Výstava v Jeruzalémské synagoze ukazuje, čím Kafka inspiruje současné umělce
Praha 2. června (ČTK) - Nová výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze chce ukázat, co dílo Franze Kafky přináší soudobým umělcům a v čem je inspiruje. Výstava s názvem Vize Kafkova stínu obsahuje fotografie a malby 11 autorů, které doprovází úryvky z Kafkova literárního díla. V synagoze bude k vidění od pondělí, kdy uplyne 100 let od úmrtí pražského spisovatele, do konce letošního roku. Výstavu dnes její tvůrci zahájili vernisáží, na které zazněla skladba současného českého skladatele Lukáše Hurníka též inspirovaná dílem Franze Kafky.
"Chtěli jsme jít spíše cestou odrazu díla Franze Kafky v soudobém umění, protože většina těch autorů, co jsou tu na výstavě zastoupeni, jsou soudobí. Je to taková reflexe toho, co Kafka pro současné umělce i 100 let po své smrti přináší a čím je inspiruje. Anebo naopak, kdy my můžeme Kafku v dílech hledat, protože Kafka je poměrně široký a jeho dílo se dá vykládat různými způsoby," řekl ČTK spoluautor výstavy Pavel Veselý.
Výstava je v hlavní lodi pražské synagogy, po stranách jsou panely s fotografiemi či malbami a úryvky z Kafkova díla. Mezi vystavovanými autory jsou malíři Ivan Bukovský, Adolf Hoffmeister, Xénia Hoffmeisterová nebo Vladimír Suchánek. Fotografie pochází od Jindřicha Buxbauma, Jana Jindry, Alžběty Jungrové, Jiřího Kovanice nebo Matěje Stránského. Své "kafkovské" dílo vystavuje i fotograf Karel Cudlín, který se na výstavě podílel jako kurátor.
Každý autor přináší vlastní pohled na myšlenky a motivy Kafkovy tvorby. "Od surrealistických scén a byrokratických struktur po portréty postav a architektonické symboly, nabízejí vystavená díla pohled do nitra Kafkovy literární fantazie," uvedli tvůrci výstavy.
Díla inspirovaná Kafkou lze v Jeruzalémské synagoze zhlédnout do 31. prosince, a to denně kromě sobot a židovských svátků od 10:00 do 18:00 v měsících od června do září. V období od října do konce roku pak od 10:00 do 17:00.
V pondělí 3. června uplyne 100 let od úmrtí pražského německy píšícího spisovatele. Je považován za jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. V letošním roce se konají akce připomínající jeho život a dílo. Připomínku jeho úmrtí nabídl například festival Svět knihy Praha, který provázel Kafkův citát "Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás". Mimo to jeho dílo připomínají i divadelní, operní a baletní představení nebo další výstavy. Letos vznikla také hra pro mobilní telefony, která chce přiblížit spisovatelovo dílo mladé generaci.
vid sd
Výstava na zámku ve Světlé nad Sázavou mapuje desetiletí soutěže brusičů skla
Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 1. června (ČTK) - Na zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku začala výstava věnovaná deseti ročníkům mezinárodní soutěže v broušení skla. K vidění jsou práce vítězů, a také díla sklářských výtvarníků, kteří byli v porotě. V letošním ročníku hodnotili broušené sklo 106 soutěžících z 16 zemí. Celkovým vítězem se stal Jaromír Smutný z karlovarské sklárny Moser. Příští rok bude mít díky tomu na zámku vlastní výstavu. ČTK to řekl ředitel soutěže Jiří Trtík.
'Počítám s tím. Byl jsem osloven a bylo by špatné to nevyužít,' řekl Smutný k nabídce na samostatnou výstavu. Uvedl, že se vyučil brusičem skla, později si vyzkoušel i jiné práce. 'Zjistil jsem, že to není nic pro mě. Je to už osmý rok co jsem se vrátil zpátky do sklárny Moser,' řekl. V zámku je teď vystavená členitá váza, jejíž broušení mu zabralo asi 40 hodin. 'Začal jsem s blokem, který měl 15 kilo,' podotkl.
Soutěž, jež v posledních letech funguje jako mistrovství světa v broušení skla, už nebude každoročně. Nově se bude konat každý druhý rok. Střídat se bude se sklářským bienále v bulharské Sofii. 'Aby se každý rok v tom sklářství něco dělo,' řekl Trtík. V mezidobí dostane vítěz světelského klání možnost uspořádat svou výstavu. Soutěžní díla zůstávají pořadatelům, kteří je vystavují. Posílají je i na bienále do Sofie.
Mistrovství v broušení skla (GCWC - Glass Cutting World Cup) pořádá světelská sklárna Bomma. Porotci letošního desátého ročníku hodnotili doručené práce tento týden v pátek, týkaly se volné tvorby i zpracování zadaného tvaru. Do další kategorie poslali designéři své návrhy, které pak světelští skláři ztvárnili pomocí brousicích automatů. Mezi soutěžícími bylo 48 žáků středních škol, jejich práce byly hodnocené samostatně.
Brusiči dřív tvořili přímo ve Světlé nad Sázavou. Pravidla se změnila kvůli epidemii, kvůli níž začali účastníci soutěžní díla brousit doma a tak to zůstalo. 'Když už je velký počet účastníků, tak pro všechny najít stejné podmínky pro tu práci na dva dny, které to tu probíhalo, bylo téměř nemožné,' řekl Trtík.
Léto se sklářskými mistry bude na světelském zámku do konce srpna. Návštěvníci si tam také mohou prohlédnout historické evropské sklo, jemuž je věnovaná jedna ze stálých expozic.
vst rdo