Velké egyptské muzeum v blízkosti Gízy začíná se zkušebními prohlídkami
Káhira 16. října (ČTK) - Dlouho očekávané muzeum o starověkém Egyptě, které egyptská vláda vybudovala nedaleko Gízy, začalo se zkušebními prohlídkami. Návštěvníci si mohou prohlédnout největší sbírku staroegyptských artefaktů, kterých má být v budoucnu přes 100.000. Jedním z největších lákadel se má stát kompletní sbírka Tutanchamonových pokladů, které si budou moct návštěvníci poprvé od objevení jeho hrobky v roce 1922 prohlédnout pohromadě, informovala média.
Veřejnosti je zatím přístupný šestipatrový prostor hlavního schodiště, kde jsou ve 12 sálech vystaveny památky a artefakty včetně sarkofágů a soch, a komerční zóna. Otevření dalších částí muzea, včetně sbírky Tutanchamonova pokladu, se plánuje na pozdější dobu. Datum plného zpřístupnění muzea je zatím neznámé.
Práce na muzeu, které se nachází dva kilometry od pyramid v Gíze, trvaly přes 20 let. Původně se mělo otevřít v roce 2012. Jak ale informovala stanice BBC, otevření se zpozdilo kvůli ceně, politické nestabilitě a pandemii covidu-19. Celková cena přesahuje více než jeden bilion dolarů (23,2 bilionů Kč).
Podle serveru Ahram online se návštěvníci seznámí s třemi klíčovými oblastmi staroegyptské civilizace: království, společnost a náboženství. Hlavní galerie představí jednotlivá období od Staré říše po řecko-římskou dobu.
Ve všech sálech se nachází moderní technologie a multimediální prezentace, které přibližují život starých Egypťanů a faraónů.
Zkušební prohlídky pak podle Tajjiba Abbáse, asistenta ministra pro starožitnosti, slouží k tomu, aby se vedení muzea lépe připravilo na plný provoz a identifikovalo místa, kde se koncentruje nejvíce návštěvníků, uvedl The Guardian.
Egyptská vláda doufá, že jí nové muzeum pomůže obnovit cestovní ruch.
"Muzeum neslouží jenom k vystavování starožitností, chce také přitáhnout pozornost dětí, aby se naučily něco o historii starověkého Egypta. (...) Toto muzeum je dar celému světu," uvedl jeden z představitelů instituce Ísá Zídán.
bat nim
Památník ve Starém Městě vystaví do neděle originály velkomoravských šperků
Staré Město (Uherskohradišťsko) 16. října (ČTK) - Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě na Uherskohradišťsku mimořádně vystaví originály velkomoravských šperků. Lidé si je tam budou moci prohlédnout od čtvrtka 17. do neděle 20. října. Šperky pocházejí z archeologické lokality Na Valách, tedy místa, kde dnes památník, který je jedním z objektů Slováckého muzea, stojí. Jde o nejcennější předměty ze sbírek muzea, jejich hodnota je z historického pohledu nevyčíslitelná, řekl dnes novinářům kurátor a vedoucí památníku Tomáš Chrástek.
Výstava návštěvníkům představí zlaté a stříbrné náušnice, gombíky nebo náhrdelníky vyrobené ze skleněných korálků. Šperky, na které se budou mít možnost zájemci v příštích čtyřech dnech podívat, byly objevené v první etapě záchranných výzkumů v lokalitě Na Valách, která začala v roce 1924 a trvala do 30. let minulého století. Vedl je místní učitel Antonín Zelnitius. "Co se týče množství vystavených šperků, rozhodli jsme se návštěvníkům představit několik desítek kusů. A celkem pocházejí z více než deseti hrobů," uvedl Chrástek.
Vystavované šperky pocházejí z 9. století, tedy doby Velké Moravy. Mezi nejzajímavější z nich patří takzvané Zelnitiovo nákončí pojmenované po vedoucím archeologického výzkumu. Masivní stříbrné a místy též pozlacené nákončí, což je část opasku, je zdobené sklíčky a polodrahokamy. V minulosti podle odborníků patřilo velkomoravskému velmoži.
Šperky dnes pracovníci muzea přemístili z trezoru v suterénu památníku o dvě patra výše do edukačního sálu. Následně je nainstalovali do čtyř speciálních vitrín. "Je to bezpečnostní vitrína vyrobená z bezpečnostního skla, uzamykatelná. A je ošetřená i kvůli prašnosti, je tam různé těsnění. Měla by to být nerozbitná, nedobytná vitrína v podstatě," uvedl výtvarník muzea Michal Malina.
Originály velkomoravských šperků vystavuje Slovácké muzeum zcela výjimečně. Naposledy se tak podle Chrástka stalo téměř před deseti lety. Nynější krátkodobou výstavu muzeum pořádá u příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který připadá na třetí říjnovou neděli. Zároveň jejím prostřednictvím připomíná sté výročí zahájení záchranných výzkumů v lokalitě Na Valách. Už v 19. století jim však předcházely výzkumy amatérských archeologů.
Viktor Chrást hj