České korunovační klenoty si letos přišlo prohlédnout přes 46.000 lidí
Praha 30. září (ČTK) - České korunovační klenoty, které byly k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu od 17. září do dneška, zhlédlo 46.609 návštěvníků. Loni, kdy výstava trvala osm dní, to bylo zhruba 34.000 lidí. ČTK o tom za prezidentskou kancelář informovala Karolína Blinková. Korunovační klenoty dnes uloží sedm klíčníků zpět do Korunní komory. Prezident Petr Pavel rozhodl, že výstava klenotů bude každý rok při příležitosti státního svátku svatého Václava, který připadá na 28. září.
V průměru navštívilo výstavu denně 3329 zájemců, některé dny vyhradil Pražský hrad jen pro školní skupiny. V minulých letech dosahovala expozice insignií často maximum možné kapacity, tedy zhruba 4500 návštěvníků denně.
Výstava se letos konala po netradičně krátké době, dříve se korunovační klenoty vystavovaly spíš vzácně, například za deset let prezidenta Miloše Zemana byly k vidění čtyřikrát. Naposledy se výstava konala loni v lednu k 30. výročí vzniku České republiky.
Klenoty lze z Korunní komory, kde jsou dlouhodobě uschovány, vyjmout jen v případě, že se sejde všech sedm klíčníků. Těmi jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor. Otevření se letos osobně nezúčastnil premiér Petr Fiala (ODS), zastoupil ho Filip Minář z Úřadu vlády ČR.
Výstava nesla podtitul Tajemná síla kamenů a díky holografické animaci návštěvníci viděli, jaké kameny byly na koruně v roce 1347 při korunovaci Karla IV. Původně bylo na Svatováclavské koruně 13 zelených smaragdů a 60 perel, na konci svého života je nechal Karel IV. vyjmout a korunu nechal osadit modrými safíry. Animace návštěvníkům nabídla možnost spatřit původní vzhled koruny.
České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.
vid ptd
Obec Hrušky poničená tornádem má požehnané dva nové zvony pro obnovený kostel
Hrušky (Břeclavsko) 29. září (ČTK) - Obec Hrušky na Břeclavsku, kterou před třemi lety silně poničilo tornádo, má v kostele svatého Bartoloměje dva nově odlité zvony. Dnes, kdy se v obci také děkovalo za úrodu, jim požehnal farář. S instalací zvonů se počítá v pondělí. Ke dvěma zrenovovaným zvonům tak přibyl menší dvacetikilový umíráček Archanděl Michael a více než stokilový zasvěcený Janu Křtiteli, řekl ČTK místostarosta Marek Babisz (KDU-ČSL).
Polorozbořený kostel v Hruškách se stal symbolem přírodní katastrofy, která pomezí Břeclavska a Hodonínska zasáhla večer 24. června 2021. Od té doby se Hruškám podařilo kostel obnovit, nechaly také zrenovovat dva původní zvony a rozhodly se, že přidají další dva. "Věž se při rekonstrukci zvýšila zhruba o metr. Původně jsme chtěli dát do věže zase jen původní dva zvony. Ale když jsme se bavili s paní Vránovou, tak nám vnukla myšlenku, že máme prostor na další zvony. Umíráček jsme chtěli udělat už dříve, protože máme historický z roku 1683, který je ale prasklý. A tak jsme se rozhodli doplnit věž dalším zvonem," řekl Babisz. Oba byly odlité v dílně Leticie Vránové Dytrychové v Brodku u Přerova.
Zvon zasvěcený Janu Křtiteli bude zvonit pouze jednou za rok právě 24. června v 19:20, kdy se obcí prohnalo tornádo a zanechalo za sebou spoušť. "Na zvonu je vyobrazen svatý Jan Křtitel, ornament z hroznů a dva texty," řekl Babisz. První text zní "Od hlasu hromu, třpytícího se blesku a bouře, i ode všeho zlého osvoboď nás, pane Ježíši Kriste", druhý zní "Zvon byl pořízen LP 2023 obcí Hrušky, aby navždy připomínal nešťastnou událost, která postihla naši obec dne 24. 6. 2021".
Za nové zvony obec zaplatila 400.000 korun, renovace původních stála přes 200.000 korun a dalších více než 400.000 korun zaplatila za novou ocelovou zvonovou stolici a montáž.
Zvony v Hruškách mají pohnutou historii. Původní vzaly za své za druhé světové války, kdy byly zrekvírovány pro potřeby německé třetí říše. Obec ale po osvobození vysvětila 8. září 1946 nové zvony z dílny Rudolfa Manouška. Větší Bartoloměj má 300 kilogramů a menší Ave Maria 200 kilogramů.
mei gcm