Upozornění: Provozní doba během vánočních svátků a na přelomu roku. Máme omezený provoz. Více na otevírací doba.
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

SEZNAM PŘEHLED

Kultura

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2624,8 $
Kurz USD: 24,16 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
29,6 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Zlatnictví má dlouhou a bohatou historii, která sahá tisíce let do minulosti, a zlaté šperky dodnes představují symbol bohatství, prestiže a osobního zabezpečení. Klenotnický průmysl dnes hraje důležitou roli v celosvětové ekonomice a každoročně se v něm zpracují stovky tun zlata. Největší trh se zlatými šperky se nachází v Indii, kde má zlato jedinečný kulturní a společenský význam. Zlaté šperky zde nejsou jen ozdobou, ale také finančním zabezpečením a důležitým součástí rodinných tradic. Pro indické rodiny je zlato nedílnou součástí života a slouží jako viditelné věno, které nevěsta přináší do manželství. Zlaté šperky, jako jsou náramky, náhrdelníky a prsteny, mají symbolickou roli, představují stabilitu, bohatství a sociální postavení rodiny. Během svatebních obřadů je tradicí, že nevěsta je ověšena zlatými šperky, které jí poskytují finanční zajištění a posilují ekonomické zabezpečení rodiny.

Vedle Indie mají zlaté šperky i významnou roli v mnoha dalších kulturách, jako například na Blízkém východě nebo v Číně, kde jsou zlaté šperky tradičně spojovány s blahobytem a štěstím. Ve světě luxusu pak zlaté šperky tvoří základ produkce známých značek, jako jsou Cartier, Tiffany & Co. nebo Bulgari. Některé z nejslavnějších zlatých šperků patří mezi umělecké artefakty, například zlatá maska faraona Tutanchamona, která je vyrobena z ryzího zlata a představuje jeden z nejvýznamnějších symbolů starověkého Egypta.

Zajímavostí je, že během dějin byly vytvořeny mnohé slavné umělecké artefakty z ryzího zlata, jako například římské a řecké zlaté koruny, keltské zlaté torques, byzantské ikony a renesanční zlatnické práce, které dnes nalezneme v předních světových muzeích. Zlaté šperky byly vždy nejen dekorativními předměty, ale také nositeli kulturního dědictví, symbolů a poselství, které odrážely hodnoty a mocenské ambice civilizací po tisíciletí.
Pražský filharmonický sbor nadchnul newyorské publikum písněmi o bohu a přírodě
New York 7. prosince (zvláštní zpravodaj ČTK) - Dlouhotrvající potlesk vyprovodil skladbu Testamentum od Jana Nováka, kterou Pražský filharmonický sbor (PFS) zakončil v pátek své samostatné vystoupení v newyorské Carnegie Hall.
Češi se počtvrté mohou podívat na Tutanchamonův sarkofág a jeho poklady
Praha 6. prosince (ČTK) - Starověký sarkofág nebo artefakty včetně zlaté posmrtné masky si mohou lidé od soboty prohlédnout na pražské výstavě Tutanchamon - jeho hrobka a poklady.
Byčkov a Česká filharmonie jako první obdrží Cenu Americké Dvořákovy společnosti
New York 5. prosince (zvláštní zpravodaj ČTK) - Na dnešním koncertu v newyorské Carnegie Hall převezmou Česká filharmonie a její šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov Cenu Americké Dvořákovy společnosti (Dvorak American Heritage Association - DAHA).
UNESCO zapsalo na seznam nehmotného dědictví mimo jiné naivní umění z Kovačic
Asunción 5. prosince (ČTK) - Mezivládní výbor pro ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, který zasedá tento týden v hlavním paraguayském hlavním městě Asunciónu, rozhodl, že seznam nehmotného kulturního dědictví se rozšíří mimo jiné o japonský nápoj saké, palestinské olivové mýdlo, umění pařížských pokrývačů a ornamentalistů nebo o naivní umění Slováků žijících v Srbsku.
AV ČR: Archeologické objevy přibližují důkazy o pravěkém osídlení v Ománu
Praha 5. prosince (ČTK) - Archeologové mají nové poznatky o středopaleolitickém osídlení v oblasti Hukf ve středním Ománu.
Národní muzeum v přírodě rekonstruuje Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné
Jasenná (Zlínsko) 4. prosince (ČTK) - na Zlínsku. Vznikne tam expozice o bydlení rodu Mikuláštíků z počátku 20.
Britská vláda neblokuje návrat památek z Parthenónu, píše AFP
Londýn/Atény 3. prosince (ČTK) - Britská vláda nebude blokovat návrat památek z Parthenónu v případě dohody mezi Britským muzeem a Řeckem.

Kultura v kostce

Koudelka vystavuje v Uměleckoprůmyslovém museu cyklus Ruiny
Praha 3. prosince (ČTK) - Po Paříži a Římě se poslední dílo fotografa Josefa Koudelky Ruiny představí od středy 4. prosince do konce března příštího roku v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. Fotografický soubor antických památek autor zachytil v letech 1991 až 2017 z více než dvou set míst v celém Středomoří. Světově proslulý fotograf z jihomoravských Boskovic dnes expozici představil v Praze. "Můj čas je omezen, cítil jsem to celý život. Chvála pánubohu. Je mi teď 86 let, jak jsem málo inteligentní, rozuměl jsem tomu, že když jsem zdravý a cítím se dobře, musím dělat, co mě nejvíc zajímá. A co mě nejvíc zajímá, je fotografování," řekl Koudelka. Při snímání antických ruin Koudelka navštívil dvacet zemí Evropy, Blízkého východu a severní Afriky. Například ve Francii, Itálii, Řecku, Turecku, Sýrii, Izraeli, Jordánsku, Egyptu či v Maroku a Alžírsku zkoumal, co dodnes přetrvalo z dob starověkého Řecka a římského impéria. Ukazuje, jak lidský důmysl, stavební um i výsledek otrocké práce dokázaly po dvě tisíciletí vzdorovat zubu času. A také současnou krajinu poznamenanou konflikty či průmyslem. Monumentální panoramatické snímky mají černobílé provedení. "Ruiny završují v tvorbě Josefa Koudelky vztah člověka a kamene," řekl kurátor Tomáš Pospěch. Na snímcích nejsou přítomni turisté ani turistická infrastruktura jako stánky či oplocení. Cyklus Ruiny je součástí souboru dvou a půl tisíc snímků, které autor střídavě žijící v Paříži a v Praze, věnoval Uměleckoprůmyslovému museu. Součástí daru byly i dřívější Koudelkovy fotografické cykly Invaze, Začátky, Experimenty, Divadlo, Cikáni, Exily, Panorama. "V této zemi jsem se narodil. Myslím, že je normální, aby co jsem udělal, zůstalo tady," řekl Koudelka. Další díla byla určena brněnské Moravské galerii a Národnímu muzeu. Ucelenou výstavní podobu získaly Ruiny v roce 2020 na výstavě v pařížské národní knihovně a pozdější římské výstavě. K současné výstavě připravilo studio Najbrt katalog s názvem Ruiny, podílel se na ní kurátor výstavy Tomáš Pospěch a francouzský archeolog Alan Schnapp. Jiným Koudelkovým nedávným počinem byly snímky betonové zdi mezi Izraelem a pásmem Gazy. Koudelka přitom řekl, že načas přestal pracovat po příchodu digitální fotografie. „Hlavně proto, že všichni začali fotografovat,“ uvedl Koudelka. „Vím, že se fotografie mění, a není to nic špatného. Naopak jsem rád,“ řekl Koudelka. Výstavu Ruiny muzeum pořádá ve spolupráci s Josef Koudelka Foundation a světovou agenturou Magnum Photos. Potrvá do 30. března 2025, součástí je několik komentovaných prohlídek. Koudelka po okupaci Československa v srpnu 1968, kterou neopakovatelně zachytil jako fotograf samouk, odešel do zahraničí na pozvání prestižní agentury Magnum Photos. Získal azyl v Británii, přestěhoval se do Paříže, v roce 1987 získal francouzské občanství. Do vlasti se mohl vrátit až po pádu komunistického režimu.. ani rot
V soutěži Cena Víta Brandy 2024 dnes vyhrála pražská Štvanická lávka
Praha 2. prosince (ČTK) - V soutěži Cena Víta Brandy 2024, která oceňuje změny ve veřejném prostoru, získala dnes hlavní cenu Štvanická lávka, jež propojuje pražský Karlín a Holešovice. ČTK to oznámili pořadatelé soutěže. Do soutěžní přehlídky se přihlásilo 55 projektů z celé ČR, do užší nominace postoupilo 16 projektů. "Jedním z cílů Ceny Víta Brandy je zviditelňovat zdařilé a hodnotné zásahy do veřejného prostoru s významným pozitivním dopadem na pohyb pěšky, na kole a veřejnou dopravou," uvedl Jaroslav Martinek, jednatel spolku Partnerství pro městskou mobilitu, který soutěž organizuje. Projekty nominované na hlavní cenu podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) jasně demonstrují, kam se vnímání úprav veřejného prostoru v Česku posunulo. "Podpora udržitelné dopravy a začlenění dopravních staveb do veřejného prostoru výrazně zlepšují kvalitu života ve městech. Pěší a cyklistická doprava snižují zátěž na životní prostředí a přispívají k přívětivému prostředí pro obyvatele," dodal. Cena Víta Brandy oceňuje projekty, které spojují technické řešení s estetikou a udržitelností. "Dopravní stavby mohou být nejen funkční, ale i přínosem pro veřejný prostor, jak ukazuje třeba Štvanická lávka v Praze a další oceněné nebo nominované projekty," podotkl Kulhánek. Porota se shodla na tom, že stavby by neměly plnit jen technickou, ale i estetickou funkci. "Když jsem se díval na fotku realizované stavby (Štvanické lávky), měl jsem pocit, že se dívám na její počítačovou vizualizaci. Až posléze mi došlo, že ta stavba tady už stojí," uvedl porotce Petr Velička. Zvláštní cenu za opatření pro chodce obdržela lávka pro pěší přes kolejiště nádraží v Chebu, zvláštní cenu zaopatření pro cyklisty cyklostezka Bevlava v Horní Lidči na Vsetínsku, zvláštní cenu za nerealizovaný návrh dočasná pěší zóna v Táboře a zvláštní cenu za přínos v regionu Hub 123 - sdílený prostor pro rozvoj v Uherském Hradišti. Projekty posuzovala odborná devítičlenná porota složená ze zástupců organizací zaměřených na tematiku dopravy, architektury, urbanismu, krajinářské architektury, výtvarného umění a ochrany životního prostředí. fd rdo
SEZNAM PŘEHLED
Český týden v New Yorku zahájí 2. prosince koncert mladých talentů
Český týden v New Yorku zahájí 2. prosince koncert mladých talentů
V zámeckém areálu Bzí bude restaurace, sál, ubytování nebo výstavní místnost
V zámeckém areálu Bzí bude restaurace, sál, ubytování nebo výstavní místnost
Advent na státních památkách na Vysočině zahájí náměšťský koncert
Advent na státních památkách na Vysočině zahájí náměšťský koncert
Památky ve Středočeském kraji na advent chystají tematické prohlídky i akce
Památky ve Středočeském kraji na advent chystají tematické prohlídky i akce
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.