Průmyslová i stavební výroba v listopadu klesla, dařilo se zahraničnímu obchodu
Praha 8. ledna (ČTK) - Český průmysl loni v listopadu meziročně klesl o 2,7 procenta, přičemž zhoršení zaznamenala většina jeho odvětví. Ještě výrazněji ztrácelo stavebnictví, které se potýkalo i s nepřízní počasí. Dařilo se naopak zahraničnímu obchodu, jehož bilance v předposledním měsíci loňského roku dosáhla zatím nejvyšší hodnoty za rok 2023. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků pomohl obchodu zejména vývoz aut.
Průmyslová výroba v Česku se loni v listopadu vrátila k poklesu. "Mírný růst ve výrobě motorových vozidel a některých navazujících oborech nezvládl vykompenzovat pokles většiny odvětví, zejména výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Ve srovnání se říjnem byla průmyslová produkce nižší o 1,4 procenta.
Hodnota nových zakázek pro český průmysl v listopadu meziročně vzrostla o 0,2 procenta. "Bylo to zejména díky výrobě motorových vozidel a elektrických zařízení a také uzavření dalších dlouhodobých objednávek na ostatní dopravní prostředky, například kolejová vozidla," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doleželová. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,8 procenta, naopak u tuzemských zakázek statistici zaznamenali pokles 0,9 procenta.
Pokles v listopadu zaznamenalo také české stavebnictví. Jeho produkce zrychlila meziroční pokles na 6,5 procenta z říjnových 0,9 procenta. Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího roku snížila o 7,7 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 3,9 procenta.
"Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí, byl zaznamenán nejvyšší listopadový úhrn srážek od roku 1961," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V meziměsíčním srovnání zaznamenalo stavebnictví pokles o 3,8 procenta.
Pozitivní výsledek vykázal v listopadu zahraniční obchod ČR. Skončil přebytkem 30,8 miliardy Kč, což byl meziročně o 57,2 miliardy korun lepší výsledek. Vývoz klesl o 2,6 procenta na 403,6 miliardy Kč a dovoz o 15,4 procenta na 372,8 miliardy korun.
Zahraniční obchod ČR byl v přebytku hlavně díky exportu motorových vozidel, shodli se analytici oslovení ČTK. Zčásti se podle nich ale jednalo o odloženou poptávku z doby, kdy se segment potýkal s nedostatkem čipů, a v následujících měsících objednávky klesnou.
Vedle přebytku s motorovými vozidly obchodní bilanci Česka v listopadu pozitivně ovlivnil také nižší schodek s ropou a zemním plynem.
"Podobně jako v předchozích měsících se na nižším dovozu plynu podílel jak meziroční pokles ceny, asi o 42 procent, tak pokles dovezeného množství o 36 procent. Ropy včetně produktů se dovezlo méně zhruba o devět procent při cenách nižších o osm procent," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.
K vyššímu přebytku zahraničního obchodu podle Poura přispěl i nižší dovoz strojů a zařízení. Naopak negativně se projevil pokles vývozu elektřiny, doplnil.
dto rot
Experti: Pokles stavebnictví není překvapivý, letos produkce začne růst
Praha 8. ledna (ČTK) - Opětovný pokles stavební produkce v listopadu, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), je očekávaným zklamáním. Na vině je ochlazení poptávky ze strany investorů, které je způsobeno makroekonomickými vlivy i vyšší cenou stavebních prací a materiálů. Na poklesu se negativně podepsalo také špatné počasí, které bylo podle statistiků nejdeštivější od roku 1961. ČTK to řekli oslovení experti. V letošním roce by se situace měla zlepšit a produkce by se měla dostat do růstu.
"Stavebnictví dlouhodobě trpí nízkou investiční aktivitou. Roli hrají vysoké náklady financování a neposlední řadě i vysoké ceny stavebních prací a materiálů, které není slabá koupěschopná poptávka ochotná akceptovat. S oživením lednové ekonomické aktivity, investic a postupného snižování úrokových sazeb předpokládáme, že se letos stavební produkce vrátí k reálnému růstu," uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Podle dat z konce října předpokládal celoroční snížení produkce o 1,6 procenta. Za prvních 11 měsíců roku 2023 přitom pokles činil 2,4 procenta.
Situace by se měla podle experta na stavebnictví z KPMG Josefa Kupce měla zlepšit v druhé polovině letošního roku. "Stavebnictví má jednu z největších setrvačností ze všech průmyslových odvětví, a tak se na něm propad poptávky projevuje až se zpožděním. U pozemního stavitelství lze zpomalení pozorovat prakticky ve všech hlavních segmentech. Výstavba kancelářských objektů se od dob pandemie prakticky zastavila, nová bytová výstavba je ovlivněna nejnižší poptávkou za posledních deset let a výstavba nových logistických objektů se po rekordním roce 2022 vrátila ke svému dlouhodobému průměru," dodal Kupec.
Na vývoj ve stavebnictví má podle vedoucího vnějších vztahů ve stavební firmě Skanska Ondřeje Šucha pozitivní vliv investice státu do infrastruktury. Zvýšit by se ale měl objem krajských investic do novostaveb a oprav. "Zatímco donedávna byly příčinou hlavně vliv inflace na krajské rozpočty, nyní se k poklesu přidaly i plánované vládní úspory. Klíčovou informací pro celý trh bude objem peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury i v dalších letech a ochota krajů k investicím a opravám i s nižšími státními příspěvky," sdělil Šuch.
Listopadový pokles se dal očekávat také podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy. "Neočekávám, že by čísla za prosinec nějak pozitivně překvapila i s ohledem na vánoční svátky, kdy se stavební produkce víceméně na dobu minimálně dvou týdnů v podstatě zastaví," řekl Nouza.
Podle ČSÚ stavební výroba v Česku zrychlila meziroční pokles. Loni v listopadu se snížila o 6,5 procenta, v říjnu klesla o 0,9 procenta. Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího roku snížila o 7,7 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 3,9 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce v ČR nižší o 3,8 procenta.
jbr rdo