Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

SEZNAM

Ekonomika

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
1817,8 $
Kurz USD: 23,22 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
20,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Studie: Průměrná mzda v ČR v eurech letos vzrostla o 9,8 procenta na 1683 eur
Praha 9. června (ČTK) - Průměrná mzda v soukromém sektoru v eurech se letos v Česku meziročně zvýšila o 9,8 procenta na 1683 eur (40.324 korun).
Biden a Sunak se dohodli na prohloubení ekonomické spolupráce
Washington 8. června (ČTK) - Americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak se dnes dohodli na prohloubení hospodářské spolupráce mezi Spojenými státy a Británií a přislíbili rychlejší přechod k čisté energii i posílení dodavatelských řetězců nerostných surovin, píše agentura Reuters.
Letošní Absurditou roku je DPH, kterou musí firma zaplatit při darování věci
Praha 8. června (ČTK) - Letošním vítězem ankety o Absurditu roku se stala DPH, kterou musí firma zaplatit při darování věci například na humanitární účely v ČR.
ČNB začne vydávat pamětní mince s motivy státních institucí
Praha 8. června (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) začne vydávat pamětní mince s motivy významných státních institucí.
Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc odvedla Kooperativa pojišťovna
Praha 2. června (ČTK) - Na dani z příjmu právnických osob loni nejvíc odvedla Kooperativa pojišťovna, zaplatila 3,32 miliardy korun.
ČSÚ: Tradiční kultura v Česku přišla za covidu o víc než 3,7 miliardy korun
Praha 2. června (ČTK) - Tradiční kultura v Česku přišla během pandemie koronaviru o víc než 3,7 miliardy korun.
Média: Šéf francouzské firmy na prodej luxusního zboží LVMH se chystá do Číny
Peking 1. června (ČTK) - Šéf francouzského podniku na prodej luxusního zboží LVMH a druhý nejbohatší člověk na světě Bernard Arnault se tento měsíc chystá navštívit Čínu.
Schodek rozpočtu se v květnu prohloubil na rekordních 271,4 miliardy korun
Schodek rozpočtu se v květnu prohloubil na rekordních 271,4 miliardy korun
CNBC: Firmy stále více vracejí výrobu ze zahraničí do míst blíže spotřebě
CNBC: Firmy stále více vracejí výrobu ze zahraničí do míst blíže spotřebě
Dolarových milionářů v ČR loni přibylo, jejich majetek klesl, uvedla Capgemini
Dolarových milionářů v ČR loni přibylo, jejich majetek klesl, uvedla Capgemini
Nejvlivnější ženou Česka je Kellnerová, třetí je nově Pekarová Adamová
Nejvlivnější ženou Česka je Kellnerová, třetí je nově Pekarová Adamová
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.