Aukce nabídne za milionové sumy díla Muziky, Filly, Šímy a Kupky
Praha 15. října (ČTK) - V pražském Topičově salonu se dnes odpoledne budou dražit dvě stovky děl moderního a současného umění. Nejdražšími položkami jsou obrazy Františka Muziky a Emila Filly, které mají shodnou vyvolávací cenu 7,5 milionu korun. Za milionové částky se budou vyvolávat ještě dvě díla Františka Kupky a dvě díla Josefa Šímy. Aukci pořádá společnost 1. Art Consulting.
Obraz Františka Muziky z roku 1962 má název Gobelin II (Fuga II). Společným znakem malířovy tvorby 50. a 60. let byla inspirace organickým světem – jeho mikroskopickými formami a vnitřními vegetativními pochody, které zůstávají pro člověka skryty. Tento bohatý a proměnlivý vnitřní život přírody představoval pro Muziku zdroj jeho lyrické imaginace, která jej básnicky přetransformovala a seskupila do nové fantazijní skladby, uvádí katalog aukce.
Fillův obraz z roku 1930 se jmenuje Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky). Za 3,5 milionu korun se bude sběratelům nabízet obraz Josefa Šímy Brie z roku 1952. Za použití minimalistických výtvarných prostředků vytvořil Šíma v tomto obraze poetickou realitu, která jako by navozuje původní jednotu světa a lidského jedince umožňující kontemplativní vnímání světa a života.
Za 2,1 milionu, respektive 1,3 milionu korun se budou vyvolávat dvě abstraktní práce na papíře od Františka Kupky. V aukci je také s vyvolávací cenou 850.000 korun sádrová plastika Busta paní Kupkové, která je Kupkovým unikátním sochařským dílem. Vytvořil ho v letech 1924 až 1928 a vzdal v něm poctu ženě, která se celý život starala o blaho svého manžela, malíře, filozofa a snílka, který se nikdy příliš nezajímal o materiální záležitosti.
V případě Františka Kupky dosahují vysokých cen jeho abstraktní malby, i jeho práce na papíře se již prodávají v řádech milionů korun. Rekord tuzemských aukcí drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se loni prodal za 123,6 milionu korun.
Obrat loňského roku na českých aukcích výtvarného umění činil rekordních 1,65 miliardy korun.
hrm rot
V kolínském chrámu sv. Bartoloměje po opravě sestavují vzácné varhany
Kolín 14. října (ČTK) - Do kolínského chrámu sv. Bartoloměje začali pracovníci varhanářské firmy Dlabal a Mettler tento týden po více než dvou letech přivážet zpět jednotlivé díly zrenovovaných chrámových varhan. Sestavovat je budou do konce října, na začátku listopadu by je měl naladit ladič z Finska. Farnost letos umístěním varhan a nového oltáře a ambonu završí rozsáhlou obnovu interiérů a mobiliáře chrámu, řekl ČTK kolínský farář Ján Halama.
"Na varhanech nyní dělají konstrukci, usazují měchy a píšťalnice, pracují velmi intenzivně, aby byly sestavené do konce měsíce, protože pak je bude zhruba dva týdny ladit ladič z Finska," řekl Halama. Varhany opravovali restaurátoři ve dvou moravských dílnách. Plánovaná částka 20 milionů korun nezahrnuje rozšíření nástroje o další rejstříky a třetí manuál, na které od konce loňského roku přispívají lidé ve sbírce. Díky těmto úpravám vznikly unikátní varhany francouzského typu, které dosud v Čechách neexistují. V takzvané adopci píšťal už se na ně sešlo přes 600.000 korun.
Do chrámu do konce měsíce přibude také nový ambon a oltář podle návrhu sochaře Václava Ciglera. Pískovcový krychlový oltář vyrobený z jediného kusu kamene váží asi 5,6 tuny. Díky několikacentimetrovému soklu bude oltář působit dojmem, že se vznáší, uvedl Halama. "Nyní se v dílně dokončují úpravy a zabrušování, pak se navrtá otvor zakončený optickým sklem, kde budou uložené ostatky svatých," řekl Halama. Farnosti se podařilo získat ostatky čtyř svatých, a to Vojtěcha, Prokopa, Bartoloměje a Zdislavy. "Konsekrace oltáře pak proběhne po dohodě s arcibiskupem Janem Graubnerem," doplnil Halama.
Farnost začala s opravou interiéru kostela zhruba před třemi lety, většinu z 60milionových nákladů pokryla evropská dotace. Restaurátorskými pracemi prošly desítky kusů mobiliáře, nástěnné malby, chrám má například nové pochozí lávky na půdě, osvětlení, ozvučení a kamery. Neobvyklým prvkem je i umělecky ztvárněná kovaná mříž pod kůrem za západními vstupními dveřmi.
dkl kš