Ruská centrální banka překvapivě ponechala úrokovou sazbu na 21 procentech
Moskva 20. prosince (ČTK) - Ruská centrální banka dnes překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 21 procentech. Analytici očekávali, že ji o dva procentní body zvýší. Centrální banka se domnívá, že dosavadní opatření povedou ke zmírnění inflace, uvedla v dnešním sdělení. Inflaci prohlubují také vládní výdaje na válku proti Ukrajině. Rozhodnutí přichází v době, kdy centrální bankéře za zvyšování sazeb kritizuje řada vlivných podnikatelů, včetně magnátů blízkých Kremlu, uvedla agentura Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek centrální banku vyzval k "vyváženému" rozhodnutí. Centrální banka je ze zákona nezávislou institucí a Putin dával v minulosti její guvernérce Elviře Nabiullinové při rozhodování o měnové politice volnou ruku. Podle analytiků však nyní tlak ze strany vlivných podnikatelských kruhů dosáhl úrovně, kterou již není možné ignorovat.
"Tlak zafungoval a centrální banka se rozhodla zastavit (zvyšování úrokových sazeb)," uvedl ekonom Jevgenij Kogan. Nabiullinová připustila, že kritika politiky centrální banky v období zvyšování úrokových sazeb zesílila. Dodala nicméně, že banka se rozhoduje na základě vlastního posouzení situace a svých prognóz.
Centrální banka chce na příštím měnovém zasedání posoudit potřebu případného dalšího zvýšení sazeb s tím, že roční inflace by měla příští rok klesnout na čtyři procenta ze současných 9,5 procenta.
"Přísné měnové podmínky, které se v ekonomice vytvořily, zajistí v příštích čtvrtletích zpomalení inflace," řekla na následné tiskové konferenci Nabiullinová. Uvedla rovněž, že dnešní rozhodnutí neoslabí rubl, jehož kurz vůči dolaru se v listopadu podle agentury Reuters propadl o 15 procent v důsledku nových amerických sankcí. Varovala nicméně, že geopolitické tlaky na Rusko by se mohly dál zvyšovat.
Inflace podle ní v posledních měsících zrychlila především kvůli výraznějšímu zdražování potravin, hlavně zeleniny. "To souviselo se špatným počasím, které výrazně zhoršilo úrodu některých plodin. K listopadovým statistikám významně přispělo také zvýšení telekomunikačních a dopravních poplatků," dodala.
V letošním roce zvýšila ruská centrální banka sazby celkem třikrát, poprvé tak učinila v červenci a podruhé v září. Ve druhé polovině loňského roku základní sazbu v rámci boje s inflací zvýšila celkem o 8,5 procentního bodu.
Po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem února 2022 centrální banka zvýšila základní sazbu na 20 procent, aby podpořila kurz rublu, omezila inflační tlaky a brzdila rychlý odliv kapitálu ze země. Později základní úrok postupně snížila až na 7,5 procenta, ale od srpna loňského roku opět začala s postupným zvyšováním.
pmh boz ank
Zálohy paušální daně v prvním pásmu příští rok vzrostou o 1218 Kč na 8716 Kč
Praha 20. prosince (ČTK) - Měsíční zálohy paušální daně pro živnostníky v prvním pásmu příští rok vzrostou o 1218 korun na 8716 korun. Ve zbývajících dvou pásmech se výše záloh nemění, ve druhém pásmu zůstane 16.745 korun a ve třetím 27.139 korun. ČTK o tom dnes informovala Finanční správa. Upozornila zároveň, že živnostníci, kteří chtějí do paušálního režimu vstoupit, vystoupit z něj nebo změnit pásmo, které uplatňují, to mohou udělat nejpozději do 10. ledna.
Zvýšení záloh paušální daně je dáno vyššími odvody na zdravotní a důchodové pojistné. V rámci celkové zálohy zaplatí živnostníci v prvním pásmu měsíčně na zdravotním pojistném 3143 korun, o 175 korun víc než letos. Na důchodovém pojistném budou odvádět 5473 korun, o 1043 korun víc než letos. Samotná daň z příjmu se nemění a zůstává 100 korun. Termín pro splatnost záloh zůstává vždy do 20. dne každého měsíce.
Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do dvou milionů korun. Živnostníkům má ušetřit byrokracii a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Při jedné platbě přitom podnikatelé odvádějí daň, zdravotní i sociální pojištění. Letos v lednu bylo v režimu paušální daně zaregistrováno zhruba 125.000 lidí.
Jednotlivá pásma paušální daně zavedlo Česko v roce 2023 vůli velkým rozdílům v příjmech, které mohou drobní podnikatelé mít. Do vyšších pásem se mohou dostat živnostníci ve vybraných odvětvích, například v IT, ve fotografických službách, v advokacii nebo u daňového poradenství, pokud jejich příjmy přesáhnou milion korun, případně 1,5 milionu korun.
Do paušálního režimu mohou živnostníci vstoupit nebo z něj vystoupit do 10. ledna. Ke stejnému datu mohou změnit pásmo paušální daně, které využívají,nebo provést změnu paušální daně za letošní rok, pokud skutečná výše příjmů odpovídala jinému než zvolenému pásmu.
Oznámení o vstupu musí živnostníci s datovou schránkou zřízenou ze zákona učinit elektronicky, ostatní zájemci o režim paušální daně to mohou udělat i poštou nebo osobně na pobočce finančního úřadu. Lidé, kteří už daně v paušálním režimu platí, v něm budou automaticky pokračovat i v příštím roce.
str mha
DALŠÍ ZPRÁVY