Korunní komoru s českými korunovačními klenoty dnes otevřelo sedm klíčníků
Praha 16. září (ČTK) - Prezident Petr Pavel a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy dnes otevřelo Korunní komoru ve svatovítské katedrále, kde se uchovávají české korunovační klenoty. Přesunou se do konce září do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde je zdarma bude moct zhlédnout i veřejnost. Naposledy bylo možné slavnostní insignie vidět před rokem, prezident Pavel rozhodl, že výstava klenotů bude každý rok při příležitosti státního svátku svatého Václava, který připadá na 28. září.
U Korunní komory ve svatováclavské kapli se s prezidentem Pavlem dnes podle tradice museli sejít další držitelé klíčů, tedy premiér Petr Fiala (ODS), kterého však dnes zastoupil Filip Minář z Úřadu vlády ČR, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), pražský arcibiskup Jan Graubner, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Václav Malý.
Samotnému vyzvednutí klenotů předcházelo čtení z Papežské buly na ochranu svatováclavské koruny, kterou vydal v roce 1346 papež Klement VI. Po odemknutí všech sedmi zámků strávili klíčníci v komoře zhruba osm minut, než se klenoty vynesly ven. Arcibiskup Graubner poté pronesl modlitbu za lidi postižené povodněmi.
Letošní výstava nese podtitul Tajemná síla kamenů a díky holografické animaci návštěvníci uvidí, jaké kameny byly na koruně v roce 1347 při korunovaci Karla IV. Původně bylo na Svatováclavské koruně 13 zelených smaragdů a 60 perel, na konci svého života je nechal Karel IV. vyjmout a korunu nechal osadit modrými safíry. V animaci návštěvníci uvidí původní vzhled koruny.
Výstava je přístupná zdarma a není možné si na ni pořídit či rezervovat vstupenky předem. Vstup bude z Hradčanského náměstí brankou do Jižních zahrad, přes Býčí schodiště na III. nádvoří a do Starého královského paláce. Výstava bude přístupná denně od 09:00 do 17:00, kromě čtvrtka 19. září, kdy se na ni dostanou jen registrované školní skupiny, a čtvrtka 26. září, kdy se výstava pro veřejnost otevře až ve 13:00.
České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.
vid mha
Německo začíná kontrolovat všechny své pozemní hranice
Berlín 16. září (zpravodaj ČTK) - Německo začíná kvůli nelegální migraci ode dneška kontrolovat všechny úseky své pozemní hranice. Hlídky spolkové policie se nově objeví na pomezí s Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem. Hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem kontroluje Německo už od loňského října, s Rakouskem už od roku 2015. Na francouzsko-německé hranici kontrolovali němečtí spolkoví policisté dočasně od července kvůli olympiádě a následné paralympiádě, nyní se tyto kontroly rovněž nejméně o půl roku prodlouží.
Zavedení kontrol oznámila minulý týden spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, a to v době, kdy se v Německu vede debata o zpřísnění migračních a azylových pravidel. Tu oživil především teroristický útok v Solingenu na západě Německa, kde neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie na konci srpna zavraždil tři lidi a osm dalších zranil. V neděli Faeserová ubezpečila, že kvůli zavedení kontrol se nebudou tvořit na hranicích zácpy a pendleři nemusí počítat se zpožděním. Například dánská policie ale před možnými kolonami na hranicích varovala.
Podle pravidel schengenského prostoru, jehož je Německo součástí, by pohraničníci neměli na vnitřních hranicích cestující kontrolovat. Kromě Německa ale některé své hranice nyní kontrolují i jiné členské státy, zdůvodňují to například snahou omezit nelegální migraci či hrozbou islamistického terorismu.
Debatu o migraci v Německu posílily i výsledky zemských voleb v Sasku a Durynsku z 1. září, ve kterých přes 30 procent získala protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD). V Durynsku dokonce zvítězila a k výhře podle průzkumů míří také v nedělních zemských volbách v Braniborsku, další východoněmecké spolkové zemi.
Spolu se zavedením kontrol na všech pozemních hranicích ministryně Faeserová minulé pondělí oznámila také efektivnější odmítání migrantů přímo na hranicích. Vláda chce prosadit, aby se ve zrychleném řízení a přímo u hranic zjišťovalo, zda už žadatelé o azyl nepodali žádost o azyl v jiné členské zemi EU. Podle opozičních stran nejde vládní návrh dostatečně daleko a neodradí migranty od cesty do Německa.
jrm spr