Čistý zisk skupiny ČSOB v 1. čtvrtletí stoupl o 14 procent na 4,1 miliardy Kč
Praha 16. května (ČTK) - Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí 2024 stoupl meziročně o 14 procent na 4,1 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou vzrostl o 18 procent na 384 miliard korun. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, o tom dnes informovala ČTK. Zisky ostatních velkých bank rovněž spíše rostly.
Objem úvěrů ČSOB vzrostl do konce března meziročně o šest procent na 931 miliard Kč. Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia byl na konci března 1,4 procenta.
"Česká ekonomika stále prochází složitým obdobím, ale ústup inflace a postupné snižování základní úrokové sazby centrální bankou prospívá poptávce po úvěrech. Klienti nemají problémy se splácením svých závazků a nevýkonné úvěry se drží na velmi nízké úrovni," komentoval výsledky generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek.
Objem klientských vkladů se zvýšil o dvě procenta na 1,267 bilionu korun. Vklady ČSOB dosáhly 1,414 bilionu Kč, což znamenalo meziroční nárůst o pět procent. Skupina ČSOB vyplatila v prvním čtvrtletí klientům na úrocích z vkladů přes osm miliard korun, což bylo meziročně o dvanáct procent více, doplnil Blažek.
Provozní výnosy ČSOB meziročně stouply o deset procent na 11,1 miliardy Kč. Provozní náklady bez bankovních daní se zvýšily o šest procent na 5,3 miliardy korun. Počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart dosáhl téměř 1,4 milionu, což je meziročně o 17 procent více.
Blažek upozornil na to, že letos pokračoval výrazný nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, k čemuž přispívaly i příznivější úrokové sazby, odložená poptávka a cenový vývoj na nemovitostním trhu. "Vítaným trendem je orientace na úsporné bydlení. Každá třetí nově uzavřená hypotéka v ČSOB Hypoteční bance je na nízkoenergetické domy a byty. Klienti si uvědomují, že i přes vyšší počáteční investici se taková nemovitost dlouhodobě vyplatí,“ dodal.
Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.
fd ptd
Cena mědi je na rekordu, poptávku podporují elektromobily a datová centra
Londýn 15. května (ČTK) - Cena mědi je na rekordu, dostala se nad pět dolarů za libru (asi 0,45 kg). Poptávka po tomto kovu zůstává silná v souvislosti s budováním nových datových center a pokračující elektrifikaci světové ekonomiky, zatímco růst těžby zpomaluje, uvedl server zpravodajské televize CNBC. Od začátku letošního roku se cena mědi zvýšila o více než 25 procent.
Cena termínového kontraktu na měď se dnes na obchodní burze NYMEX v New Yorku dostala až na 5,02 USD (114 Kč) za libru.
Poptávka po mědi se obecně považuje za ukazatel ekonomického zdraví. Tento kov je také důležitý při energetické transformaci a pro pro výrobu elektromobilů, rozvodných sítí či větrných turbín. Zásadní význam ale má i pro kabely v datových centrech, jejichž počet se zvyšuje kvůli rozvoji umělé inteligence (AI).
Poptávka po mědi v odvětví elektromobilů a sektoru dopravy se letos ,může zvýšit zhruba o pět procent, odhaduje Bank of America. 'Zatímco poptávka po elektromobilech stále roste, i když pomalejším tempem, pozornost se přesunula k mědi, která je potřeba při budování datových center,' uvedla banka.
Datová centra využívají měď pro různé účely, například pro elektrické konektory, přípojnice či napájecí kabely. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že poptávka po elektřině od datových center se do roku 2026 zvýší na více než 1000 terawatthodin (TWh) ze 460 TWh v roce 2022.
Mezinárodní studijní skupina pro měď (ICSG), která sleduje a analyzuje globální trh s mědí, snížila pro letošní rok prognózu růstu těžby kovu kvůli slabší produkci dolů, než s jakou se původně počítalo. Produkce mědi se letos podle nového prognózy zvýší o 0,5 procenta, loni v říjnu přitom ICSG čekala růst o 3,7 procenta. Důvodem je pomalejší rozjezd těžby, zpoždění ve spouštění nových projektů a revidované odhady těžby předních producentů.
Loni v listopadu společnost First Quantum Minerals zastavila těžbu v dole Cobre Panamá, jednom z největších světových dolů na měď, a to kvůli rozhodnutí nejvyššího soudu a celonárodním protestům v souvislosti s obavami o životní prostředí. Firma Anglo American, což je jeden z předních producentů, uvedla, že letos a příští rok omezí těžbu mědi kvůli snižování nákladů.
'Měď se podle našeho názoru v nejbližší době vyšplhá na 10.500 USD za tunu, protože signály očekávaného fyzického omezování podporují růstový trend z posledních měsíců,' uvedla ve své zprávě finanční společnost Citigroup. Na Londýnské burze kovů (LME) se nyní tříměsíční kontrakt na měď obchoduje za více než 10.185 dolarů za tunu.
irl spr
DALŠÍ ZPRÁVY