Spojené státy zavedou další cla; vlády chtějí jednat, ale slibují také odvetu
Washington/Praha 3. dubna (ČTK) - Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil plošná cla prakticky na veškerý dovoz do Spojených států. Základní sazba činí deset procent a platit začne od soboty 5. dubna. Na některé země se ale budou vztahovat cla vyšší, která americká vláda označuje za reciproční a která podle Trumpa reagují na nespravedlivá cla vybíraná těmito zeměmi při dovozu zboží z USA. Tato cla začnou platit od 9. dubna a například u zboží dováženého z Evropské unie bude poplatek činit 20 procent, oznámil Bílý dům. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič bude v pátek v souvislosti s oznámenými americkými cly hovořit se svými protějšky ze Spojených států. Evropská unie chce s Washingtonem jednat, zároveň je ale připravena i na protiopatření. Trump už dříve řekl, že by chtěl, aby ostatní země svá cla snížily, pokud jsou vyšší, než jaká vybírají Spojené státy.
Stejný krok jako EU avizovala i Británie, která slíbila postupovat s rozvahou. Japonsko varovalo před negativními dopady na světovou ekonomiku, podobně se vyjádřila také Čína. Peking uvedl, že rozhodnutí americké vlády nerespektuje pravidla mezinárodního obchodu.
Nová cla navazují na dovozní poplatky, které už Trump uvalil dříve na hliník a ocel. Ode dneška pak Spojené státy začaly vybírat 25procentní clo na dovoz automobilů a od 3. května začnou clo ve stejné výši vybírat i u dovozu automobilových dílů, uvedla vláda v dodatku k předchozímu nařízení. Politici a také analytici či komentátoři se obávají, že celní spor přeroste v obchodní válku, která uškodí všem. Americký ministr financí Scott Bessent už vyzval všechny dotčené země, aby na cla neodpovídaly protiopatřením, jinak pohrozil eskalací obchodního konfliktu.
Generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová uvedla, že nová americká cla oznámená ve středu by mohla spolu se cly zavedenými od začátku roku letos snížit objem světového obchodu se zbožím o zhruba jedno procento. Koncem loňského roku přitom WTO odhadla, že obchod se zbožím by letos mohl vzrůst o tři procenta.
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová americká cla označila za tvrdou ránu světové ekonomice. Řekla, že unie dokončuje balíček protiopatření ke clům na ocel a nyní se připravuje na další odpověď, pokud jednání s Washingtonem selžou.
Předseda Evropské rady António Costa jednání s USA podpořil a zároveň vyzval k uzavírání dohod o volném obchodu s dalšími partnery ve světě. Eurokomisař Šefčovič řekl, že EU je připravena vyjednávat, ale nebude "nečinně přihlížet", pokud se jí nepodaří dosáhnout spravedlivé dohody. Šefčovič už s americkými představiteli několikrát jednal, naposledy minulý týden s ministrem obchodu Howardem Lutnickem.
Unijní státy shodně prohlašují, že odpověď hledají ve spolupráci s Bruselem. Německo zdůraznilo, že jednotný postup je klíčový. Francie varovala, že reakce se může týkat i digitálních služeb. Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil Trumpova cla jako nepodložená a řekl, že jedním z možných kroků v reakci na ty americké je přerušení investic v USA, dokud se vše nevyjasní. Slíbil také jednotnou reakci Evropské unie.
Mluvčí francouzské vlády Sophie Primasová uvedla, že Francie ve spolupráci s EU na americká cla odpoví, a to ve dvou krocích - v polovině dubna a na konci dubna. Německý ministr financí Jörg Kukies prohlásil, že Evropská unie musí na americká cla reagovat rázně, obchodní blok je ale nadále otevřený hledání dohody.
Koordinaci s EU oznámilo Norsko, které sice není členem unie, hospodářsky je s ní ale úzce provázáno. Švýcarsko, které čelí 32procentnímu clu, chce rychle rozhodnout o dalších krocích. Švýcarská vláda vyměřené clo dnes označila za nepochopitelné, odvetná opatření ale teď neplánuje.
Český premiér Petr Fiala cla považuje za nešťastná a nesprávná. Evropa chce podle něj s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. Přímý dopad dovozních poplatků na Česko nečeká, dolehnout ale mohou velmi silně nepřímo prostřednictvím vývozu přes jiné země, například Německo. Ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že Evropa musí odpovědět, pokud budou Spojené státy na ohlášených clech trvat. Analytici oslovení ČTK se domnívají, že cla zpomalí růst české ekonomiky, který tak nedosáhne očekávaných dvou procent.
Polský premiér Donald Tusk nová americká cla označil za nepříjemnou ránu. Hrubý domácí produkt (HDP) Polska se podle něj v důsledku cel sníží o 0,4 procenta.
Španělský premiér Pedro Sánchez označil krok Washingtonu za nespravedlivý a oznámil, že Madrid zavede plán v hodnotě 14,1 miliardy eur (352 miliard Kč) ve snaze zmírnit dopad nových amerických cel na domácí ekonomiku.
Italská premiérka Giorgia Meloniová nová americká cla označila za chybu, ale dodala, že jejich dopad by neměl být přeceňován. Reagovat je podle ní nutné s rozvahou.
Kanadský premiér Mark Carney v reakci na krok USA, jež dnešním dnem začínají vybírat vlastní 25procentní poplatek na dovoz automobilů, řekl, že Kanada zavede cla na dovoz automobilů ze Spojených států ve stejné výši. Rovněž uvedl, že nová cla se nebudou vztahovat na automobilové díly.
Čína vyzvala Spojené státy, aby jednostranná cla okamžitě zrušily, a pohrozila protiopatřeními, kterými chce chránit svá práva a zájmy. Na dovoz z Číny budou Američané uplatňovat takzvané reciproční clo 34 procent, a to navíc k už dříve stanoveným clům. Podle vlády v Japonsku, které čelí 24procentnímu clu, je postup Washingtonu v rozporu s pravidly WTO.
Tchaj-wan nová americká cla označil za přehnaná a nespravedlivá a vyjádřil přání o věci jednat s Washingtonem. Trump ve středu oznámil, že Spojené státy dovoz z Tchaj-wanu zatíží clem 32 procent. Výjimka se bude vztahovat na dovoz mědi, léčiv, polovodičů, řeziv nebo energií, uvedla tchajwanská agentura CNA.
Na Británii Trump uvalil základní desetiprocentní clo. To se podle britského ministra obchodu Jonathana Reynolda nebude sčítat s dříve oznámeným 25procentním poplatkem na dovoz aut. Právě o automobilový sektor má Londýn největší obavy. Spor chce řešit jednáním a rozvážným postupem.
Izrael, který považuje Spojené státy za hlavního spojence, oznámil, že pracuje na ochraně své ekonomiky. Izrael a USA podepsaly před 40 lety dohodu o volném obchodu a od cla bylo osvobozeno přibližně 98 procent zboží dováženého z USA, uvedla agentura Reuters. Nyní se Izrael pokusil získat výjimku tím, že v úterý zrušil zbývající dovozní poplatky pro import z USA. Trump ale dovoz z Izraele zatížil 17procentním clem.
Trhy zareagovaly na Trumpovo oznámení dalších cel propadem, ztrácejí akcie i bitcoin. Oslabil také americký dolar, a to i k české koruně. Hlavní americký akciový index SP 500 kolem 20:30 SEČ odepisoval 4,3 procenta, německý index DAX dnes ztratil přes tři procenta. Trhy podle analytika XTB Tomáše Cverny nejsou nervózní pouze v USA, ale i v Evropě. Na cla zareagoval poklesem také japonský akciový index Nikkei 225, který odepsal téměř 2,8 procenta. Index čínských akcií CSI 300 ale klesl pouze o 0,59 procenta.
Odborníci už předem varovali, že cla v konečném součtu zaplatí spotřebitelé, na které dovozci a výrobci poplatky přenesou. Německý koncern Volkswagen podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) promítne nově vybírané 25procentní clo na dovoz aut do svých cen. Italská automobilka Ferrari už na konci března uvedla, že od dubna v reakci na cla zdraží některé modely o deset procent.
ngl zpt mka - sdílejte článek
Následuje: WTO: Cla USA by mohla způsobit pokles světového obchodu se zbožím o jedno pct.
Ženeva 3. dubna (ČTK) - Nová americká cla oznámená ve středu by mohla spolu se cly zavedenými od začátku roku letos snížit objem světového obchodu se zbožím o zhruba jedno procento. Uvedla to dnes generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová. Koncem loňského roku přitom WTO odhadla, že obchod se zbožím by letos mohl vzrůst o tři procenta. "Jsem hluboce znepokojená tímto poklesem a možností eskalace v celní válku s cyklem odvetných opatření, která způsobí další pokles obchodu," uvedla šéfka WTO v prohlášení. Varovala, že cla mají potenciál způsobit významný odklon obchodu, což znamená, že se změní dodavatelské řetězce a obchodní toky. WTO nyní dohlíží na 74 procent světového obchodu, což znamená, že 74 procent veškerého mezinárodního obchodu spadá pod pravidla WTO, a organizace dohlíží na dodržování těchto pravidel. To je pokles z přibližně 80 procent na počátku roku. Mohou za to nedávná cla. Pozorovatelé tvrdí, že odhodlání USA zvyšovat cla by mohlo oslabit WTO a její snahu podporovat volný obchod. Okonjová-Iwealaová také dnes v dopise členským státům, který viděla agentura Reuters, sdělila, že WTO obdržela mnoho dotazů ohledně cel. Země také žádají o poskytnutí ekonomické analýzy dopadu těchto cel. Slíbila, že WTO na dotazy odpoví. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z obchodních kruhů koncem minulého měsíce uvedla, že Spojené státy pozastavily finanční příspěvky na provoz WTO. (pokračování...)
Ženeva 3. dubna (ČTK) - Nová americká cla oznámená ve středu by mohla spolu se cly zavedenými od začátku roku letos snížit objem světového obchodu se zbožím o zhruba jedno procento. Uvedla to dnes generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová. Koncem loňského roku přitom WTO odhadla, že obchod se zbožím by letos mohl vzrůst o tři procenta. "Jsem hluboce znepokojená tímto poklesem a možností eskalace v celní válku s cyklem odvetných opatření, která způsobí další pokles obchodu," uvedla šéfka WTO v prohlášení. Varovala, že cla mají potenciál způsobit významný odklon obchodu, což znamená, že se změní dodavatelské řetězce a obchodní toky. WTO nyní dohlíží na 74 procent světového obchodu, což znamená, že 74 procent veškerého mezinárodního obchodu spadá pod pravidla WTO, a organizace dohlíží na dodržování těchto pravidel. To je pokles z přibližně 80 procent na počátku roku. Mohou za to nedávná cla. Pozorovatelé tvrdí, že odhodlání USA zvyšovat cla by mohlo oslabit WTO a její snahu podporovat volný obchod. Okonjová-Iwealaová také dnes v dopise členským státům, který viděla agentura Reuters, sdělila, že WTO obdržela mnoho dotazů ohledně cel. Země také žádají o poskytnutí ekonomické analýzy dopadu těchto cel. Slíbila, že WTO na dotazy odpoví. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z obchodních kruhů koncem minulého měsíce uvedla, že Spojené státy pozastavily finanční příspěvky na provoz WTO. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Spojené státy zavedou další cla; vlády chtějí jednat, ale slibují také odvetu' je zařazena do kategorií Obchod (obo) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol). ID zprávy: T2025040309552|513829. Vydána 03.04.2025 20:49:11. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Evropská komise (EK)
Evropská komise je výkonný orgán Evropské unie, který iniciuje legislativu. Je tvořena 27 komisaři (jedním z každé členské země) a v jejím čele je předseda Evropské komise. V širším významu označuje kolegium s celým administrativním aparátem, který čítá až 32 tisíc zaměstnanců.
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Spojené státy zavedou další cla; vlády chtějí jednat, ale slibují také odvetu' je zařazena do kategorií Obchod (obo) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol). ID zprávy: T2025040309552|513829. Vydána 03.04.2025 20:49:11. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Evropská komise (EK)
Evropská komise je výkonný orgán Evropské unie, který iniciuje legislativu. Je tvořena 27 komisaři (jedním z každé členské země) a v jejím čele je předseda Evropské komise. V širším významu označuje kolegium s celým administrativním aparátem, který čítá až 32 tisíc zaměstnanců.