Světová rada pro zlato: Globální poptávka po zlatě byla vloni rekordní
Londýn 5. února (ČTK) - Celosvětová poptávka po zlatě se v loňském roce zvýšila o procento, vyšplhala se tak na rekordních 4974,5 tuny. Za růstem stála zejména silnější investiční poptávka. Ve své zprávě to dnes uvedla Světová rada pro zlato (WGC). Cena zlata se vloni zvýšila o 27 procent, což představuje nejvýraznější celoroční nárůst od roku 2010, upozornila agentura Reuters. Dnes cena zlata vystoupila na další rekord. Investoři žlutý kov nakupují jako pojistku proti globálním rizikům, k jejich zájmu o zlato přispělo i snižování úrokových sazeb.
Investiční poptávka po zlatě se v loňském roce podle WGC zvýšila o 25 procent na čtyřleté maximum 1180 tun. Velkým zdrojem poptávky zůstaly centrální banky, které už třetím rokem za sebou nakoupily více než 1000 tun zlata. Největší nákupy vloni uskutečnila polská centrální banka, která své zlaté rezervy rozšířila o 90 tun, píše WGC.
Česká národní banka (ČNB) už dříve oznámila, že v loňském roce nakoupila 20,5 tuny zlata. Ke konci prosince tak jeho objem v rezervách ČNB činil 1,645 milionu troyských uncí, což odpovídá 51,2 tuny. Guvernér ČNB Aleš Michl v lednu uvedl, že chce do konce svého mandátu v červnu 2028 zvýšit objem zlata v rezervách na 100 tun.
WGC předpokládá, že poptávku po zlatě budou v letošním roce dál podporovat nákupy ze strany centrálních bank a také investorů. 'Převládajícím tématem by letos měla být geopolitická a makroekonomická nejistota, což by mělo podporovat poptávku po zlatě jako uchovateli hodnoty a pojistce proti rizikům,' uvedla podle agentury Reuters analytička WGC Louise Streetová.
Cena zlata minulý týden poprvé překonala hranici 2800 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), dnes se vyšplhala na téměř 2870 dolarů (zhruba 69.400 Kč) za unci. Podle obchodníků ji podporují rostoucí obavy z nové obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.
pmh spr
Průzkum: Více než polovina Čechů se nejvíce obává závažné nemoci
Praha 4. února (ČTK) - Více než polovina Čechů se nejvíce obává, že je nebo jejich blízké postihne závažná nemoc. Větší obavu mají ženy. Nejvíce lidi děsí rakovina, dále mrtvice a srdeční onemocnění. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů pro společnost Broker Consulting, která jej dnes představila na tiskové konferenci. Osm z deseti Čechů si podle průzkumu zároveň uvědomuje, že při vážné nemoci mohou vzniknout náklady, které člověk musí platit. Většina v té souvislosti považuje za zásadní finanční stabilitu rodiny.
'Lékařské statistiky ukazují, že nějaká forma nádorového onemocnění postihne více než třetinu populace a způsobí přes 20 procent všech úmrtí. Nejčastěji jde o zhoubné nádory prostaty, ženského prsu, tlustého střeva, konečníku a plic. Díky screeningovým programům zaměřeným na odhalení klinicky němých stadií časných karcinomů je možné zahájit léčbu, což může do značné míry přispět ke snížení počtu úmrtí na tato onemocnění,' uvedl přednosta onkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice a člen Výboru České onkologické společnosti Luboš Petruželka.
Osm z deseti Čechů si podle průzkumu uvědomuje, že při vážné nemoci mohou vzniknout náklady, které by bylo nutné hradit. Pokud by neměly úspory, téměř čtvrtina přiznala, že by nevěděla, jak situaci řešit. Zhruba 22 procent lidí by se spoléhalo na půjčku od rodiny nebo přátel, 14 procent by se obrátilo na charitativní organizace nabízející finanční pomoc, další by získali peníze prodejem auta, domu či bytu. Osm procent Čechů věří, že by jim pomohl stát.
Za zásadní tak v případě vážné choroby považuje 82 procent lidí finanční zajištění rodiny. Platit za běžné rodinné výdaje by pak polovina lidí podle průzkumu zvládla maximálně po dobu tří měsíců. Víc než rok by vydrželo s úsporami 11 procent Čechů.
'Základním pravidlem pro každého z nás je mít vytvořenou peněžní rezervu na tři až šest měsíců, díky které budeme schopni finančně překlenout budoucí nepříznivé období. V případě závažného onemocnění by pak úspory měly pokrývat delší dobu,' upozornil hlavní analytik Broker Consultingu Martin Novák.
Životní pojištění považuje podle průzkumu za důležité 63 procent Čechů, uzavřené ho má 55 procent. Většinou jde podle průzkumu o lidi ve věku 35 až 44 let, s čistým příjmem nad 30.000 korun, rodiny se dvěma dětmi a vysokoškolsky vzdělané. Mezi nejčastěji uváděné důvody, proč mají sjednanou životní pojistku, patří finanční ochrana rodiny a zajištění její soběstačnosti pro případ nenadálých událostí. Naopak lidé bez uzavřeného pojištění si ho podle průzkumu dosud nesjednali kvůli nedostatku peněz nebo proto, že ho nepovažují za výhodné anebo důležité.
Nejčastěji by byli Češi ochotni platit za životní pojištění 501 až 1000 korun měsíčně. Třetina respondentů uvedla, že by chtěla odkládat nejvýš 500 korun měsíčně, naopak částku od 1001 do 2000 korun by byla ochotná dávat necelá pětina.
fd ptd
DALŠÍ ZPRÁVY