Muzeum umění Olomouc otevřelo výstavní projekt Architektura v procesu
Olomouc 24. listopadu (ČTK) - Olomoucké Muzeum umění otevřelo nový výstavní projekt s názvem Architektura v procesu, který je sondou do práce a komplexního uvažování architekta. Expozice nahlíží například na to, co všechno stojí za finální podobou staveb, jaké kroky k nim vedou a jak architekti ztvárňují své trojrozměrné myšlenky. Součástí výstavy jsou skici, studie, deníky, neuskutečněné ideje, ale i realizované projekty a modely od 19. století po současnost. Svůj ateliér v expozici zřídilo také architektonické studio Amulet, řekli dnes novinářům zástupci muzea.
Návštěvníci se na výstavě, která bude otevřena do poloviny března příštího roku, setkají s díly Jana Kotěry, Lubomíra a Čestmíra Šlapetových, manželů Machoninových, Aleny Šrámkové, Václava Aulického nebo architektonického studia Malý Chmel. "Jde o výstavu sbírkovou, sbírka Muzea umění se začala budovat v 70. letech minulého století, na jejím počátku stál emeritní ředitel muzea Pavel Soukup. Sbírka se rozrostla až na dnešních 22.000 exponátů a řadí se mezi největší v ČR. Její charakter nás inspiroval ke koncepci této výstavy," uvedla kurátorka Klára Jeništová.
"Časově se naše sbírka orientuje zejména na 19. a 20. století, snažili jsme se ji aktualizovat také o věci nejnovější, poslední z exponátů je z letošního roku," doplnila kurátorka nové výstavy. Expozice je koncipována do pěti celků - věnuje se například architektonickému rukopisu, kde zájemci najdou díla předních českých architektů, angažovanosti architekta, který svou prací může zásadně vylepšit životní podmínky člověka, ale věnuje se i tlakům, kterým musejí architekti čelit.
Poslední sekcí výstavy je takzvaný Otevřený ateliér, kde mohou návštěvníci nahlédnout přímo pod ruky odborníků. Svou kancelář zde zřídilo pražské architektonické studio Amulet, které muzeum vybralo na základě otevřené výzvy. Jeho odborníci zde budou pracovat před očima návštěvníků nejen na svých projektech, ale i na přípravě architektonického řešení muzejní výstavy plastiky, která se v muzeu uskuteční v příštím roce.
Alena Horáková dr
Rakušan vládě navrhne další prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem
Praha 24. listopadu (ČTK) - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne vládě další prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem. Dnes to řekl poslancům na sněmovním bezpečnostním výboru. Neupřesnil, o kolik dnů prodloužení navrhne, ideální by podle něj však bylo minimálně 30 dnů. Česko hranici se Slovenskem kontroluje od konce září, zatím má opatření trvat do 12. prosince.
Návrh na prodloužení kontrol chce Rakušan vládě předložit 7. prosince. Řekl také, že chce ale jednat o úpravě režimu, například okolo vánočních svátků, aby kontroly nekomplikovaly například setkávání rodin.
Policisté a vojáci jsou na hranicích nasazeni, protože od května roste počet především syrských migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje. Na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu.
Policejní prezident Martin Vondrášek dnes poslancům z bezpečnostního výboru řekl, že letos při nelegální tranzitní migraci odhalili policisté přes 21.000 lidí, tedy více než šestinásobek počtu, který byl registrován při migrační krizi v roce 2015. Od zahájení nynějších kontrol na hranicích policie odhalila téměř 9000 cizinců, více než 2000 byl odepřen vstup do Česka, přes 3000 lidí bylo v rámci readmisí vráceno na Slovensko. Policisté také zadrželi 115 převaděčů.
V posledních dnech podle Vondráška nápor na českých hranicích se Slovenskem klesá, v Rakousku však počty zjištěných migrantů zůstávají vysoké.
Spory kolem zavádění kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru a také přijímáním migrantů vyzvednutých ve Středozemním moři by se měli v pátek zabývat ministři vnitra členských zemí EU na mimořádné schůzi. V posledních týdnech se v unijních institucích mluví především o takzvané balkánské trase, kde unijní pohraniční agentura Frontex pozoruje meziroční nárůst v počtu migrantů přicházejících nelegálně do EU téměř na trojnásobek.
ana mha