Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

SEZNAM PŘEHLED

Magazín

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2053 $
Kurz USD: 23,42 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
22,7 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
NYT: Panenské bučiny v Rumunsku vyprávějí příběhy a mohou i zachránit život
Bukurešť 10. února (ČTK/NYT) - Příběh Lesa nesmrtelných příběhů začal teprve nedávno, v roce 2019. Ten rok po boji s rakovinou zemřela Elena-Mirela Cojocaruová, milovaná žena starosty rumunské vesnice Nucšoara.
AFP: Pomalé, ale napínavé závody tažných koní v Japonsku
Obihiro (Japonsko) 8. února (ČTK/AFP) - Zazní fanfáry, startovací boxy se otevřou a dostih začíná. Koně ale nevybíhají tryskem.
BBC: Historie postelí je rozmanitá, lidé spali na listí i v kamenných rámech
Londýn 4. února (ČTK/BBC) - Na větrem ošlehaném pobřeží Skaillské zátoky na západním pobřeží skotských Orknejských ostrovů se rozkládá pradávná vesnice Skara Brae.
Itálie chce regulovat internetová hodnocení restaurací či hotelů
Řím 31. ledna (ČTK) - Italská vláda premiérky Giorgii Meloniové chce regulovat internetová hodnocení hotelů, restaurací a dalších podniků.
BBC: Proč byly tvůrkyně filmu Barbie opomenuty při nominacích na Oscara
Los Angeles 24. ledna (ČTK/BBC) - Mnohé šokovala skutečnost, že americká filmová akademie při nominacích na Oscara neocenila práci Grety Gerwigové a Margot Robbieové - co za tím ale skutečně stojí? To, že je film založen na panence, Barbie na Oscarech opravdu uškodilo.
Izraelská společnost vypěstovala úhoří maso v laboratoři
Londýn 23. ledna (ČTK) - Izraelské firmě se jako první na světě podařilo laboratorně vypěstovat maso úhořů říčních.
The Economist: Čína zažívá boom zimních sportů, miliony lidí začaly lyžovat
Peking 21. ledna (ČTK/The Economist) - Lyžařka s očima dokořán a mávající rukama pomalu sjíždí svah v Mission Hills.
Koně tahající drožky ve Vídni dostanou podkovy z plastu, aby se neničily vozovky
Vídeň 21. ledna (ČTK) - Provozovatelé slavných vídeňských drožek budou moci koním místo dosud používaných kovových podkov nechat dávat podkovy vyrobené z plastu. Město si od toho slibuje, že koňská kopyta nebudou tolik opotřebovávat povrch ulic, píše agentura APA. Vídeňská radní pro dopravu Ulli Simaová uvedla, že kvůli tomu, že fiakry tahají koně s kovovými podkovami, vznikají městu "významné náklady". Ročně podle ní jde o částku okolo 800.000 eur (19,8 milionu korun). Problém se týká hlavně centra, kde jezdí drožek nejvíce. Plastové podkovy s kovovými součástmi by měly být šetrnější nejen pro asfalt, ale i pro koně, tvrdí veterinářka Theresia Lickaová. Podle ní jsou s nimi zkušenosti už ve sportovním jezdectví. Při jejich použití na silnici se ukázalo, že koně kráčí trochu jinak než s klasickými kovovými podkovami. Jejich krok se prodloužil. "To může dokládat, že jim přišly o něco pohodlnější," podotkla veterinářka. Plastové podkovy bude ale nutné častěji měnit. Zatímco v případě tradičních stačí koně kovat jednou za devět týdnů, nově to bude potřeba dělat co šest týdnů. Na změně podkov se bude podílet město, protože jejich nových typ je výrazně dražší. Varianta z plastu vyjde v případě jednoho koně na asi 4000 eur ročně, což je oproti kovovým modelu přibližně dvojnásobek. Vídeň proto na tyto účely na dalších pět let připravila 1,9 milionu eur a fiakristé se od dubna budou moci ucházet o příspěvky na nové podkovy. hab
Vědci našli v Krušných horách nejstarší buk v ČR, je starý přes 470 let
Vědci našli v Krušných horách nejstarší buk v ČR, je starý přes 470 let
Na Broumovsku přibývá důkazů o trvalém výskytu vlků, tamní populace je stabilní
Na Broumovsku přibývá důkazů o trvalém výskytu vlků, tamní populace je stabilní
CNBC: Káva se opět stává trendy, roste zájem o speciální kávu i její přípravu
CNBC: Káva se opět stává trendy, roste zájem o speciální kávu i její přípravu
Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara narozená na Bulovce
Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara narozená na Bulovce
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.