Zemské muzeum v Brně vystavilo nejstarší papírové peníze z habsburské monarchie
Brno 16. května (ČTK) - Nejstarší papírové peníze, se kterými se platilo v českých zemích, vystavilo Moravské zemské muzeum v Brně. Primát drží bankocetle vydávané za časů císařovny Marie Terezie, tedy v 18. století. Na výstavě jsou také pozdější bankovky, státovky, nouzové peníze či obligace, které se na území habsburské monarchie používaly až do zániku rakousko-uherského soustátí v roce 1918. Výstava, kterou rozšiřují také padělky, peněženky, váčky na peníze a další související exponáty, potrvá v Dietrichsteinském paláci do 10. září.
Bankocetle nebyly bankovkami v moderním smyslu slova. Šlo o státovky, tedy papírové peníze vydávané panovníkem zpravidla v době nedostatku mincí z drahých kovů a zvýšených výdajů státního rozpočtu. Na území habsburské monarchie se používaly od 60. let 18. století. Později se v oběhu objevily i první bankovky s precizní ornamentální výzdobou, antickými postavami a mikropísmem jako ochranným prvkem proti padělatelům.
"Zajímavostí je, že některé bankovky s vročením 1848 se zprvu používaly i půlené nebo čtvrcené kvůli nedostatku drobných mincí v bouřlivé revoluční době," uvedla kurátorka Martina Kvardová. Ve stejném období - a později znovu za první světové války - se objevovala také řada nouzových platidel vydávaných například obcemi, továrnami či zajateckými tábory. Sloužily rovněž jako náhrada kovových mincí.
Výstavu tvoří desítky originálů, převážně ze sbírky Moravského zemského muzea. "Vzhledem k choulostivosti materiálu, v kombinaci s tehdejší praxí návratu vyšších nominálních hodnot zpět do banky a následné likvidaci, zůstaly papírové peníze dochovány jen ve skromném počtu exemplářů, a to ještě velmi často poškozených," řekl ředitel muzea Jiří Mitáček.
Historickou zajímavostí jsou padělky, za které hrozily přísné tresty. "Padělané bankovky by mohly být samostatným sběratelským oborem, protože jich bylo hrozně moc. Bankovky nepadělali jen různí podvodníci, ale i osoby, u kterých bychom to nečekali. Napoleon Bonaparte si nechal před tažením do Rakouska předem natisknout kvanta falešných rakouských bankovek," uvedl spoluautor výstavy Vladimír Filip, autor knihy o papírových penězích z habsburské monarchie.
tmd gcm
Galerijní a muzejní noc ve Zlíně nabídne komentované prohlídky i videomapping
Zlín 16. května (ČTK) - Galerijní a muzejní noc ve Zlíně nabídne v pátek komentované prohlídky v krajské galerii výtvarného umění i Muzeu jihovýchodní Moravy, doprovodný program v Baťově institutu včetně rozhlasové dílny nebo videomappingu. Do akce se v krajském městě zapojí řada kulturních institucí, návštěvníky mezi nimi bude vozit historický autobus. ČTK to dnes sdělila Alena Babicová, mluvčí Baťova institutu ve Zlíně, ve kterém sídlí krajská galerie, knihovna i Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Návštěvníci Baťova institutu budou mít zdarma vstup do stálých expozic i všech krátkodobých výstav muzea a galerie, v komplexu bude doprovodný program, potrvá od 19:00 a skončí hodinu před půlnocí.
Krajská galerie připravila komentované prohlídky výstav, které jsou věnované malíři Maxi Švabinskému, obrazům Jana Pospíšila a vzpomínkám baťovského architekta Vladimíra Karfíka na jeho americkou praxi v ateliéru architekta Franka Lloyda Wrighta. V muzeu bude například promítán dokument Kon Tiki norského mořeplavce a cestovatele Thora Heyerdahla. "V muzeu bude v tuto noc možné vidět také malou expozici věnovanou Františku Bartošovi, jež je zaměřena na jeho rozsáhlou práci a etnografickou činnost, i řadu krátkodobých výstav. Ve výstavě Na krála, matičko, na krála! představí v komentovaných prohlídkách Milan Stašek, organizátor jízdy králů v Kunovicích, její historickou i současnou podobu na Slovácku. Výstavu Poklady skryté v podzemí Karpat doplní lektorský program Zázraky neživé přírody, který nabídne zábavné povídání a pokusy s muzejními lektory i autorkou výstavy," uvedla Babicová.
Děti se mohou zapojit do soutěže se stanovišti po celém Baťově institutu. Čeká na ně výtvarná dílna, kvízy, malování na obličej, deskové hry i stavebnice včetně programovatelných robotů. V rozhlasovém koutku si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci rozhlasového moderátora a natočit rozhovor. Připravena je videomappingová projekce na fasádu budovy.
Do Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Památník Tomáše Bati, 44 Centrum řemesel, Galerie Photogether, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College. Program bude také v dalších městech ve Zlínském kraji. Festival muzejních a galerijních nocí se letos v Česku koná 19. rokem, potrvá od 19. května do 16. června. Slavnostní zahájení bude v pátek v Olomouci.
jmk hj