ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o desetinu na 91 miliard Kč
Praha 23. prosince (ČTK) - Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí letošního roku stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 8,1 miliardy Kč, tedy o desetinu, na téměř 91 miliard korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci září činila 10,863 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 710 miliard korun.
Zisk z finanční a provozní činnosti bankám vzrostl v prvních devíti měsících roku meziročně o 5,1 miliardy na 185,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim snížily o 6,2 miliardy na 407,6 miliardy korun, výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 5,9 miliardy na 47 miliardy korun.
"Čistým úrokovým výnosům bank pomáhá pokles nákladů na financování, které se odvíjí od snižování sazeb na depozitech," řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Na druhou stranu je podle něj oživení růstu úvěrového trhu pozvolnější, což brzdí růst ziskovosti některých bank. Další potenciální brzdou jsou nižší příjmy z repo operací. Alespoň částečně tyto aspekty kompenzují výnosy z poplatků a provizí díky tomu, že spotřebitelé přesouvají peníze z úročených vkladů do investičních produktů. Je prakticky jisté, že ziskovost bank za celý letošní rok meziročně stoupne, dodal.
Z největších bank vzrostl České spořitelně letos meziročně čistý zisk o třetinu na 19,4 miliardy korun, ČSOB o dvě procenta na 13,6 miliardy Kč, Komerční bance 0,9 procenta na 12,6 miliardy Kč. Raiffeisenbank se čistý zisk zvýšil o 26,3 procenta na 5,01 miliardy Kč a Monetě o 6,6 procenta na 4,2 miliardy Kč. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy Kč, o tři procenta nižší než ve stejném období loni.
Tato šestice největších bank platí z loňského nadměrného zisku daň, takzvanou windfall tax. Stát na této dani od bank vybral asi 700 milionů korun, zatímco předpoklad byl asi 33 miliard Kč. Tuto daň budou platit i za letošní a příští rok. Analytik společnosti XTB Tomáš Cverna přitom očekává při odvodech na windfall tax podobný výsledek jako za loňský rok, tedy to, že se daň bank prakticky nedotkne.
fd mha
HN: Čínskou část skupiny Home Credit přebírá konsorcium vedené firmou JD.com
Praha 21. prosince (ČTK) - Čínskou součást skupiny Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry, přebírá konsorcium vedené čínskou internetovou společností JD.com. Informaci z hlášení pro burzu v Hongkongu potvrdil Hospodářským novinám (HN) mluvčí investiční skupiny PPF Leoš Rousek. Cenu transakce neuvedl, napsal dnes server HN. PPF se postupně zbavuje zahraničního byznysu Home Creditu.
"Dohoda předává čínskou společnost Home Credit Consumer Finance konsorciu vedenému společností JD.com. Transakce podléhá schválení regulatorních orgánů," uvedl Rousek. Podle hlášení jedné z čínských bank pro burzu v Hongkongu se čínští investoři stanou akcionáři Home Creditu přes navýšení kapitálu ve společnosti. Spolu s firmami ze skupiny JD.com se akcionáři čínského Home Creditu mají stát bankovní dům Bank of Tianjin a firmy, které kontroluje stát nebo 14milionové město Tchien-ťin.
Transakce podle HN spočívá v tom, že nizozemská Home Credit N.V. nejprve sníží svůj kapitál v čínském Home Creditu ze sedmi miliard jüanů na 100 milionů jüanů. Následně do něj kapitálově vstoupí čínští investoři. Kapitál čínského Home Creditu se ve výsledku sníží ze sedmi na pět miliard jüanů (z 23,1 miliardy na 16,5 miliardy Kč), píšou HN.
Hlavními investory budou dvě společnosti ze skupiny JD.com čínského dolarového miliardáře Liou Čchiang-tunga, v čínském Home Creditu získají podíl 65 procent. Bank of Tianjin má převzít desetiprocentní podíl. Dvouprocentní podíl si ponechá nizozemský Home Credit ze skupiny PPF. V rámci ujednání nezíská skupina PPF žádné peníze ze snížení kapitálu ani jinou platbu z čínského Home Creditu během celé transakce, píšou HN.
Z hlášení pro burzu podle HN vyplývá, že čínská Home Credit Consumer Finance v uplynulém roce vykázala ztrátu téměř 3,2 miliardy jüanů (10,6 miliardy Kč). O rok dříve byl čistý zisk 34 milionů jüanů. Podle informací HN se proto prodává fakticky jen licence s infrastrukturou, což jsou například kontakty na obchodníky, kteří poskytují úvěry.
PPF postupně rozprodává zahraniční byznys Home Creditu. Po ruské invazi na Ukrajinu prodala PPF se ztrátou 897 milionů eur ruskou banku Home Credit Finance Bank, zbavila se také byznysu na Filipínách, v Indonésii a Indii. V příštím roce má být dokončen i prodej vietnamského Home Creditu. Čínská Home Credit Consumer Finance byla první nebankovní firmou na tamním trhu, kterou stoprocentně vlastní zahraniční investor a má licenci na poskytování úvěrů v celé zemi. Nová pravidla ale v Číně ztížila poskytovatelům půjček přístup k finančním zdrojům.
Investiční skupina PPF podniká v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Skupina vlastní aktiva 44,1 miliardy eur, tedy asi 1,1 bilionu Kč, a zaměstnává celosvětově 47.000 lidí. Do skupiny spolu s Home Creditem patří také Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.
Majitelkou PPF je nejbohatší Češka Renáta Kellnerová s rodinou. Skupinu převzala poté, co její manžel Petr Kellner v březnu 2021 zahynul při havárii vrtulníku na Aljašce.
dvd rdo