Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

SEZNAM PŘEHLED

Ekonomika

FAZ: UEFA na fotbalovém Euru vydělá majlant, ale německý poplatník zapláče
FAZ: UEFA na fotbalovém Euru vydělá majlant, ale německý poplatník zapláče
Fotbaloví fanoušci musí v Německu počítat s vyprodanými hotely a plnými vlaky Fotbaloví fanoušci musí v Německu počítat s vyprodanými hotely a plnými vlaky
Berlín 15. června (zpravodaj ČTK) - Vyprodané hotely a také plné vlaky či autobusy, na to vše se v Německu musí připravit fanoušci, kteří do země míří na fotbalové mistrovství Evropy.
Analýza: Fotbalové Euro pomůže zejména evropským aerolinkám, hotelům a pivovarům Analýza: Fotbalové Euro pomůže zejména evropským aerolinkám, hotelům a pivovarům
Praha 14. června (ČTK) - Fotbalové mistrovství Evropy, které se ode dneška koná po dobu jednoho měsíce v Německu, pomůže zejména zvýšit tržby evropských aerolinek, hotelů, pivovarů a výrobců sportovního oblečení.
Na výměnu neplatných bankovek v bankách zbývá čas do konce června Na výměnu neplatných bankovek v bankách zbývá čas do konce června
Praha 10. června (ČTK) - Lidem zbývají poslední tři týdny, po které si mohou v bankách vyměnit bankovky v hodnotě 100 až 2000 korun, jejichž platnost končila před dvěma lety.
V soutěži Podnikavá hlava znovu bodoval projekt s umělou inteligencí V soutěži Podnikavá hlava znovu bodoval projekt s umělou inteligencí
Olomouc 10. června (ČTK) - Letošní ročník soutěže Univerzity Palackého (UP) s názvem Podnikavá hlava, která patnáctým rokem pomáhá začínajícím i zkušeným podnikatelům nastartovat vlastní byznys, znovu vyhrál projekt s využitím umělé inteligence (AI).
Přinášíme vám přehled aktuálního dění na trhu drahých kovů. Výběr důležitých ekonomických zpráv ze zpravodajského servisu České tiskové kanceláře. Zprávy, které doslova hýbou cenou zlata...
Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2322 $
Kurz USD: 23,22 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
29,6 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Doosan investuje v Plzni tři miliardy korun, chce tam vyrábět nové generátory
Praha 13. května (ČTK) - Jihokorejský Doosan, jeden z největších světových výrobců parních turbín pro elektrárny, investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun.
Zájem firem z EU investovat v Číně klesl na rekordní minimum
Peking 10. května (ČTK) - Podíl firem z Evropské unie, které považují Čínu za nejlepší investiční destinaci, klesl na rekordní minimum.
BBC: Západ tvrdí, že Čína toho vyrábí moc. Číňané s tím nesouhlasí.
Peking 4. května (ČTK/BBC) - Žen Wen-ping nechce opustit prázdnou cihlovou budovu v čínském výrobním centru Tung-kuan, která kdysi bývala prosperující továrnou.
Míra inflace v Turecku se dál zvyšuje, v dubnu se vyšplhala téměř na 70 procent
Ankara 3. května (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v dubnu zrychlil na 69,80 procenta z 68,50 procenta v předchozím měsíci.
Studie: Firmy z Evropy a USA přesunují výrobu zpět ze zahraničí
Berlín 18. dubna (ČTK) - Firmy z Evropy a Spojených států čím dál více přesunují svou výrobu ze zahraničí zpět do domovských zemí a jejich okolí.
MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta
Washington 16. dubna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky.
Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
Peking 16. dubna (ČTK) - Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta, a předčil tak očekávání.

Ekonomika v kostce

Inflace v USA v březnu vzrostla na 3,5 procenta
Washington 10. dubna (ČTK) - Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 procenta z únorového tempa 3,2 procenta. V tiskové zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce. Březnová inflace tak byla o něco vyšší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 procenta. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v únoru. Analytici přitom očekávali zpomalení meziměsíčního růstu na 0,3 procenta. Nejnovější údaje o vývoji inflace podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se zahájením snižování úrokových sazeb. Šéf Fedu Jerome Powell dal již dříve najevo, že banka potřebuje získat větší jistotu, že inflace směřuje k jejímu dvouprocentnímu cíli. 'Tyto údaje rozhodně snižují šance na to, že Fed v příštích několika měsících sníží sazby,' řekl k dnešní zprávě o inflaci analytik Phillip Neuhart ze společnosti First Citizens. Americký dolar kvůli vyhlídkám na pozdější začátek snižování úroků posílil, zatímco americké akcie oslabily. Podle ekonoma Jamese Knigtleyho z firmy ING se v důsledku dnešních údajů zhroutily vyhlídky na červnové snížení úroků. 'Za této situace se červnové snížení sazeb nekoná, pokud nenastane náhlý obrat v ekonomickém vývoji,' uvedl Knigtley. Předpověděl, že uvolňování měnové politiky v USA začne nejdříve v září. Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let. Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se teď nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v březnu zůstala na únorových 3,8 procenta. Meziměsíčně pak takto definované ceny vzrostly o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v únoru i lednu. pmh jrm
Inflace v březnu byla dvě pct., podle analytiků letos tři pct. nepřekročí
Praha 10. dubna (ČTK) - Meziroční inflace byla v březnu dvě procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v únoru. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace byla o 0,9 procentního bodu nižší, než očekávala v únorové prognóze Česká národní banka (ČNB). Podle analytiků se vývoj spotřebitelských cen vrátil do normálních kolejí a letos by inflace neměla výrazněji překročit tři procenta, klesat ale už spíš nebude. Dnes zveřejněná prognóza ministerstva financí očekává za celý rok průměrnou inflaci 2,7 procenta. Česko mělo v březnu devátou nejnižší inflaci ze 41 sledovaných evropských zemí, uvádí analýza investiční platformy Portu. Ze sousedních států zaznamenalo pomalejší růst cen pouze Polsko, kde byla inflace 1,9 procenta. Nejnižší inflaci v Evropské unii měla Litva, kde byla nulová, nejvyšší Rumunsko se 7,2 procenta. Ceny zboží v březnu meziročně vzrostly o 0,1 procenta. Služby zdražily o 5,4 procenta. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však rozdílný. 'Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, byl oddíl potraviny a nealkoholické nápoje, a to zhruba o šest procent,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Březnový meziměsíční nárůst spotřebitelských cen o 0,1 procenta byl ovlivněn především zvýšením poplatku za dálniční známku o více než 53 procent a růstem cen pohonných hmot a olejů o 1,6 procenta. Meziroční inflace byla o 0,9 procenta pod prognózou ČNB. Nižší než očekávaná byla i jádrová inflace, která zahrnuje výrobky a služby nepodléhající regulaci ani výrazným cenovým výkyvům a kterou může centrální banka svou politikou nejvíc ovlivnit. Na jejím vývoji se projevuje nízký růst cen zahraničních vstupů i zchlazená domácí poptávka, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. 'Utlumená tuzemská ekonomická aktivita působící na pokles ziskových marží výrobců a prodejců vedla k mírnému zpomalení růstu cen zboží. Rovněž růst cen služeb nepatrně zvolnil, udržuje se však na zvýšené úrovni,' dodal. Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že bez poklesu cen potravin by inflace byla zhruba o jeden procentní bod vyšší. Deflace v cenách potravin by podle něj v příštích měsících měla postupně odeznívat, což by mohlo vést k tomu, že celková inflace začne opět zvolna růst. 'Měla by se ovšem udržet v tolerančním pásmu inflačního cíle ČNB, tedy do tří procent,' odhadl. Vývoj inflace podle analytiků dává ČNB signál, že může pokračovat ve snižování základní úrokové sazby, která nyní činí 5,75 procenta. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler předpokládá, že centrální banka bude úroky i nadále snižovat v krocích po půl procentního bodu. 'Pokud ČNB nechtěla zrychlit tempo snižování sazeb na svém posledním měnovém jednání, neučiní tak pravděpodobně ani na tom nadcházejícím začátkem května, a to právě s argumenty nadále silnější inflace ve službách,' dodal. str rot
SEZNAM PŘEHLED
ČNB loni nechala vytisknout 110 milionů nových bankovek, meziročně více
ČNB loni nechala vytisknout 110 milionů nových bankovek, meziročně více
Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
Fúze a akvizice se v prvním čtvrtletí díky velkým dohodám zotavily
Fúze a akvizice se v prvním čtvrtletí díky velkým dohodám zotavily
Německé hospodářství churaví, shoduje se pět předních ekonomických institutů
Německé hospodářství churaví, shoduje se pět předních ekonomických institutů
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.