Banka Creditas získala více než 50procentní podíl v NEY spořitelním družstvu
Praha 2. července (ČTK) - Banka Creditas získala více než 50procentní podíl v NEY spořitelním družstvu. Transakci již schválila Česká národní banka. NEY bude nově fungovat jako dceřiná společnost Creditasu. Podmínky transakce banka nezveřejnila. Podíl koupila od sedmi členů záložny, kteří vlastnili největší družstevní podíly. Creditas o tom dnes informovala ČTK.
"Banka Creditas má ambice neustále růst. Před dvěma lety do svého portfolia zařadila Max banku, letos se rozrosteme o spořitelní družstvo NEY. Koupě NEY je plně v souladu s naší strategií. Obchodní modely Banky Creditas i NEY se vhodně doplňují a můžeme tak dále rozvíjet služby pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší.
Spořitelní družstvo NEY letos slaví 24 let na trhu a má přes 3600 členů. Zaměřuje se na klienty z řad občanů, živnostníků i firem. Vlajkovou lodí produktového portfolia jsou firemní úvěry pro malé a střední podnikatele a pojištěný termínovaný vklad. Kapitál kampeličky překročil půl miliardy Kč, zisk za rok 2023 přesáhl 34 milionů Kč, bilanční suma je přes tři miliardy korun.
"Spojení s Bankou Creditas je pro NEY potvrzením správně nastavené dlouhodobé strategie postavené na úzké spolupráci s klienty. Věříme, že ve spolupráci se skupinou Creditas je před námi prostor pro další růst na poli financování malých a středních podniků,“ uvedl předseda družstva Lukáš Hartl.
Banka Creditas patří mezi středně velké banky. Aktuálně má přes 200.000 klientů, bilanční sumu přes 130 miliard korun a loni si připsala čistý zisk více než 1,1 miliardy korun. Objem přijatých vkladů koncem roku 2023 převyšoval 119 miliard korun. To bylo o 35,7 procenta více než před rokem. Objem úvěrů banky stoupl v minulém roce o 27,8 procenta na 31,8 miliardy korun. Během roku 2023 jediný akcionář Creditasu posílil základní kapitál banky o 1,7 miliardy korun.
Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou. Je součástí investiční skupiny Creditas. Skupina v loňském roce převzala Max Banku (dříve Expobank CZ). Hlavním akcionářem banky je Creditas BV, plně vlastněná Pavlem Hubáčkem.
fd rot kš
Ceny komodit na trzích v pololetí spíše stouply, index přidal tři procenta
Londýn/Praha 2. července (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích se v prvním pololetí spíše zvyšovaly. Výrazně zdražila měď, zlato, stříbro a hlavně kakao, zvýšila se ale i cena ropy a elektřiny. Naopak zlevnilo uhlí, pšenice nebo kukuřice. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce června vykázal nárůst o tři procenta.
'Komoditní trhy letos pokračují v růstu, i když tlak na vytváření nových maxim postupně ochabuje. Investoři se dívají s nadějí na druhé pololetí, ovšem nová data zatím neukazují na výraznější vzestup poptávky. Zvláštní pozornost se zaměřuje na Čínu, která je globálně největším spotřebitelem komodit,' řekl ČTK analytik XTB JIří Tyleček. Ceny komodit se tak podle něj drží relativně při zemi a výrazně podle něj nekomplikují centrálním bankám boj s inflací.
Na čele zájmu investorů jsou letos drahé kovy a energie. Severomořský Brent přidal letos 13 procent a texaský benchmark WTI dokonce 15 procent. Ropě v polovině roku pomáhá silná motoristická sezóna. Ve vzduchu však visí hrozba postupného snižování dobrovolných kvót OPEC+ v posledních měsících roku a také rostoucí těžba v zemích mimo OPEC+.
Ceny dalších energetických komodit postupně nabírají na síle. Cena ročního kontraktu na plyn v Nizozemsku, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky v Česku, roste v tomto roce o 15 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce stagnuje. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce ztrácí tři procenta na 109 dolarů za tunu, upozornil Tyleček.
Cena zlata od ledna do konce června vzrostla o 13 procent, doplnil analytik Golden Gate Pavel Ryba. Ještě lepší půlrok má za sebou stříbro, které zdražilo o 24 procent. Palladium naopak dál padalo, letos jeho cena klesla o 11 procent. Cena platiny se podle něj snížila o 1,3 procenta.
Průmyslové kovy letos podle Tylečka nevykazují jasný trend. Po výrazném jarním vzestupu přišlo vystřízlivění a zisky se začaly výrazně snižovat. Měď však letos na londýnské komoditní burze stále roste o 11 procent a hliník přidává 4,5 procent. Naopak cena železné rudy v Číně propadá o pětinu a ocel padá o 17 procent.
Na čele růstu zemědělských komodit zůstává kakao, i když mu v posledních měsících postupně dochází síla, a to díky zlepšujícímu se počasí v západní Africe. Letošní vzestup dosahuje 76 procent. Svým růstem stále vede žebříček nejvíce růstových globálně obchodovaných komodit v tomto roce.
Cena pomerančového džusu se letos zvýšila o 31 procent a cena kávy Arabica stoupla o 19 procent. Naopak do ztrát se přehoupl cukr. Cena klesla o dvě procenta díky příznivému vývoji sklizně v Brazílii. Velmi nízké ceny nabízejí letos obiloviny. Cena pšenice klesla o deset procent, kukuřice o 12 procent a sójové boby jsou levnější o 11 procent. Obiloviny letos vykazují rostoucí globální zásoby a zdá se, že na cestě je další skvělá sklizeň na severní polokouli. Zvláště dobrá se zdá být situace v oblasti Černého moře, uzavřel Tyleček.
fd zdp
DALŠÍ ZPRÁVY