Zlatovna Zlato Zprávy Finance

SEZNAM PŘEHLED

Finance

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2056,4 $
Kurz USD: 23,42 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
22,8 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 45 procent
Ankara 25. ledna (ČTK) - Turecká centrální banka dnes podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 2,5 procentního bodu na 45 procent.
Průzkum: Češi mají největší obavy o zdraví, preventivní kontroly zanedbávají
Praha 25. ledna (ČTK) - Češi se nejvíce bojí o své zdraví. Pocit jistoty jim dávají pravidelné preventivní kontroly, které ale zanedbávají.
Čína snižuje povinné minimální rezervy bank, snaží se podpořit ekonomiku
Peking 24. ledna (ČTK) - Čínská centrální banka se rozhodla snížit povinné minimální rezervy, tedy objem hotovosti, kterou musejí komerční banky povinně držet.
V USA směřují na trh fondy na spotový bitcoin, část analytiků to má za novou éru
New York/Praha 11. ledna (ČTK) - Ve Spojených státech se ode dneška může obchodovat s prvními investičními fondy na spotový bitcoin, které americká Komise pro cenné papíry (SEC) po několika odkladech a otevřené neochotě nakonec ve středu schválila.
Maďarsko má nejvyšší náklady na obsluhu dluhu v celé Evropské unii
Budapešť 6. ledna (ČTK) - Maďarský rozpočet zatěžuje splácení úroků z vládních dluhopisů. V prvních třech kvartálech loňského roku na ně vláda v Budapešti musela vyčlenit 2,5 bilionu forintů (zhruba 160 miliard Kč), což je dvakrát tolik než ve stejném období předloni, vyplývá z údajů maďarského statistického úřadu.
Hodnota majetku amerických domácností ve třetím čtvrtletí poprvé za rok klesla
Washington 8. prosince (ČTK) - Čistá hodnota majetku amerických domácností se během třetího čtvrtletí snížila o zhruba procento na 151 bilionů dolarů (přibližně 3,4 biliardy Kč).
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem prosince stoupla na 6,02 procenta
Praha 6. prosince (ČTK) - Průměrná sazba hypoték na počátku prosince stoupla na 6,02 procenta z listopadových 6,01 procenta, vzrostla tak po šesti měsících poklesech.
Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny ze stabilního na negativní
Peking/Singapur 5. prosince (ČTK) - Americká ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní. To znamená, že by v dohledné době mohla snížit i samotný rating. Agentura odkazuje na nižší hospodářský růst Číny ve střednědobém výhledu a na problémy v sektoru nemovitostí. Uvedla to ve své dnešní zprávě. Hlavní rating agentura ponechala na stupni A1. V letech 2024 a 2025 Moody's očekává růst čínské ekonomiky o čtyři procenta. Čínské ministerstvo financí v reakci uvedlo, že zhoršení výhledu jej zklamalo, informuje agentura Reuters. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě. Snížení výhledu na negativní odráží sílící názor agentury, že čínské úřady budou muset poskytovat finanční podporu zadluženým místním samosprávám a státním firmám. To podle agentury představuje rozsáhlá rizika pro fiskální, ekonomickou a institucionální sílu Číny. "Změna výhledu také odráží zvýšená rizika spojená se strukturálním a trvale nižším střednědobým hospodářským růstem a s neustálým poklesem v sektoru nemovitostí," uvádí Moody's. "Obavy agentury Moody's ohledně výhledu růstu čínské ekonomiky, fiskální udržitelnosti a dalších aspektů jsou zbytečné," uvedlo čínské ministerstvo financí. Čínská ekonomika se stále zcela nezotavila z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Na čínské hospodářství doléhá vedle krize na trhu s bydlením i zadlužení místních vlád a slabý globální růst. Vládní podpůrná opatření situaci změnila jen málo, a tak Peking úřady tlačí k dalším stimulům, poznamenal Reuters. V letošním roce je čínská ekonomika podle Moody's na cestě k dosažení vládního cíle pětiprocentního růstu hrubého domácího produktu (HDP. V letech 2026 až 2030 očekává ratingová agentura zpomalení ročního tempa hospodářského růstu Číny v průměru na 3,8 procenta. lsk spr
Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent
Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent
Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu
Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu
Průzkum: Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí
Průzkum: Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí
Průzkum: Vánoce budou podle 71 procent českých domácností stát do 15.000 Kč
Průzkum: Vánoce budou podle 71 procent českých domácností stát do 15.000 Kč
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.