Raiffeisenbank v 1. čtvrtletí stoupl čistý zisk o 62 procent na 1,4 mld. Kč
Praha 2. května (ČTK) - Raiffeisenbank v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl čistý zisk o 62 procent na 1,4 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 14,6 procenta na 737 miliard korun. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Ostatním velkým bankám letos zisky také rostou.
Objem poskytnutých úvěrů klientům Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí stoupl o pět procent na 371 miliard Kč. Růst byl jak na straně domácností ve formě spotřebitelských a hypotečních úvěrů, tak na straně firem ve formě projektových úvěrů a kontokorentů. Objem přijatých vkladů od klientů se zvýšil o 16,1 procenta na 592 miliard Kč.
Celkové provozní výnosy banky vzrostly o 0,9 procenta na 4,19 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy banky klesly o 0,3 procenta na 3,21 miliardy Kč. Pokles způsobilo podle banky primárně vyplácení vyšších úroků klientům, a to zejména na spořicích účtech. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 11,6 procenta na 0,95 miliardy Kč. Provozní náklady se meziročně snížily o 5,3 procenta na 2,45 miliardy Kč.
"Zatímco před deseti lety byl kontakt klientů s bankou v naprosté většině případů na pobočce nebo u bankomatu, dnes je tento poměr přesně opačný. Podíl digitálních interakcí klientů s bankou tvoří 96 procent z celkového počtu všech interakcí. Většina z těchto digitálních interakcí je prostřednictvím mobilního bankovnictví," komentoval výsledky předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.
České spořitelně vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 73,3 procenta na 5,7 miliardy korun, Moneta Money Bank jej vykázala 1,3 miliardy Kč, meziročně o 5,8 procenta vyšší.
Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Bankovní služby zde poskytuje od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.
fd rot
OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
Paříž/Praha 2. května (ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta, zatímco v únoru počítala s růstem o 2,9 procenta. Organizace to dnes uvedla ve svém aktualizovaném výhledu. Česká republika si povede nejhůře ze zemí Visegrádské skupiny (V4) a jako jediná z V4 zaostane i za průměrem OECD, předpovídá organizace.
Se zlepšením v případě růstu globální ekonomiky OECD počítá i na příští rok, kdy hospodářství podle nynější prognózy vykáže růst o 3,2 procenta. Před čtvrt rokem OECD počítala s tříprocentním růstem. Na ekonomiku mimo jiné dál nepříznivě působí ozbrojené konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině. Loni globální ekonomika vykázala růst o 3,1 procenta.
"Stále jsou znát dopady přísnějších měnových podmínek, hlavně na trzích bydlení a úvěrů. Globální aktivita se však ukazuje jako relativně odolná," uvádí ve své aktualizované zprávě OECD. "Inflace klesá rychleji, než se původně předpokládalo, a zlepšuje se důvěra v soukromém sektoru."
Růst v letošním i příštím roce opět zajistí zejména Spojené státy. Těm OECD na letošní rok zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 2,6 procenta, zatímco v únoru jim prognózovala růst o 2,1 procenta. Výhled růstu na příští rok jim OECD proti únorové prognóze zvýšila o desetinu bodu na 1,8 procenta.
České republice OECD na letošek předpovídá růst HDP o 1,1 procenta, na příští rok o 2,4 procenta. Nejlépe si ze zemí V4 povede Polsko, jemuž OECD na letošní rok předpovídá růst o 2,9 procenta a na rok příští o 3,4 procenta. Slovensku i Maďarsku organizace na letošek prognózuje růst HDP shodně o 2,1 procenta, na příští rok pak Slovensku o 2,7 procenta a Maďarsku o 2,8 procenta.
Z vyspělých zemí bude zaostávat především Německo, jemuž OECD na letošek předpovídá růst o 0,2 procenta. Na příští rok tam organizace počítá se zrychlením tempa na 1,1 procenta. Celé eurozóně, kde je Německo klíčovou ekonomikou, pak OECD na letošek zlepšila výhled růstu na 0,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu více, než OECD čekala v únoru.
Číně OECD předpovídá na letošek růst o 4,9 procenta a na příští rok zpomalení tempa na 4,5 procenta. V případě Ruska organizace letos čeká růst HDP o 2,6 procenta a v příštím roce zpomalení na jedno procento.
OECD očekává, že Spojené státy začnou základní úrokové sazby snižovat od letošního třetího čtvrtletí. Základní úrok je tam nyní v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 23 let. OECD předpokládá, že americká centrální banka (Fed) základní sazbu do konce příštího roku sníží do pásma 3,75 až 4,00 procenta. V eurozóně OECD čeká začátek snižování také od třetího čtvrtletí a do konce příštího roku tam čeká pokles depozitní sazby Evropské centrální banky (ECB) ze současných čtyř na 2,5 procenta.
spr
DALŠÍ ZPRÁVY