Zlatovna Zlato Zprávy Víra

SEZNAM PŘEHLED

Víra

Aktuální cena zlata o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
2322 $
Kurz USD: 23,22 Kč (ČNB).
Aktuální cena stříbra o hmotnosti 1 Oz /unce/
fyzicky nealokovaného je v USD nyní
29,6 $
Stříbrné mince a slitky jsou zatíženy DPH 21%.
Cena zlata na komoditní burze je frekventovaně zmiňovanou cenou v médiích i statistikách. V hodnotě zlata se odráží globální ekonomická a bezpečnostní situace jako v zrcadle. Obchody se zlatem probíhají 24 hodin denně na burzách po celém světě. Mezi klíčové komoditní burzy patří Londýn v Evropě, New York v Americe, Hong Kong v Asii a Sydney v Austrálii. Okamžitá (tzv. spotová) cena je referenční pro všechny navazující obchody se zlatem. Její hodnota se obvykle vyjadřuje v amerických dolarech (USD) a troyských uncích (Oz). Vedle spotové ceny se často můžeme setkat i s tzv. Londýnským fixem. Existuje dopolední a odpolední fix. 'Býčí trend' vyjadřuje období růstu ceny zlata. 'Medvědí trend' období jeho poklesu. Volatilita označuje neustálou změnu (vrtkavost) ceny. Do ceny vyjádřené v českých korunách (CZK) se promítá kurz měnového páru CZK/USD. Obecně platí, že posilující koruna cenu zlata zlevňuje. A naopak. Proto se může stát, že zatímco na grafech cena zlata klesá, na pultech obchodů naopak roste. Stále platí, že hovoříme o ceně tzv. fyzicky nealokovaného zlata, tedy zlata virtuálního, abstraktního, s nímž můžete obchodovat pomocí elektronických aplikací aniž byste jej kdy drželi ve svých rukou. Cena fyzicky alokovaného zlata je vždy vyšší. Je navýšena o výši produkčních a distribučních nákladů rafinérií, které zlato zpracovávají a vyrábí z něj slitky (cihly) nebo mince. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Toto navýšení pokrývající výrobní náklady se nazývá premium. Česky přirážka. Vyšší cena fyzického zlata vám však zároveň přináší vyšší bezpečí vaší investice do tohoto drahého kovu a nezpochybnitelnou jistotu držení zlata. To je podstatné.
V Dolní Jablonné u Přibyslavi požehnal biskup Vokál nový mariánský sloup
Přibyslav (Havlíčkobrodsko) 5. května (ČTK) - V Dolní Jablonné u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku dnes královéhradecký biskup Jan Vokál požehnal nový mariánský sloup.
Zelenskyj na pravoslavné Velikonoce řekl, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě
Kyjev/Moskva 5. května (ČTK) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes, kdy pravoslavní křesťané slaví Velikonoce, řekl, že Ukrajinci klekají jen k modlitbě.
Státní podnik obnoví u lesa ukrytou neogotickou kapli Panny Marie na Ústecku
Libochovice (Ústecko) 27. dubna (ČTK) - Kaple Panny Marie mezi Telnicí a Libouchcem na Ústecku se letos dočká opravy střechy a vstupního portálu.
Ruská pravoslavná církev suspendovala kněze, jenž sloužil mši u hrobu Navalného
Moskva 24. dubna (ČTK) - Ruská pravoslavná církev suspendovala na tři roky kněze Dimitrije Safronova, jenž se účastnil pohřbu opozičního předáka Alexeje Navalného a po 40 dnech od smrti kritika Kremlu vedl u jeho hrobu zádušní mši.
V Paloníně na Šumpersku dokončují obří svíci pro armádu, poputuje do Lurd
Palonín (Šumpersko) 19. dubna (ČTK) - V Paloníně na Šumpersku dokončují v těchto dnech pracovnice chráněné dílny obří poutní svíci pro českou armádu.
Bazilika s hrobem sv. Zdislavy v Jablonném oficiálně otevře po dvouleté opravě
Jablonné v Podještědí (Liberecko) 17. dubna (ČTK) - Barokní ráz navrátila interiéru baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku oprava za více než 60 milionů korun.
Cisterciácká klášterní krajina Vyšší Brod dostala ocenění Evropské dědictví
Vyšší Brod (Českokrumlovsko) 15. dubna (ČTK) - Cisterciácká klášterní krajina Vyšší Brod dostala ocenění Evropské dědictví.

Víra v srdci

Nuzík: Lidé nemají Boha pouze pro těžká období, ale i pro každodenní život
Olomouc 13. dubna (ČTK) - Lidé nemají Boha pouze pro chvíle nemoci a těžkých životních zkoušek, ale i pro běžný život. Novinářům to dnes řekl nový olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, kterého v katedrále svatého Václava v Olomouci apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo před zraky tří tisícovek věřících uvedl do úřadu. Nuzík se stal 15. arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským. V čele olomoucké arcidiecéze chce především hlásat evangelium, které je podle něj radostnou zvěstí. Zároveň hodlá být na blízku lidem i kněžím. 'Chci být nablízku lidem. To je taková moje priorita. A také samozřejmě nablízku kněžím, protože kněží jsou u lidí. A chci nějakým způsobem poukázat, že poselství Boží, které církev zvěstuje, že je to, co člověk vlastně hledá, ale třeba o tom neví. Evangelium, které se hlásá, tak ukazuje, že Bůh působí. A o to vlastně jde, že my nemáme Boha jenom pro chvíle nemoci nebo nejtěžších zkoušek. Ale on tu je i pro všední život a kráčí vedle nás po boku,' uvedl Nuzík. Dnešní den je podle Nuzíka výjimečný nejen pro něj, ale i pro celou arcidiecézi i všechny účastníky inaugurace. 'Jsem rád, že celá tato liturgie je to, co se dotýká srdce,' řekl Nuzík. Radost mu udělali početní krojovaní účastníci bohoslužby, kteří do Olomouce přijeli i z jeho rodné obce Strání na Uherskohradišťsku. Obyvatelé Strání pro dnešní bohoslužbu upekli koláčky. V krojích dorazili také někteří členové arcibiskupovy početné rodiny. 'Je to krásné. Na Slovácku se považuje kroj za to nejsvátečnější oblečení,' podotkl Nuzík. Na arcibiskupovu inauguraci do Olomouce přijelo 24 biskupů z Česka i zahraničí a zástupci vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu a krajů. Dorazili i další církevní představitelé, jako jsou generální vikáři, kanovníci či děkani. Stovku hostů tvoří členové rodiny nového arcibiskupa, který pochází z 11 sourozenců. Věřící na mši od rána přijížděli vlaky, autobusy či vlastními automobily. Dopravní komplikace hlášeny nebyly. Bohoslužba v katedrále svatého Václava začala v 10:00 a skončila krátce před polednem. Od 14:00 budou moci věřící novému arcibiskupovi poblahopřát a setkat se s ním v prostorách vedle katedrály. Ve stejný čas se počítá s doprovodným programem v podobě modliteb v kostele Panny Marie Sněžné, v 16:00 program vyvrcholí varhanním koncertem v kostele svatého Mořice. Sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka jmenoval olomouckým arcibiskupem papež František 9. února. Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než půldruhého roku apoštolský nuncius Okolo se svými spolupracovníky. Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským. beh dr
Josef Nuzík se dnes na inaugurační mši v Olomouci ujal arcibiskupského úřadu
Olomouc 13. dubna (ČTK) - Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík se dnes v katedrále svatého Václava v Olomouci před zraky několika tisíc věřících ujal svého úřadu, do kterého jej při bohoslužbě uvedl apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo. Nuzík se stal 15. arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským. Inauguraci nového olomouckého arcibiskupa zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem Janem Graubnerem, který se v roce 2022 stal arcibiskupem pražským. Apoštolský nuncius Okolo v úvodu bohoslužby vyzval k přečtení papežské buly, kterou byl Nuzík 9. února jmenován olomouckým arcibiskupem. Poté novému arcibiskupovi předal berlu olomouckých arcibiskupů a doprovodil ho k předsednickému křeslu, na které Nuzík usedl na znamení převzetí svěřeného úřadu. Inauguraci v katedrále podle organizátorů přihlížely zhruba 2000 věřících, v jejím okolí obřad sledovalo na obrazovkách 1500 lidí. Velké zastoupení mezi nimi měli hosté v krojích, jelikož Nuzík pochází z Uherskohradišťska. Nuzík ve své promluvě připomněl, že se staví do řady svých předchůdců, která začíná v 9. století u prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje. Zmínil svého předchůdce Graubnera, který před více než 30 lety obnovoval a budoval život církve poznamenaný komunistickým režimem. V čele olomoucké arcidiecéze chce Nuzík především hlásat evangelium, které je podle něj radostnou zvěstí. 'Evangelium nám ukazuje na štěstí, které bychom hledali na jiném místě, a ono je právě zde. Nebojme se spojovat s životem víry právě pojem štěstí,' řekl Nuzík. V závěru bohoslužby Nuzík oznámil jméno nového generálního vikáře, kterým se dnes stal farář katedrální farnosti sv. Václava, děkan olomouckého děkanátu a probošt Metropolitní kapituly u sv. Václava Ladislav Švirák. Generální vikář je nejbližším spolupracovníkem a zástupcem arcibiskupa. Na arcibiskupovu inauguraci do Olomouce přijelo 24 biskupů z Česka i zahraničí a zástupci vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu a krajů. Dorazili i další církevní představitelé, jako jsou generální vikáři, kanovníci či děkani. Zhruba stovku hostů tvoří členové rodiny nového arcibiskupa, který pochází z 11 sourozenců. Věřící na mši od rána přijížděli vlaky, autobusy či vlastními automobily. Dopravní komplikace hlášeny nebyly. Bohoslužba v katedrále svatého Václava začala v 10:00 a skončila krátce před polednem. Od 14:00 budou moci věřící novému arcibiskupovi poblahopřát a setkat se s ním v prostorách vedle katedrály. Ve stejný čas se počítá s doprovodným programem v podobě modliteb v kostele Panny Marie Sněžné, v 16:00 program vyvrcholí varhanním koncertem v kostele svatého Mořice. Sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka jmenoval olomouckým arcibiskupem papež František 9. února. Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než půldruhého roku apoštolský nuncius Okolo se svými spolupracovníky. beh dr
SEZNAM PŘEHLED
Arcibiskup Nuzík uctil 205 růžemi památku předchůdce, kardinála Rudolfa Jana
Arcibiskup Nuzík uctil 205 růžemi památku předchůdce, kardinála Rudolfa Jana
Litomyšlské biskupství slaví 680 let existence, výročí připomenou mše či výstavy
Litomyšlské biskupství slaví 680 let existence, výročí připomenou mše či výstavy
Do Olomouce zamíří v sobotu na inauguraci arcibiskupa přes 3000 věřících
Do Olomouce zamíří v sobotu na inauguraci arcibiskupa přes 3000 věřících
Do ostravsko-opavské diecéze se vrátila pětice zvonů zabavených nacisty
Do ostravsko-opavské diecéze se vrátila pětice zvonů zabavených nacisty
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.