HN: Čínskou část skupiny Home Credit přebírá konsorcium vedené firmou JD.com
Praha 21. prosince (ČTK) - Čínskou součást skupiny Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry, přebírá konsorcium vedené čínskou internetovou společností JD.com. Informaci z hlášení pro burzu v Hongkongu potvrdil Hospodářským novinám (HN) mluvčí investiční skupiny PPF Leoš Rousek. Cenu transakce neuvedl, napsal dnes server HN. PPF se postupně zbavuje zahraničního byznysu Home Creditu.
"Dohoda předává čínskou společnost Home Credit Consumer Finance konsorciu vedenému společností JD.com. Transakce podléhá schválení regulatorních orgánů," uvedl Rousek. Podle hlášení jedné z čínských bank pro burzu v Hongkongu se čínští investoři stanou akcionáři Home Creditu přes navýšení kapitálu ve společnosti. Spolu s firmami ze skupiny JD.com se akcionáři čínského Home Creditu mají stát bankovní dům Bank of Tianjin a firmy, které kontroluje stát nebo 14milionové město Tchien-ťin.
Transakce podle HN spočívá v tom, že nizozemská Home Credit N.V. nejprve sníží svůj kapitál v čínském Home Creditu ze sedmi miliard jüanů na 100 milionů jüanů. Následně do něj kapitálově vstoupí čínští investoři. Kapitál čínského Home Creditu se ve výsledku sníží ze sedmi na pět miliard jüanů (z 23,1 miliardy na 16,5 miliardy Kč), píšou HN.
Hlavními investory budou dvě společnosti ze skupiny JD.com čínského dolarového miliardáře Liou Čchiang-tunga, v čínském Home Creditu získají podíl 65 procent. Bank of Tianjin má převzít desetiprocentní podíl. Dvouprocentní podíl si ponechá nizozemský Home Credit ze skupiny PPF. V rámci ujednání nezíská skupina PPF žádné peníze ze snížení kapitálu ani jinou platbu z čínského Home Creditu během celé transakce, píšou HN.
Z hlášení pro burzu podle HN vyplývá, že čínská Home Credit Consumer Finance v uplynulém roce vykázala ztrátu téměř 3,2 miliardy jüanů (10,6 miliardy Kč). O rok dříve byl čistý zisk 34 milionů jüanů. Podle informací HN se proto prodává fakticky jen licence s infrastrukturou, což jsou například kontakty na obchodníky, kteří poskytují úvěry.
PPF postupně rozprodává zahraniční byznys Home Creditu. Po ruské invazi na Ukrajinu prodala PPF se ztrátou 897 milionů eur ruskou banku Home Credit Finance Bank, zbavila se také byznysu na Filipínách, v Indonésii a Indii. V příštím roce má být dokončen i prodej vietnamského Home Creditu. Čínská Home Credit Consumer Finance byla první nebankovní firmou na tamním trhu, kterou stoprocentně vlastní zahraniční investor a má licenci na poskytování úvěrů v celé zemi. Nová pravidla ale v Číně ztížila poskytovatelům půjček přístup k finančním zdrojům.
Investiční skupina PPF podniká v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Skupina vlastní aktiva 44,1 miliardy eur, tedy asi 1,1 bilionu Kč, a zaměstnává celosvětově 47.000 lidí. Do skupiny spolu s Home Creditem patří také Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.
Majitelkou PPF je nejbohatší Češka Renáta Kellnerová s rodinou. Skupinu převzala poté, co její manžel Petr Kellner v březnu 2021 zahynul při havárii vrtulníku na Aljašce.
dvd rdo
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úrokovou sazbu na 21 procentech
Moskva 20. prosince (ČTK) - Ruská centrální banka dnes překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 21 procentech. Analytici očekávali, že ji o dva procentní body zvýší. Centrální banka se domnívá, že dosavadní opatření povedou ke zmírnění inflace, uvedla v dnešním sdělení. Inflaci prohlubují také vládní výdaje na válku proti Ukrajině. Rozhodnutí přichází v době, kdy centrální bankéře za zvyšování sazeb kritizuje řada vlivných podnikatelů, včetně magnátů blízkých Kremlu, uvedla agentura Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek centrální banku vyzval k "vyváženému" rozhodnutí. Centrální banka je ze zákona nezávislou institucí a Putin dával v minulosti její guvernérce Elviře Nabiullinové při rozhodování o měnové politice volnou ruku. Podle analytiků však nyní tlak ze strany vlivných podnikatelských kruhů dosáhl úrovně, kterou již není možné ignorovat.
"Tlak zafungoval a centrální banka se rozhodla zastavit (zvyšování úrokových sazeb)," uvedl ekonom Jevgenij Kogan. Nabiullinová připustila, že kritika politiky centrální banky v období zvyšování úrokových sazeb zesílila. Dodala nicméně, že banka se rozhoduje na základě vlastního posouzení situace a svých prognóz.
Centrální banka chce na příštím měnovém zasedání posoudit potřebu případného dalšího zvýšení sazeb s tím, že roční inflace by měla příští rok klesnout na čtyři procenta ze současných 9,5 procenta.
"Přísné měnové podmínky, které se v ekonomice vytvořily, zajistí v příštích čtvrtletích zpomalení inflace," řekla na následné tiskové konferenci Nabiullinová. Uvedla rovněž, že dnešní rozhodnutí neoslabí rubl, jehož kurz vůči dolaru se v listopadu podle agentury Reuters propadl o 15 procent v důsledku nových amerických sankcí. Varovala nicméně, že geopolitické tlaky na Rusko by se mohly dál zvyšovat.
Inflace podle ní v posledních měsících zrychlila především kvůli výraznějšímu zdražování potravin, hlavně zeleniny. "To souviselo se špatným počasím, které výrazně zhoršilo úrodu některých plodin. K listopadovým statistikám významně přispělo také zvýšení telekomunikačních a dopravních poplatků," dodala.
V letošním roce zvýšila ruská centrální banka sazby celkem třikrát, poprvé tak učinila v červenci a podruhé v září. Ve druhé polovině loňského roku základní sazbu v rámci boje s inflací zvýšila celkem o 8,5 procentního bodu.
Po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem února 2022 centrální banka zvýšila základní sazbu na 20 procent, aby podpořila kurz rublu, omezila inflační tlaky a brzdila rychlý odliv kapitálu ze země. Později základní úrok postupně snížila až na 7,5 procenta, ale od srpna loňského roku opět začala s postupným zvyšováním.
pmh boz ank