Bankovní rada ČNB považuje za inflační riziko i slabší korunu
Praha 15. listopadu (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) považuje za riziko pro další vývoj inflace i slabší kurz koruny. Vyplývá to ze záznamu z jednání o nastavení úrokových sazeb, který dnes centrální banka zveřejnila. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová považuje oslabení koruny za dostatečný důvod k zastavení snižování úrokových sazeb, pro ponechání základní úrokové sazby na 4,25 procenta na jednání i hlasovala. Většina bankovní rady se ale minulý týden přiklonila k poklesu sazby o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta.
Člen bankovní rady Jan Kubíček na jednání upozornil, že kurz koruny ke konci roku 2025 je podle aktuální prognózy ČNB o šest procent slabší, než předpokládala loňská podzimní predikce, a o čtyři procenta slabší než aktuální očekávání analytiků. Viceguvernér ČNB Jan Frait podle záznamu uvedl, že bez posilování kurzu koruny bude při současném napětí na trhu práce velmi obtížné dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Aktuální prognóza ČNB předpokládá v letošním roce průměrný kurz koruny 25,10 CZK/EUR, v příštím roce 25,40 CZK/EUR a o rok později 25,50 CZK/EUR.
Členové bankovní rady také upozorňovali na trvající rychlejší růst cen služeb, který představuje riziko pro celkovou inflaci. Podle člena rady Jana Procházky vyšší inflace ve službách povede k tomu, že kvůli výkyvům kolísavých položek spotřebního koše, jako jsou potraviny a pohonné hmoty, může celková inflace stále častěji dosahovat horní hranice tolerančního pásma ČNB, tedy tří procent. Člen rady Tomáš Holub naopak argumentoval, že se riziko setrvačnosti cen služeb zmírňuje, protože jejich vývoj již není plošný a příznivě se v něm projeví zpomalování růstu mezd.
Guvernér ČNB Aleš Michl i Zamrazilová se na jednání vyslovovali pro opatrný přístup k dalšímu snižování sazeb, situace v ekonomice podle nich vyžaduje zachování přísné měnové politiky. Frait v té souvislosti poznamenal, že dlouhodobé přestřelování dvouprocentního cíle ČNB by mohlo vést ke zvýšení inflačních očekávání v ekonomice.
str rdo
HN: PPF za 5,6 miliardy korun vykoupila Šmejcův podíl ve skupině Home Credit
Praha 15. listopadu (ČTK) - Investiční skupina PPF vykoupila v dubnu od společnosti Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce podíl 8,88 procenta ve skupině Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry. PPF tak nyní Home Credit prostřednictvím své společnosti PPF Financial Holdings zcela ovládá. Šmejc za svůj podíl dostal 221 milionů eur (zhruba 5,6 miliardy Kč). Dohodu o vypořádání uzavřely obě strany ještě v době, kdy v čele PPF stál Petr Kellner, který tragicky zemřel v březnu 2021. Napsal to dnes server Hospodářské noviny (HN). Šmejc nyní PPF řídí, v květnu 2022 v jejím čele vystřídal Ladislava Bartoníčka.
Podrobnosti o transakci zveřejnila PPF ve své pololetní zprávě. Obchod oceňuje skupinu Home Credit zhruba na 63 miliard korun, píše server. Transakci nechtěla ani jedna ze zúčastněných stran blíže komentovat. V minulosti se při prodejích podílů Home Creditu mezi PPF a společností Emma Capital hodnota skupiny pohybovala okolo 220 miliard korun. Oproti předchozím transakcím tedy Šmejc podle HN dostane za svůj podíl výrazně méně, během let ale dostával z Home Creditu dividendy.
PPF postupně rozprodává zahraniční byznys Home Creditu. Po ruské invazi na Ukrajinu prodala PPF se ztrátou 897 milionů eur ruskou banku Home Credit Finance Bank, zbavila se také byznysu na Filipínách, v Indonésii a Indii. V příštím roce má být dokončen i prodej vietnamského Home Creditu. V Číně nová pravidla ztížila poskytovatelům půjček přístup k finančním zdrojům a o tamní část Home Creditu usiluje podle listu Caixin čínská internetová společnost JD.com.
Investiční skupina PPF podniká v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Skupina vlastní aktiva 44,1 miliardy eur, tedy asi 1,1 bilionu Kč, a zaměstnává celosvětově 47.000 lidí. Do skupiny spolu s Home Creditem patří také Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.
Majitelkou PPF je nejbohatší Češka Renáta Kellnerová s rodinou. Skupinu převzala poté, co její manžel Petr Kellner zahynul při havárii vrtulníku na Aljašce.
dvd rot
DALŠÍ ZPRÁVY