Studie: Podnikatelů v ČR ubývá, za 1. pololetí jich bylo méně o 4041
Praha 15. července (ČTK) - Podnikatelů v Česku ubývá, za první pololetí 2024 jich bylo méně o 4041. V tomto období zahájilo činnost 42.325 podnikatelů a 46.366 jich svou činnost ukončilo. Ačkoliv je počet nových podnikatelů letos nejvyšší od roku 2011, počet těch, co podnikání ukončili, jej převyšuje. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou ČTK poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
V ČR bylo ke konci června registrováno 1,93 milionu fyzických osob podnikatelů, což je 22 procent dospělé populace. Podle Českého statistického úřadu vykazuje činnost jen něco málo přes polovinu z počtu registrovaných podnikatelů.
"V letošním roce pozorujeme další pokles počtu podnikatelů, který je důsledkem velkého množství ukončených podnikatelských činností a částečně i rostoucí míry bankrotů. Na druhou stranu však během prvních šesti měsíců v Česku začalo podnikat o 12 procent více lidí než ve stejném období minulého roku," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Tento nárůst podle ní převážně může být způsoben stabilizující se ekonomickou situací, ale částečně také legislativními změnami u dohod o provedení práce, na základě kterých mohou firmy preferovat práci živnostníků před pracovníky na dohodu. Rovněž požadavky na růst mezd mohou vést některé firmy, zejména ty s vysokým podílem mzdových nákladů, k přeměně pracovního poměru na práci na živnostenské oprávnění, dodala.
Největší úbytek podnikatelů byl během dubna a května. V červnu se trend začal obracet, když začalo podnikat 5986 lidí a jen 4161 jich podnikatelskou činnost ukončilo.
Nejvíce lidí od začátku roku vstoupilo do podnikání v Praze, a to 7862. Ve Středočeském kraji jich bylo 5780 a v Jihomoravském kraji 4652. Nejvíce lidí ukončilo podnikání rovněž v těchto třech krajích. Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve všech krajích. Nejrychleji to bylo v Praze, o 25 procent, v Libereckém kraji o 19 procent a ve Středočeském kraji o 15 procent. Zato v Karlovarském a v Olomouckém kraji se počet nových podnikatelů proti loňsku zvýšil pouze v řádu jednotek procent.
V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku ke konci června podnikat ve stavebnictví, 5528. Ve zpracovatelském průmyslu to bylo 5386 a v profesních vědeckých a technických činnostech 5368. Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl ve vzdělávání, a to o 53 procent. V odvětví nakládání s nemovitostmi to bylo o 37 procent. Nejvíce zaniklých oprávnění podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu, 12.040. Ve stavebnictví to bylo 7714 a ve zpracovatelském průmyslu 6271.
Téměř polovina, konkrétně 49 procent, všech začínajících podnikatelů v prvním pololetí byla ve věkové skupině 18 až 30 let. Dalších 28 procent ve skupině 31 až 40 let. Věková skupina 61 a více let je pak v celé struktuře zastoupena pouze dvěma procenty. Na počtu zaniklých se nejstarší věková skupina naopak podílela 47 procenty, zatímco podnikatelé v nejmladší věkové kategorie pouze sedmi procenty.
fd rot
Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil, zaostal za odhady analytiků
Peking 15. července (ČTK) - Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 4,7 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí růst činil 5,3 procenta, oznámil dnes čínský statistický úřad. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že HDP se zvýší o 5,1 procenta. Ekonomiku táhne dolů pokračující krize na realitním trhu a rovněž nízká spotřebitelská důvěra.
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika vzrostla o 0,7 procenta, zatímco analytici její růst odhadovali na 1,1 procenta. V prvním čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům po zpřesnění dat činil 1,5 procenta, předběžná zpráva ukazovala růst o 1,6 procenta.
Čínská vláda počítá s tím, že letos ekonomika vzroste o pět procent. Tento cíl však považují mnozí analytici za ambiciózní a upozorňují, že k jeho splnění vláda možná bude muset sáhnout k dalším růstovým stimulům. V prvním pololetí se HDP zvýšil právě o pět procent, uvedl statistický úřad.
Příčiny zpomalování čínské ekonomiky vidí analytici ve slabé domácí poptávce, nižších státních výdajích a v přetrvávajících problémech v realitním sektoru.
Několikaletá krize na trhu realit se v červnu ještě prohloubila, když ceny nových bytů a domů klesaly nejrychleji za posledních devět let. To zhoršilo důvěru spotřebitelů, zadlužené samosprávy pak ztratily možnost získávat více finančních prostředků prodejem pozemků.
'Stagnující růst spotřebitelských úvěrů, důvěra spotřebitelů v ekonomiku a míra osobních úspor zatím nenaznačují žádné známky skutečného oživení,' řekla agentuře AP Louise Looová z Oxford Economics, podle níž je z toho patrné, že vládní opatření na řešení těchto problémů jsou příliš opatrná a neúčinná.
'Zbytek roku bude určovat, do jaké míry se vládním představitelům podaří zadržet pád nemovitostního trhu a povzbudit výdaje domácností,' sdělil agentuře Reuters ekonom Harry Murphy Cruise ze společnosti Moody's Analytics.
Výraznější obrat hospodářské politiky ale Cruise neočekává ani po třetím plenárním zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, které teď začíná. 'Velké politické obraty mohou být považovány za přiznání neúspěchu a ztrátu tváře. Za předpokladu, že reformy budou jen skromné, očekáváme, že se Čína jen taktak dostane ke svému celoročnímu cíli růstu kolem pěti procent,' dodal.
boz jkh spr