Zlatovna Zlato Zprávy Politika

SEZNAM PŘEHLED

Politika

Premiéři V4 se dnes sejdou v Praze, dělí je postoj k pomoci Ukrajině
Premiéři V4 se dnes sejdou v Praze, dělí je postoj k pomoci Ukrajině
Analýza: Rostoucí bankovní vklady dokládají, kde Moskva rekrutuje vojáky Analýza: Rostoucí bankovní vklady dokládají, kde Moskva rekrutuje vojáky
Helsinky/Moskva 26. února (ČTK) - Rostoucí bankovní vklady dokládají, kde Moskva rekrutuje vojáky. Nejvíce peněz přibývá na bankovních účtech v patnácti nejchudších ruských regionech, odkud se rekrutují vojáci do války na Ukrajině, kteří se už ovšem domů nevracejí.
MAAE: Írán poslední dobou prudce zvýšil zásoby obohaceného uranu, vzbuzuje obavy MAAE: Írán poslední dobou prudce zvýšil zásoby obohaceného uranu, vzbuzuje obavy
Vídeň 26. února (ČTK) - Írán v posledních měsících výrazně navýšil zásoby obohaceného uranu, ačkoli mírně snížil množství uranu obohaceného na úroveň, která má blízko k výrobě jaderné bomby.
EK představila úpravu metodiky kontrol systému satelitního monitorování EK představila úpravu metodiky kontrol systému satelitního monitorování
Brusel/Praha 26. února (ČTK) - Evropská komise v reakci na požadavek České republiky představila úpravu metodiky kontrol systému satelitního monitorování zemědělských ploch (AMS), která by měla snížit počet kontrol u zemědělců minimálně o 50 procent, tedy zpět na úroveň roku 2022.
Černochová: Zbrojařské firmy mají od bank nadále problém získat úvěr Černochová: Zbrojařské firmy mají od bank nadále problém získat úvěr
Praha 26. února (ČTK) - České zbrojařské firmy mají stále problém získat úvěr od soukromých bank, zpravidla těch zahraničních.
Přinášíme vám přehled aktuálního dění na trhu drahých kovů. Výběr důležitých ekonomických zpráv ze zpravodajského servisu České tiskové kanceláře. Zprávy, které doslova hýbou cenou zlata...
Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2051,6 $
Kurz USD: 23,42 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
22,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
V nových technologiích začíná válka na Ukrajině novou éru, míní expert
Brno 18. února (ČTK) - V nových technologiích zahajuje válka na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany novou éru.
Česko podle prezidenta Pavla našlo v zahraničí zdroje munice pro Ukrajinu
Mnichov (Německo) 17. února (zpravodaj ČTK) - Česká republika našla v zemích mimo Evropskou unii zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohla Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku nebo dalších zemích zajistí financování.
Vláda projedná materiál o zavedení eura, MF a ČNB ho nedoporučují
Praha 13. února (ČTK) - Ministerstvo financí (MF) a Česká národní banka (ČNB) doporučují, aby vláda zatím neurčovala termín pro přijetí společné evropské měny ani pro vstup do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm eurozóny.
Americký burzovní operátor Nasdaq se dohodl na spolupráci s Ukrajinou
Washington/Kyjev 12. února (ČTK) - Americký burzovní operátor Nasdaq podepsal s ukrajinskou vládou dohodu o spolupráci, jejímž cílem je podpora rozvoje kapitálových trhů na Ukrajině.
Kjódó: Japonsko Ukrajině poskytne pomoc v přepočtu za 2,5 miliardy korun
Tokio 11. února (ČTK) - Japonsko Ukrajině tento měsíc na konferenci v Tokiu slíbí pomoc za 15,8 miliardy jenů (téměř 2,5 miliardy Kč).
Putin: Je nemožné, aby Rusko na Ukrajině prohrálo Polsko nenapadneme
Moskva 9. února (ČTK) - Je nemožné, aby Rusko bylo na Ukrajině poraženo, je přesvědčen ruský prezident Vladimir Putin.
Spojené státy v rámci nových sankcí zakazují dovoz ruských diamantů
Washington 8. února (ČTK) - Spojené státy v rámci nových sankcí zakazují dovoz některých kategorií diamantů těžených v Rusku.
Čínské akcie prudce zpevnily, spekuluje se o chystané vládní pomoci trhům
Peking/Šanghaj 6. února (ČTK) - Čínské akcie dnes výrazně zpevnily, hlavní index nejvíce od konce roku 2022, index akcií menších firem pak nejvíce od globální finanční krize z roku 2008. Mezi obchodníky se spekuluje, že vláda se chystá akciovému trhu pomoct a že plány mají podporu prezidenta Si Ťin-pchinga. Informuje o tom agentura Bloomberg. Hlavní index CSI 300, který zahrnuje akcie tří set největších emisí na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zpevnil o 3,48 procenta na 3311,69 bodu. Index akcií menších firem CSI 1000, který za poslední rok odepsal více než 30 procent, dnes přidal 6,97 procenta na 4592,44 bodu. Úřady podle informovaných zdrojů pracují na sestavení pomoci téměř nepřetržitě. I když není jasné, zda ze schůzky s prezidentem vzejdou nějaká nová podpůrná opatření, obchodníci doufají, že tentokrát se změny dostaví. Od roku 2021, kdy byly čínské akciové trhy na vrcholu, už se hodnota akcií na burzách v Šanghaji a v Hongkongu snížila zhruba o sedm bilionů dolarů (více než 162 bilionů Kč). Dosavadní dílčí opatření na podporu ekonomiky a stabilizaci trhů zatím trhy pozvednout nedokázala. Pro tvůrce měnové politiky je důležité akciový trh stabilizovat, aby se ještě více nezhoršila důvěra mezi spotřebiteli v době, kdy se Čína chystá na týdenní volno kvůli oslavám lunárního Nového roku. Ten letos připadá na 10. února. 'Zpráva, že nejvýše postavený člověk ve státě chystá schůzku, je povzbudivý vývoj. Ukazuje, že ten propad se blíží stavu, s kterým už vláda nemůže být spokojena,' řekl manažer investiční společnosti JH Investment Management Li Wej-čching. 'Mám dojem, že dělají vše, co mohou,' dodal. Index CSI 300 byl na konci minulého týdne nejníže za pět let. Od vrcholu v roce 2021 pak ztrácí kolem 40 procent. Příliv investic ze zahraničí se díky spekulacím o chystané pomoci prudce zvýšil. Některé zahraniční fondy za dnešek nakoupily v pevninské Číně akcie za více než 12 miliard jüanů (39 miliard Kč), což je letos nejvíce. Stále je ale riziko, že výsledek schůzky s prezidentem nezabere a že výprodej na akciových trzích začne znovu. Za poslední rok už se několikrát stalo, že akcie na dílčí podpůrná opatření zareagovaly růstem, který ale za pár dní odezněl. Důvodem byly většinou špatné ekonomické statistiky. Čínská komise pro cenné papíry dnes uvedla, že ve snaze omezit spekulace na pokles cen akcií pozastaví platnost ustanovení, které umožňuje makléřským společnostem půjčovat si akcie a následně je poskytovat zájemcům ke spekulaci. Nebude zřejmě ani možné půjčovat akcie klientům, kteří mají v úmyslu prodat je hned v den nákupu. spr
Lékaři diagnostikovali britskému králi rakovinu, oznámil Buckinghamský palác
Lékaři diagnostikovali britskému králi rakovinu, oznámil Buckinghamský palác
Senát USA představil návrh zákona o ochraně hranic a podpoře Ukrajiny
Senát USA představil návrh zákona o ochraně hranic a podpoře Ukrajiny
Z Kuby odešlo za poslední dva roky přes půl milionu lidí, nejvíce od revoluce
Z Kuby odešlo za poslední dva roky přes půl milionu lidí, nejvíce od revoluce
Nejdražší nákup české armády, stíhačky F-35 za 150 mld. Kč, zpečetilo memorandum
Nejdražší nákup české armády, stíhačky F-35 za 150 mld. Kč, zpečetilo memorandum
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.