Zlatovna Zlato Zprávy Politika

SEZNAM

Politika

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
1818,1 $
Kurz USD: 23,22 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
20,8 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Západní představitelé plánují varovat SAE před obchodem s Ruskem, píše WSJ
Washington 4. září (ČTK) - Představitelé USA, Británie a Evropské unie plánují tento týden společně zatlačit na Spojené arabské emiráty, aby zastavily dodávky zboží do Ruska, které by mohlo pomoci Moskvě ve válce proti Ukrajině.
WSJ: Podle téměř tří čtvrtin amerických voličů je Biden pro úřad příliš starý
Washington 4. září (ČTK) - Většina amerických voličů se domnívá, že současný prezident Joe Biden je příliš starý, než aby se znovu ucházel o Bílý dům, vyplývá ze sondáže deníku The Wall Street Journal (WSJ).
Řehka: Nákup letounů F-35 by byl ekonomičtější a efektivnější než jiné varianty
Praha 4. září (ČTK) - Nákup letounů páté generace F-35 by podle náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky byl ekonomičtější a efektivnější než jiné varianty.
Afrika má využít klimatické úsilí na přilákání investic, říká prezident Keni
Nairobi 4. září (ČTK) - Keňský prezident William Ruto dnes zahájil první africký klimatický summit výzvou k tisícům delegátů v Nairobi, aby chápali globální krizi klimatu jako jedinečnou příležitost, jak na kontinent přilákat investice za miliardy dolarů.
Chile má velký potenciál v udržitelných energiích, míní velvyslanec Bechný
Praha 3. září (ČTK) - Chile je pro Evropskou unii i Českou republiku velmi perspektivní zemí pro spolupráci, má velký potenciál zejména v oblasti udržitelných energií.
BBC: Putinovi influenceři díky reklamě vydělávají na válečné propagandě
Moskva 2. září (ČTK) - Ruští prováleční influenceři generují velké příjmy z reklamy na sociálních sítích, zjistila BBC.
Debata o rozšíření EU nabývá podle velvyslankyně na dynamice
Praha 2. září (ČTK) - Debata o rozšiřování Evropské unie nabyla podle vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU Edity Hrdé v poslední době na dynamice.
Thajsko má novou vládu, vede ji realitní magnát, který je i ministrem financí
Thajsko má novou vládu, vede ji realitní magnát, který je i ministrem financí
Většina firem je k ekonomice v ČR skeptická, podle Fialy jsou nutné investice
Většina firem je k ekonomice v ČR skeptická, podle Fialy jsou nutné investice
Ocenění za službu v zahraničních operacích NATO a EU dnes převzalo 174 vojáků
Ocenění za službu v zahraničních operacích NATO a EU dnes převzalo 174 vojáků
Nastupující česká velvyslankyně: Izrael nějakou soudní reformu potřebuje
Nastupující česká velvyslankyně: Izrael nějakou soudní reformu potřebuje
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.