EU zavádí sankce na Írán, je to za dodávky balistických raket a dronů Rusku
Lucemburk/Kyjev 14. října (zpravodajka ČTK) - Evropská unie zavádí sankce na sedm osob a sedm subjektů v souvislosti s íránskou dodávkou balistických raket a bezpilotních letounů Rusku. Informovala o tom dnes Rada EU, která zastupuje členské státy sedmadvacítky. Uvalení sankcí dnes na jednání v Lucemburku schválili unijní ministři zahraničí. Terčem opatření se stala také íránská národní letecká společnost Iran Air a rovněž aerolinky Saha Airlines a Mahan Air. Kyjev opatření přivítal.
Cílem represivních opatření je zasáhnout společnosti, instituce a osoby zapojené do výroby a dodávek balistických raket. Všichni budou nyní v sedmadvacítce čelit zmrazení majetku a jednotlivé osoby budou mít zákaz cestovat do zemí Evropské unie. Také jim nikdo nesmí přímo či nepřímo poskytovat finanční prostředky.
Sankce zahrnují "jednotlivce a subjekty zodpovědné za vývoj a převoz bezpilotních letounů (UAV), raket a souvisejících technologií Rusku na podporu jeho útočné války proti Ukrajině, ale i dalším ozbrojeným skupinám a subjektům, které podkopávají mír a bezpečnost a Blízkém východě a v oblasti Rudého moře," píše se v prohlášení Rady EU.
Na sankčním seznamu jsou nově tři íránské aerolinky a dvě další společnosti, které se podílejí na dodávkách dronů vyrobených v Íránu do Ruska. Další dvě sankcionované firmy se zabývají výrobou pohonných hmot používaných pro odpalování raket. Mezi jednotlivci je například náměstek íránského ministra obrany či představitelé íránských revolučních gard.
Kyjev nové sankce proti Íránu přivítal. "Vojenská pomoc agresorovi porušuje mezinárodní právo a Chartu OSN. Ti, kdo agresi podporují, musí nést spoluodpovědnost a zaplatit za ni," uvedl na sociální síti X ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.
"Situace v regionu je poměrně dramatická, vidíme celou řadu eskalací. Íránci tam loutkově vodí různé vojenské, teroristické skupiny a je potřeba nadále upozorňovat na to, že je nepřijatelné, aby tímto způsobem zhoršovali bezpečnostní situaci v regionu,“ uvedl k novému balíčku sankcí český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Spojené státy už v září uvedly, že Rusko od Íránu obdrželo balistické rakety pro své válečné tažení na Ukrajině. Washington zároveň uvalil sankce na lodě a podniky, které se na dodávkách těchto zbraní podílely.
Tereza Šupová abl nim
Čínské vojenské manévry u Tchaj-wanu zatím nechávají světové trhy v klidu
Šanghaj/Praha 14. října (ČTK) - Čínské vojenské manévry kolem Tchaj-wanu zatím nechávají světové trhy v klidu, čínské i tchajwanské akciové indexy zahájily týden růstem. Americké akciové indexy dokonce zdolávají další maxima. Takzvané futures na index SP 500 dnes dopoledne atakovaly hodnotu 5815 bodů, ukazují burzovní statistiky.
Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zpevnil o 1,91 procenta na 3961,34 bodu. Index tchajwanské burzy TSEC pak zpevnil o 0,32 procenta na 22.975,29 bodu. Index Hang Seng, který sleduje obchodování na burze v Hongkongu a v němž jsou převážně akcie čínských společností, ale 0,75 procenta odepsal a uzavřel na 21.092,87 bodu.
Index hongkongských akcií se ale přes den dostal i do zisku, později ale začal klesat. Za růstem stály zřejmě další stimulační balíčky na podporu realitního sektoru a také opětovné nákupy po silné korekci z minulého týdne.
Jediným aktivem, kde je skutečně možné pozorovat efekty vojenských manévrů u Tchaj-wanu, je zlato, řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Cena kovu se z hodnot kolem 2640 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) dnes dostala až na 2665 USD/oz. Zlato je asi nejznámějším takzvaným bezpečným přístavem a je vnímáno jako určité zajištění při geopolitických konfliktech.
Na situaci překvapivě příliš nereaguje dolar, jehož index jen mírně posílil a dostal se nad 103 bodů. "Trhy tak dávají skutečnému začátku konfliktu jen minimální šanci. Čína má navíc plné ruce práce se stabilizací své ekonomiky a akciového trhu. Na podporu investuje stovky miliard dolarů. Pokud by Čína zaútočila na Tchaj-wan, tak by velká část těchto nákladů přišla vniveč. Ze strany Číny tak jde jen o určitou hru, kterou se připomíná jak Tchaj-wanu, tak i Spojeným státům," domnívá se Lajsek.
Čína dnes zahájila další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před separatistickými činy tohoto ostrova. Čínská armáda podle agentury Reuters oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu. Tchajwanská vláda krok označila za další provokaci ohrožující stabilitu v regionu. Ministerstvo obrany uvedlo, že konflikt nebude eskalovat, zvýšilo ale pohotovost.
fd spr