PAQ Research navrhuje změnu daně z příjmu, podle ní by pomohla nízkopříjmovým
Praha 20. listopadu (ČTK) - Současné nastavení daně z příjmu fyzických osob v Česku snižuje motivaci nízkopříjmových zaměstnanců legálně pracovat, když zdanění jejich příjmů je výrazně vyšší než v západoevropských zemích. Uvádí to analýza, kterou dnes zveřejnila společnost PAQ Research a kterou má ČTK k dispozici. Analýza doporučuje reformu daně tak, aby se snížilo daňové zatížení nízkopříjmových, například úpravou čerpání daňových bonusů nebo změnou některých odpočtů. Podle analýzy by změny nastavení daní znamenaly pro veřejné rozpočty náklady ve výši maximálně 16 miliard korun.
Analýza konstatuje, že kvůli vysokým sazbám zdravotního a sociálního pojištění dosahuje zdanění bezdětného zaměstnance, který pobírá polovinu průměrné mzdy, 36 procent nákladů práce. V západoevropských zemích to je 31 procent. Méně než polovinu průměrné mzdy si vydělá 17 procent českých zaměstnanců. Ve druhém čtvrtletí byla průměrná mzda v Česku 45.854 korun.
Podle analýzy vysoké zdanění snižuje motivaci nízkopříjmových zaměstnanců legálně pracovat nebo vůbec pracovat. Zároveň vysoké zdanění snižuje kupní sílu nízkopříjmových domácností, které ale mají nejvyšší sklon ke spotřebě, což snižuje celkovou spotřebu v ekonomice.
PAQ Research navrhuje, aby se základní sleva na poplatníka, která letos činí 30.840 korun ročně a o kterou si všichni zaměstnanci mohou snížit daň, vzrostla na 37.196 korun. Zároveň by sleva byla nastavená tak, že by se její výše od dosažení průměrné mzdy snižovala a při dosažení trojnásobku průměrné mzdy by se už vůbec neuplatňovala. Nízkopříjmoví zaměstnanci by také mohli čerpat základní slevu i ve formě daňového bonusu, pokud by jejich daňová povinnost celou slevu nepokryla. Výše bonusu by ale nemohla přesáhnout celkový objem odvedeného pojistného, aby nikdo od státu nedostal víc, než kolik mu odvedl.
Analýza také doporučuje reformovat slevy na dani. Slevy na dítě by neměly postupně růst podle pořadí dítěte, ale měly by být za každé dítě ve stejné výši. PAQ Reserach také navrhuje zrušit slevu na nepracující manželku nebo manžela a nahradit ji dodatečnou slevou na dítě do tří let.
Podle PAQ Research by náklady reformy na veřejné rozpočty byly 16 miliard korun. Pokud by se základní sleva na poplatníka zvýšila pouze v polovičním rozsahu a byla by nižší i dodatečná sleva na dítě do tří let, náklady by byly čtyři miliardy korun. Výpadek příjmů navrhuje PAQ Research kompenzovat úpravou jiných daní, například vyšším zdaněním osob samostatně výdělečně činných nebo nemovitostí. Detailní návrhy na úpravu daní v těchto oblastech chce společnost představit v nadcházejících měsících.
str rdo
Analýza: Zaostávání evropských kapitálových trhů ohrožuje konkurenceschopnost
Frankfurt/Brusel 19. listopadu (ČTK) - Zaostávání evropských kapitálových trhů ohrožuje unijní konkurenceschopnost. Evropská unie musí urychlit spojování jednotlivých trhů, aby neztratila pozici ve srovnání s globálními konkurenty. Uvádí to analýza Sdružení pro finanční trhy v Evropě (AFME), kterou tato organizace dnes představí v Bruselu a do níž nahlédla agentura DPA.
"Kapitálové trhy EU zaostávají," konstatují autoři analýzy. "Navzdory některým hospodářským úspěchům EU zaostává za Spojenými státy, Británií a Čínou ve většině klíčových ukazatelů, jako je přístup ke kapitálu, globální propojení a likvidita trhu," varuje organizace, která zastupuje velké banky, makléře, právní firmy a investory. Kapitálové trhy EU podle ní zůstávají roztříštěné, což podkopává hospodářskou konkurenceschopnost Evropy.
V EU ročně chybí přibližně 800 miliard eur (20,2 bilionu Kč), které jsou zapotřebí pro posílení digitalizace, infrastruktury a udržitelnosti. Bez soukromých peněz zprostředkovaných kapitálovými trhy se takové finančně náročné projekty nedají pouze z veřejných rozpočtů zrealizovat, stojí v analýze.
Generální ředitel AFME Adam Farkas vyzval k reformám. "Pouze integrovaný a efektivnější kapitálový trh může financovat iniciativy, které jsou tak důležité pro konkurenceschopnost evropské ekonomiky," řekl.
Brusel již několik let pracuje na odstraňování byrokratických překážek mezi zeměmi EU, aby mohla vzniknout unie kapitálových trhů. Nyní se šéfové vlád a států vyslovily pro urychlení projektu, připomíná DPA.
Unie chce, aby na místních finančních trzích investovalo více drobných investorů, aby bylo k dispozici více kapitálu pro ekologický a digitální přechod. Více příležitostí k získávání peněz by získaly i evropské podniky.
AFME varuje, že země západní Evropy jako Lucembursko a Nizozemsko mají lepší přístup k financím, zatímco východoevropské země zaostávají. EU je sice lídrem v udržitelném financování, jako jsou zelené dluhopisy, ale tato oblast v poslední době roste jen pomalu. A soukromé investice do finančních start-upů jsou ve srovnání s USA a Británií nízké.
vjn nim
DALŠÍ ZPRÁVY