asi 480 miliard Kč), druhá pak 30 miliard. Pásmo Gazy má podle plánu spravovat nezávislá komise palestinských odborníků, nikoliv tedy hnutí Hamás, které tam vládne od roku 2007. Egyptské ministerstvo zahraničí dnes večer oznámilo, že členové komise byli již vybráni. Komise bude oblast řídit, až správu převezme Palestinská autonomie. Její prezident Mahmúd Abbás dnes slíbil konání dlouho odkládaných prezidentských a parlamentních voleb v letošním roce, pokud to okolnosti dovolí. Plán zmiňuje i možnost přítomnosti mezinárodních mírových jednotek. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí plán v souhrnu představil ve své zahajovací řeči, v níž zdůraznil, že Palestinci v Pásmu Gazy zůstanou. Poté vyzval představitele arabských zemí, aby plán obnovy podpořili, a dodal, že Egypt bude příští měsíc hostit konferenci zaměřenou na obnovu Pásma Gazy. Podle Sísího je Trump schopný dosáhnout míru v takzvané "palestinské otázce". Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás s tímto plánem vyjádřil souhlas a vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby podpořil obnovu Pásma Gazy, která nebude zahrnovat přesídlení Palestinců, píše agentura Reuters. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Sporná platová novela bude platit, Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto' je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Práce a odbory (odb) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2025030409372|513488. Vydána 04.03.2025 22:27:41. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Sporná platová novela bude platit, Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto' je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Práce a odbory (odb) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2025030409372|513488. Vydána 04.03.2025 22:27:41. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.