Klid zbraní v Súdánu narušují střety mezi armádou a jednotkami RSF
Chartúm 25. května (ČTK) - Sporadické střety mezi polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) a armádou pokračovaly v Súdánu i dnes navzdory platnému týdennímu příměří a narušily tak relativní klid v hlavním městě Chartúmu, napsala agentura Reuters. Klid zbraní se o víkendu podařilo dojednat po zhruba pěti týdnech bojů, které zhoršily humanitární krizi v zemi, donutily k útěku přes 1,3 milionu lidí a hrozí destabilizací regionu.
Armáda vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem se spoléhá na letectvo, zatímco síly RSF v čele s Muhammadem Hamdanem Dagalem se rozptýlily a ukrývají se v ulicích Chartúmu. Podle Reuters není zřejmé, která strana získala v posledních týdnech převahu. Ve středu vypukly v metropoli i v dalších městech nové střety mezi soupeřícími frakcemi.
Milice také v současné době obléhají dárfúrské město Zalingei, uvedl koordinátor Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Toby Harward. Telekomunikace podle něj byly přerušeny a gangy, které se městem prohánějí na motocyklech, útočí na nemocnice, vládní i humanitární úřady a banky i domovy.
Podobná situace panuje i ve městě Geneina v Západním Dárfúru, kde rovněž několik dní nefungovaly telekomunikace poté, co ve městě byly zabity stovky lidí.
Příměří bylo dohodnuto v sobotu v Džiddě při jednání zprostředkovaném Spojenými státy a Saúdskou Arábií. Předchozí oznámení o klidu zbraní nedokázala boje zastavit.
Z porušování dohody se nyní vzájemně obviňují obě strany. RSF uvedla, že byla nucena bránit se proti pozemním, dělostřeleckým a leteckým úderům armády. Armáda zase obvinila RSF z útoků na mincovnu, armádní letecké základny a několik měst západně od metropole. Reuters nemohl zprávy z bojiště nezávisle ověřit.
Šéfka Světového potravinového programu (WFP) Cindy McCainová uvedla, že lidé prchají z Chartúmu směrem na západ do Dárfúru, kde konflikt mezi povstalci a vládou podporovanými milicemi vypukl v letech 2003-2004 a od té doby stále doutná.
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že je připraven dodat pomoc více než čtyřem milionům lidí, ale distribuci brání byrokratické překážky a bezpečnostní problémy.
Mnoho obyvatel Súdánu se snaží přežít, zatímco čelí dlouhodobým výpadkům vody i elektřiny, kolapsu zdravotních služeb a rozšíření bezpráví i rabování. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) již v důsledku bojů uprchlo do zahraničí 319.000 lidí a více než milion obyvatel země je vnitřně vysídlených.
ban ank
Cineworld chce v červenci opustit bankrot, věřitelé přijali restrukturalizaci
Londýn 25. května (ČTK) - Britský provozovatel kin Cineworld chce v červenci opustit režim soudní ochrany před věřiteli. Firma dnes v aktualizovaném oznámení pro regulační úřady uvedla, že její plán restrukturalizace podpořila většina věřitelů. Obchodních aktivit společnosti v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a v Izraeli se ochrana před věřiteli netýká.
Druhý největší provozovatel sítě kin na světě po americké společnosti AMC Entertainment požádal v září loňského roku ve Spojených státech o bankrotovou ochranu v naději, že bude moci restrukturalizovat své obrovské dluhy. Cineworld vlastní ve Spojených státech kina Regal, v Evropě kina Picturehouse, Planet a Cinema City. V dubnu firma zrušila plán prodeje některých svých podniků, protože se jí nepodařilo najít kupce. Místo toho se rozhodla pro restrukturalizační plán, který smaže kmenové akcionáře.
Akcie společnosti, které budou po opuštění bankrotového režimu pravděpodobně staženy z burzy, z maxima 310 pencí za kus před šesti lety ztratily více než 99 procent své hodnoty. Nyní jsou prakticky bezcenné, dopoledne se na burze v Londýně obchodovaly za jednu penci.
Po letech expanze prostřednictvím akvizic, které firmu velmi zadlužily, se podnik dostal do vážných problémů na začátku pandemie covidu-19. Tehdy bylo nutné z rozhodnutí úřadů zavřít kina. Kromě toho musel Cineworld zaplatit 1,23 miliardy kanadských dolarů (asi 20 miliard Kč) za to, že odstoupil od plánu převzít konkurenčního provozovatele kin Cineplex, uvedla agentura Reuters.
Začátkem tohoto měsíce obdržel Cineworld od amerického soudu povolení zajistit si 2,26 miliardy USD v rámci snahy o ukončení bankrotu. Firma totiž dosáhla dohody s menšinovou frakcí věřitelů, kteří se postavili proti části financování plánu na vystoupení z režimu ochrany před věřiteli.
Cineworld uvedl, že plán restrukturalizace získal podporu věřitelů, kteří drží asi 99 procent jeho starších dluhových nástrojů a nejméně 69 procent nesplaceného dluhu v rámci dlužnického úvěru. Podnik má v plánu 12. června požádat soud o konečné schválení restrukturalizace v rámci konkurzu.
Společnost Cineworld působí v deseti zemích a zaměstnává kolem 28.000 lidí. Její součást Cinema City v České republice podle svých internetových stránek provozuje 12 multiplexů a jeden megaplex v sedmi městech, a to v Praze, Brně, Liberci, Pardubicích, Plzní, Ústí nad Labem a v Ostravě.
spr