Ostravská galerie vystavila dřevěné reliéfy a kresby Svatoslava Böhma
Ostrava 6. prosince (ČTK) - Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila ve spolupráci s kurátorkou Ilonou Víchovou výstavu krnovského rodáka a výtvarníka Svatoslava Böhma. Součástí jsou kromě kreseb a grafických listů i dřevěné reliéfy, které poškodila povodeň a které pak vloni zrestaurovalo a vystavilo i Museum Kampa. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění od dnešního dne do 15. ledna příštího roku. ČTK to řekla mluvčí galerie Jana Malášek Šrubařová.
Expozice představuje několik desítek uměleckých děl. Jde především o dřevěné reliéfy, návrhy pro architekturu, obrazy, kresby a experimentální grafické tisky. "K nejstarším vystaveným pracím patří soubor ostravských kreseb z let 1962–1964 inspirovaných haldami, šachtami a kališti. Významné jsou cykly dřevořezů," uvedla Víchová.
Výstava prezentuje také řadu dřevěných reliéfů spjatých s událostí v roce 1997, kdy se ateliérem Svatoslav Böhma prohnala povodeň a mnoho děl poškodila, nebo zničila úplně. Zmizel soubor kreseb, grafických listů, korespondence, ale také fotografie. "Ze souboru starých dřevěných reliéfů zbylo jen torzo, vážně poničené vodou. Díky restaurátorskému zásahu Musea Kampa se mnohé z nich podařilo zachránit a právě tyto reliéfy si můžete na výstavě také prohlédnout," doplnila kurátorka.
Restaurátorský tým Musea Kampa pod dohledem autora na renovaci dřevěných reliéfů soustředěně pracoval v letech 2020 a 2021. Výsledek byl vloni představen v Museu Kampa v Praze. Ostravská výstava tento záchranářský čin s ročním odstupem připomíná. Rozsahem je sice menší, ale doplňuje ji soubor kreseb a obrazů ze sbírky Musea Kampa, které v Praze vystaveny nebyly.
"Svatoslav Böhm se zapsal do historie našeho kraje nejen svými výtvarnými výstupy, ale také několika uměleckými realizacemi v architektuře. Mezi jeho nejznámější práce patří například prostorové řešení památníku architekta Leopolda Bauera, dřevěný dekorativní reliéf ve vstupním prostoru hotelu Slezan v Bruntále nebo dřevěný balkon v kostele svatého Ducha v Krnově," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.
dvc hj
Zábřežské muzeum obsadili andělé, zachyceni jsou v různých podobách
Zábřeh (Šumpersko) 6. prosince (ČTK) - Prostory muzea v Zábřehu na Šumpersku obsadili o adventu andělé. Výstava "Co šeptají andělé" představuje návštěvníkům předměty z muzejních sbírek, které spojuje společný motiv anděla, sdělili dnes ČTK zástupci muzea. Výstava bude otevřena do konce ledna příštího roku, muzeum k ní chystá i doprovodný program.
"Návštěvníci si mohou prohlédnout malby, kresby, grafiky, sochařská díla, ale také lidové umění a umělecké řemeslo. Mezi exponáty nechybějí betlémy a vánoční ozdoby. Připomenuty jsou i živoucí mikulášsko-andělské tradice," uvedla za muzeum Eva Valová. V regionálním projektu Andělárium se už osmým rokem rozšiřuje na louce nedaleko kostela v Rejcharticích na Šumpersku galerie dřevěných soch andělů.
Motiv anděla, kterého lze na výstavě vidět například jako vánoční ozdobu nebo artefakt v životní velikosti, kdy je v doprovodu Mikuláše, si muzeum vybrali záměrně. Andělé se jako jeden z oblíbených vánočních symbolů objevují na konci roku ve výzdobě domovů, obchodů i ulic. "Právě v těchto dnech si připomínáme, že archanděl Gabriel přišel Panně Marii zvěstovat poselství, že počne a porodí děťátko, které se později narodilo v Betlémě. A nebyl to zase nikdo jiný než anděl, kdo přišel oznámit pastýřům za městem radostnou novinu o narození Ježíška," doplnila Valová.
Autorky výstavy, historička umění Kristina Lipenská a etnografka Mária Kudelová, se prostřednictvím exponátů pokusily zodpovědět některé otázky. Na výstavě přiblížily nejdůležitější biblické náměty, ve kterých anděl vystupuje, a představily také hierarchii devíti andělských kůrů a nejčastěji zobrazované archanděly Michaela, Gabriela a Rafaela. Na uměleckých dílech od 17. století do současnosti také ukazují, že díky staletí trvající vizuální tradici mají lidé vžitou představu, jak si anděla představovat.
Výstava Co šeptají andělé má návštěvníkům také připomenout, že andělé coby prostředníci mezi Bohem a lidmi zpravidla plní nějaký úkol. "Nejčastěji tlumočí poselství od Boha, oslavují Boha, Pannu Marii a světce, jindy andělé vystupují v roli průvodců a ochránců," dodali zástupci muzea. Výstavu doprovodí 17. prosince výtvarná dílna, kde si technikou provázkování budou moci zájemci vyrobit dekorativní andílky.
ftv dr