Šéf maďarské diplomacie je opět v Rusku, tentokrát na fóru o jaderné energetice
Moskva 21. listopadu (ČTK) - Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó je v Rusku, kde se dnes účastní fóra o jaderné energetice. Maďarsko udržuje politické i ekonomické vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu.
Szijjártó uvedl na facebooku, že se v Soči na fóru Atomexpo sejde se šéfem ruského Rosatomu kvůli plánovanému rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny, jejíž dva nové bloky má postavit tato ruská státní společnost pro jadernou energetiku. Podle maďarského ministra zahraničí je tento projekt "v maďarském národním strategickém a národním bezpečnostním zájmu". Globální energetická krize podle něho znamená, že pro každou zemi je naprosto zásadní, aby si vyráběla elektrickou energii pro vlastní spotřebu.
Agentura AP napsala, že Szijjártóova cesta do Soči je dalším dokladem toho, že Maďarsko nemění nic na své diplomatické a ekonomické orientaci navzdory tomu, že Rusko vede útočnou válku proti Ukrajině. V Rusku byl naposledy v říjnu, kdy jednal se zástupci státního plynárenského gigantu Gazprom. Český ministr zahraničí Jan Lipavský označil za skandální, že se jeho maďarský kolega energetického fóra zúčastnil, protože na něm byli i lidé, kteří figurují na sankčním seznamu Evropské unie.
Vláda maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána se i v době, kdy jiné země kvůli válce na Ukrajině přestávají ruské energetické suroviny nakupovat, snaží udržet dodávky ruského plynu a ropy. Orbán, který je považován za nejbližšího spojence ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii, by chtěl protiruské sankce zrušit kvůli tomu, že podle něho vedly k obrovskému nárůstu cen energií a poškozují ekonomiky unijních zemí více než Moskvu.
Szijjártó dnes řekl, že "žádné sankce nemohou omezit dodávky energií do Maďarska, protože jedním ze základních principů naší energetické strategie je skutečnost, že energetický mix je výhradně v kompetenci národních států".
Maďarský ministr zahraničí minulý týden v Uzbekistánu se šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem jednal o dostavbě jaderné elektrárny Paks za 12 miliard eur (přes 292 miliard korun). Budapešť si na ni vzala desetimiliardový úvěr u ruské státní banky. Orbán se s Putinem na tomto projektu dohodl v roce 2014, nicméně je zpožděný a bez komplikací nebylo ani jeho schvalování, uvádí AP. Kritici tvrdí, že pro Maďarsko znamená zvýšení finanční a politické závislosti na Moskvě i ekologické a bezpečnostní riziko.
hab mka
V Chrudimi budou v divadle k vidění díla Marka Rejenta
Chrudim 18. listopadu (ČTK) - Poslední výstavou letošní roku v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi budou díla sochaře a designéra Marka Rejenta. Ve výstavní síni od středy 23. listopadu vystaví užitné a dekorativní předměty. Jeho práce jsou například zastoupená ve sbírkách Východočeské galerie, uvedla dnes kurátorka Martina Vítková v tiskové zprávě.
Sochař recykluje staré spotřebiče do podoby zvířat a motorek, zabývá se tématem domova. Doba je podle odborníků uspěchaná, komplikovaná, Rejentova díla pomohou návštěvníkům výstavy se trochu zastavit, odpočinout si. Vybízí k tomu třeba pohovka ve tvaru ženského těla, uvedla Vítková. "Ne proto, aby provokoval feministky, spíš aby naznačil, že spočinutí neznamená smrt, ale mateřskou náruč klidného spánku," dodala Vítková.
Sochař pracuje se dřevem, využívá prokreslené dýhy a exotické dřeviny. "Strohé minimalistické tvary jsou kočkou, slepicí, nábytkem. Je to křeslo, ale vlastně sedící muž, dítě se svítící hlavou jako lampička. Do příbytků se hodí i starší práce Marka Rejenta, jeleni, srnky a sob z recyklovaných spotřebičů, brouci a motýli ze starých holicích strojků, soustružené hračky pro nehodné děti a v garáži létající motorka," uvedla kurátorka.
Marek Rejent studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Ateliéru veškerého sochařství Kurta Gebauera. "Vycházejí z něj univerzální tvůrci schopní se postavit všem výzvám, je v tom práce s iluzí pro film a divadlo, kašny a kruhové objezdy, pomníky a památníky, spolupráce s architekty, výstavní scénografie muzeí, design hraček, svítidel a nábytku do interiérů, stejně jako vlastní volná tvorba," řekla kutárorka.
Rejent je členem umělecké skupiny Matky a otcové. Žije v Proseči na Chrudimsku, kde vytvořil například pro evangelickou farnost meditační prostor se třemi antickými sloupy a velkou dřevěnou archu. Je pro děti na hraní a zároveň pódiem pro koncerty či svatební obřady.
jlc dr