Euro
+ 420 545 222 800
Zlatovna Investiční zlato Mince

Svatební dar

SVATEBNÍ DAR

Svatba je jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě, spojení osudu s milovanou osobou svatebním slibem. K tomuto okamžiku je vhodné darovat svatební dar. Dárek, který bude novomanželům připomínat tento nezapomenutelný den. Buďte originální a řekněte své „ano" některému svatebnímu daru z naší nabídky...

DAR K VÝROČÍ SVATBY

Osudové spojení dvou životů dokáže zlato vyjádřit v mnoha podobách. Aby spolu novomanželé vydrželi, potřebují lásku, porozumění, ale především štěstí. Darujte jim ho v podobě těchto dukátů. Jsou vhodné i k výročí svatby.

SVATEBNÍ DEN

Spojí osudy dvou lidských bytostí.

Svatba je světově rozšířený společenský obřad, který spojuje dvě osoby. Tento obřad se vyskytuje v různých formách v naprosté většině světových kultur. Před samotným sňatkem většinou předchází řada příprav, některé jsou závazné, jiné spíše tradiční, například: zásnuby a žádost o ruku.

Polibek

Svatební polibek.

Prsteny

Svatební prsteny

Nejběžnější svatební zvyky v Česku jsou:

- Zdobení svatebních vozidel, zpravidla automobilů stuhami a květinami a zdobení svatebního sálu
- dekorace stolů, židlí
- Svatební koláčky, kterými se zvou svatební hosté. Většinou jde o malé koláčky s průměrem do asi 5 centimetrů, koláčové jednohubky, s různými náplněmi. Svatební koláčky nesmí péct sama nevěsta. Žena, která sní koláček, který byl upečen v rohu plechu, se do roka a do dne vdá.
- Oblečení nevěsty by mělo obsahovat něco nového, starého, půjčeného a modrého.
- Voničky nebo vývazek dostane každý svatební host dostane do klopy nebo na šaty.
- Falešná nevěsta. Někdo se převlékne za nevěstu a snaží se přebrat pravé nevěstě ženicha před svatbou.
- Házení kyticí, Nevěsta si po skončení obřadu či po prvním tanci a fotografování stoupne zády k neprovdaným dívkám, které se svatby účastní, a hodí kytici za sebe. Dívka, která kytici chytí, se do roka jistě bude vdávat. Tradice převzatá z anglosaských zemích.
- Zasypávání rýží, Při odchodu z obřadní síně zasypávají svatebčané novomanželský pár rýží. Přivolávají tak bohatství a plodnost. Také konfetami a flitry.
- Chomout dostane novomanžel na krk, jako symbol svázání manželstvím. Chomout bývá často doplněn i železnou koulí připevněnou nad kotník ženicha řetězem.
- Střepy. Při příchodu na svatební hostinu rozbije obsluhující personál talíř, nevěsta s ženichem pak musí střepy zamést. Podle toho, jak se k úkolu postaví, je jasné, jak jim bude klapat společná domácnost.
- Polévka z jednoho talíře novomanželé jsou svázáni bílým ubrusem a navzájem se krmí jednou lžící. Svatební polévkou je v Česku většinou vývar s játrovými knedlíčky.
- Krájení svatebního dortu. Novomanželé opět dostávají jediný nůž a společně nakrojí dort. Nikdo ze svatebčanů nesmí dort odmítnout.
- První manželský tanec by měl být sólo tanec, věnovaný pouze novomanželům. Obvykle svatebčané vytvoří kolem tančících novomanželů kruh.
- Únos nevěsty. Tradice oblíbená zejména u mladých přátel obou novomanželů. V průběhu oslavy unesou novomanželku do některé z okolních hospůdek, kde rozpustile a nekontrolovatelně zapíjejí štěstí novomanželů. Novomanžel by měl svou ženu najít co nejdříve, protože celou útratu těchto přátel platí on. Od tohoto zvyku se pro jeho často neblahé následky na průběh svatební hostiny upouští a většinou bývá novomanželským párem zakázán.
- Přinesení novomanželky.Ženich má přenést přes práh bytu v náručí.
- Svatební cesta. Posvatební rekreační cesta novomanželů. Má usnadnit přechod ke každodennímu soužití novomanželů.
ZPRÁVY HÝBOU CENOU ZLATA

Přinášíme vám ty nejdůležitejší zprávy z aktuálního zpravodajství České tiskové kanceláře a dalších světových agentur. Klíčové zprávy, důležitá sdělení, analýzy, prognózy, očekávané události. Buďte informovaní. Sledujte náš výběr zpráv pravidelně. Neunikla vám nějaká?

VÝBĚR ZPRÁV Z DŮVĚRYHODNÝCH ZDROJŮ

Každý týden vám přinášíme výběr podstatných zpráv. Sledujte originální zpravodajství zaměřené na svět drahých kovů, financí, cenin, mincí, pokladů a všeho co v sobě skrývá nadčasové hodnoty. Sledujte zprávy na serveru Zlatovna.cz.

České mince

Analýza Portu: Pokles sazeb ČNB začínají zohledňovat banky ve spořicích účtech


Praha 11. února (ČTK) - Pokles úrokových sazeb centrální banky začínají zohledňovat i banky ve svých spořicích produktech. Některé z nich základní sazby snížily či upravily podmínky pro jejich poskytnutí. Nejvyšší sazby bank na spořicích účtech stále lehce převyšují šest procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o snížení základní sazby o půl bodu na 6,25 procenta, koncem prosince ji snížila o čtvrt bodu. Nejvyšší úrok na spořicím účtu lze nadále získat u Trinity Bank, která nabízí úrok až 6,3 procenta do 250.000 korun, nad tento limit 5,69 procenta. Při založení nového účtu na nových pobočkách ve vybraných městech a s trvalým bydlištěm v nich lze získat úrokovou sazbu 6,08 procenta. Nejvyšší úrok na spořicím účtu bez jakéhokoliv limitu lze stále získat u VÚB Banky, která nabízí úrok 6,05 procenta. Jde ale o pobočku slovenské banky, a pokud klient nedodá potvrzení o daňovém domicilu z finančního úřadu, strhne mu banka daň 19 procent. Druhé místo bez omezení výše vkladu a dalších podmínek zaujímá Max banka, dříve Expobank CZ, s úrokem 6,01 procenta. Následuje Air Bank, která přeskočila UniCredit. Air Bank vklady do 250.000 Kč úročí sazbou pět procent. Část přesahující tuto hranici úročí šesti procenty. Je ale potřeba pětkrát zaplatit kartou v předchozím měsíci. UniCredit na svém spořicím účtu snížila úrok na 5,75 procenta, jde o akci jen pro nové klienty. Úročí se vklady do dvou milionů. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc. Banka garantuje, že úrok nesníží do konce února. Dřívějším klientům dává standardně 2,5 procenta do limitu půl milionu. Creditas nabízí sazbu 5,5 procenta pro vklady do 500.000 Kč, nad tento limit 3,1 procenta. mBank stále nabízí 5,5 procenta, podmínkou je ale běžný účet a volba jedné ze čtyř variant pravidelného spoření. Úrok 5,3 procenta má Moneta Money Bank, a to pro vklady do jednoho milionu korun. Část vkladu nad milion se úročí 0,5 procenta. Fio banka drží sazbu 5,5 procenta, kterou se úročí vklady do 200.000 Kč. U Komerční banky se klienti mohou dostat až na sazbu pět procent. Základní úročení jsou dvě procenta a do 200.000 Kč. Bonusovou sazbu tři procenta navíc lze získat bez podmínek pouze do 29. února 2024. Klienti Raiffeisenbank mohou nově dosáhnout na sazbu pět procent, z toho základní úroková sazba je 0,1 procenta a bonusová 4,9 procenta. Tu lze získat, když klient třikrát měsíčně zaplatí kartou. JT Banka od 8. února nově nabízí pět procent, ale podmínkou je minimální vklad jeden milion Kč. U České spořitelny lze získat sazbu pět procent, ale jen do 200.000 Kč. Navíc je třeba mít Plus účet, internetové bankovnictví George a investovat minimálně 300 Kč měsíčně pravidelným pokynem. ČSOB nabízí úročení pěti procenty pro vklady do 250.000 Kč. Stačí pětkrát měsíčně zaplatit kartou a nejméně jednou za tři měsíce se podívat do aplikace ČSOB Smart. Úročení platí do 5. dubna. fd rot

Drobní investoři se už téměř rok stahují z evropských realitních fondů


Londýn 9. února (ČTK) - Drobní investoři se už téměř rok stahují z realitních fondů v Evropě, měsíčně z nich vyberou kolem jedné miliardy eur (asi 25 miliard Kč). S odkazem na záznamy společnosti Morningstar o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Slabší poptávka spolu s prudkým růstem nákladů na půjčky vyvolává obavy kolem ocenění komerčních nemovitostí. Prodej investic v realitních fondech znamená, že celková čistá hodnota aktiv, která jsou v Evropě v držení otevřených a burzovně obchodovaných nemovitostních fondů, klesla od prosince 2022 do konce loňského roku o více než deset procent na 180,7 miliardy eur (4,5 bilionu Kč). Odklon od těchto fondů přitom trvá nepřetržitě už téměř rok. Vzhledem k tomu, že skončila éra levných peněz, tyto fondy ztratily na atraktivitě. Zatímco investoři jsou teď nervózní zejména z amerického trhu komerčních nemovitostí, obavy se tento týden přesunuly do Evropy. Dolů tak zamířily ceny dluhopisů vydaných bankovním ústavem Deutsche Pfandbriefbank a dalšími podniky, které se na realitním trhu významně angažují. Realitní fondy představují hrozbu pro finanční stabilitu, protože na trhu komerčních nemovitostí v eurozóně se podílejí ze 40 procent, varovali už loni představitelé Evropské centrální banky (ECB). Nesoulad mezi likviditou nabízenou investorům v nemovitostních fondech a nelikvidní povahou jejich aktiv se dobře ukázal po hlasování o brexitu. Mnoho fondů v Británii muselo tehdy pozastavit obchodování a rychle prodat část majetku, protože klienti začali ve větší míře z těchto fondů vystupovat. Podobný scénář se opakoval za pandemie covidu-19, mnoho fondů od té doby skončilo. "Mnoho otevřených fondů je pod tlakem, aby prodávaly, a uspokojily tak rostoucí požadavky na odkup podílů," napsal minulý týden analytik Oliver Salmon ze společnosti Savills. Přesto se očekává, že se výhled trhu komerčních nemovitostí koncem letošního roku zlepší, pokud ECB začne snižovat úrokové sazby podle očekávání a pokud se potvrdí předpoklad, že ekonomika se vyhne takzvanému tvrdému přistání, tedy že se hospodářský útlum obejde bez vedlejších negativních dopadů na podniky a spotřebitele. ECB od loňského podzimu drží základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, zatímco americká centrální banka (Fed) má základní úrok v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Sazby jsou tak nejvýše za více než 20 let. Investoři v každém z posledních tří měsíců loňského roku prodali investice do nemovitostních fondů za více než jednu miliardu eur, ukazují data společnosti Morningstar. Němečtí investoři, kteří musejí dát vědět s ročním předstihem, že chtějí z fondu vystoupit, podle záznamů společnosti Barkow Consulting vybrali z nemovitostních fondů v posledních pěti měsících roku více než 750 milionů eur. spr
DALŠÍ ZPRÁVY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.
Zlatovna.cz - Velkoobchod s investičním zlatem. Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné investiční mince. Stříbrné investiční slitky. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny. Mince ČNB a NBS. Ekonomické a finanční zpravodajství České tiskové kanceláře. Zprávy ze světa komoditních burz, drahých kovů, sběratelství a numismatiky. ©2011-2024 Zlatovna a.s.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...