Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

SEZNAM

Kultura

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
1821,1 $
Kurz USD: 23,22 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
21 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
Pražské orchestry Smetanovo výročí připomenou koncerty i nahrávkou Mé vlasti
Praha 13. srpna (ČTK) - Pražské orchestry si příští rok připomenou 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany koncerty v rámci Roku české hudby a projektu Smetana 200.
Festival Hortus Magicus vrátil kroměřížské památky do barokního období
Kroměříž 12. srpna (ČTK) - Do období baroka přenesl návštěvníky Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži, které jsou památkami UNESCO, festival Hortus Magicus.
V brtnické sýpce se modernizují první expozice, i během prací je přístupná
Brtnice (Jihlavsko) 11. srpna (ČTK) - Regionální muzeum Horního Pooslaví (RMHP), které od letošního roku zajišťuje chod historické sýpky v Brtnici na Jihlavsku, chce postupně modernizovat její řemeslné expozice.
Třebíčský Yocheved se učí tance od izraelských lektorů, dnes zahájil Šamajim
Třebíč 3. srpna (ČTK) - Na workshopech pořádaných izraelskými tanečníky se třebíčský soubor Yocheved, který má dvacetiletou tradici, pravidelně učí izraelské tance.
Miroslav Donutil se stále cítí být spjatý s jižní Moravou, kde vyrůstal
Brno 3. srpna (ČTK) - Herec Miroslav Donutil dnes z rukou hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) převzal Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti umění.
Výstava v Praze připomíná 150 let od narození Vojtěcha Preissiga
Praha 31. července (ČTK) - Ve výroční den narození Vojtěcha Preissiga dnes otevřela Československá obec legionářská výstavu o díle i životě tohoto malíře, grafika, ilustrátora a odbojáře.
Prague Music Performance uvede světovou premiéru multimediální opery Trillium X
Praha 27. července (ČTK) - Festival Prague Music Performance (PMP) zaměřený na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu nabídne v úterý 1.
Na festivalu Luisenburg ve Wunsiedelu aplaudovali muzikálu Ondřeje Soukupa
Na festivalu Luisenburg ve Wunsiedelu aplaudovali muzikálu Ondřeje Soukupa
Galerie na Milovské huti U na Žďársku připomíná historii sklářství
Galerie na Milovské huti U na Žďársku připomíná historii sklářství
Klášter Plasy dokončil velkou obnovu opatské rezidence za 201 milionů korun
Klášter Plasy dokončil velkou obnovu opatské rezidence za 201 milionů korun
V Ostravě bude vystavena Petřkovická venuše, letos je 70 let od jejího nálezu
V Ostravě bude vystavena Petřkovická venuše, letos je 70 let od jejího nálezu
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.