Podnikatelé apelují na vládu, aby odstranila překážky pro strategické investice
Praha 1. září (ČTK) - Podnikatelské organizace a iniciativy se spojily v apelu na vládu, aby odstranila překážky, které brání zemi uskutečňovat strategické investice. Chtějí po vládě, aby o nich jednala i s opozicí. Na konferenci Česko na křižovatce to dnes řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
"Naše země potřebuje novou vizi a vládu, která bude myslet za hranice čtyřletého mandátu. Faktickou realizaci pro zemi důležitých investic ale bude limitovat dlouhodobá politická podpora. Proto žádáme předsedu vlády, aby vyjednal s prezidentem republiky a politickými subjekty zastoupenými v Parlamentu, tedy jak s vládními, tak opozičními stranami, garanci, že strategické záměry naší země nezůstanou jen na papíře, jako polovičatá řešení nebo jako nedokončené projekty,“ uvedl Zajíček.
Je to poprvé v historii, kdy se všechny podnikatelské a zaměstnavatelské organizace dohodly na společném postupu, aby se vize dokázaly naplnit, řekl Zajíček na tiskové konferenci. "Jsme připraveni takové shody hledat i se zástupci zaměstnanců. Myslím, že premiér zavnímal tuto sílu, která vzniká mezi podnikateli, zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců," doplnil.
"Za firmy jsme deklarovali, že jsme připraveni na nově zřízený Výbor pro strategické investice, přinášet konkrétní návrhy, jak upravit legislativu, zrychlit procesy, napomoct našimi technologiemi zdigitalizovat stát a komunikaci mezi podnikateli a státem," dodal prezident Svazu průmyslu ČR Jan Rafaj. Premiér Petr Fiala (ODS) je podle svých slov velmi rád, že vize střednědobého rozvoje české ekonomiky, kterou na konferenci představil, vystihuje problémy, jež podnikatelé vyjádřily.
ČR se musí zapojit do mezinárodní spolupráce pro dobudování evropské energetické, dopravní a další technické infrastruktury, upozornil Rafaj. Úkolem premiéra podle něj je to, aby tuto spolupráci v Evropě vyjednal, ať již na bilaterální, multilaterální úrovni, nebo na úrovni celé EU.
"Pojmenovali jsme hlavní priority, které je nutno s vládou a politickou reprezentací neprodleně řešit. Jestliže se konečně přístup vlády a politiků nezmění, nebudou odvážní a zodpovědní za budoucí vývoj a zejména konkurenceschopnost našeho průmyslu, zemědělství a služeb, doplatí na to další generace a budeme na chvostu Evropy,“ doplnil prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner
Příkladem problému země je podle podnikatelů a iniciativ pomalá výstavba a zaostávající energetická, dopravní nebo datová infrastruktura, nedostupnost bydlení, kvalita školství, nedostatek kvalifikované pracovní síly, nadměrná administrativní zátěž podnikání i pomalá vymahatelnost práva.
Růst přidané hodnoty by podle zaměstnavatelů a iniciativ měly zajistit investice do energetické, dopravní, datové a další technické infrastruktury, dostupného zejména nájemního bydlení, trhu práce a počátečního a dalšího profesního vzdělávání a učení, do vědy, výzkumu a inovací s důrazem na jeho aplikaci do průmyslu a praxe, posílení tradičních i budování nových výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou se sídlem v ČR, a to hlavně z oblastí, jako jsou jaderný program, výroba polovodičů, baterií a bateriových úložišť, kvantové technologie nebo umělá inteligence.
Podle podnikatelů by ke spolupráci na přípravě, přijetí a realizaci investic ale měly být přizvané i další organizace, podílející na formování tuzemského hospodářství. Usilovat proto budou i o spolupráci s odboráři. "Musíme zahodit nesváry a jít zase jedním společným směrem,“ upozornil šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
fd mib rot rdo
Průzkum: K vývoji české ekonomiky je skeptických 60 procent firem
Praha 1. září (ČTK) - K budoucímu vývoji české ekonomiky je skeptických 60 procent českých firem. Nejčastěji očekávají její stagnaci nebo úpadek. Naopak optimismus vyjádřilo pouze sedm procent firem. Vyplývá to z rozsáhlého srpnového průzkumu mezi 1267 podniky, který dnes na konferenci Česko na křižovatce představili prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj a prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Důvodem negativního postoje je hlavně absence strategických investic ze strany státu.
"Pětina firem vůbec nezaznamenala významnou činnost státu v oblasti strategických investic. Je potřeba provést razantní změny," uvedli autoři průzkumu. Chybějící strategické investice se v různé míře dotknou více než poloviny firem. "Dopad na českou ekonomiku může být kritický," upozornil Zajíček.
Pokračovat v podnikání v Česku v případě, že stát nebude strategicky investovat, je připraveno 42 procent firem. "Toto procento však klesá s tím, jak roste velikost firem. Větší firmy častěji uvádějí potenciální zredukování podnikatelských aktivit či zpomalení růstu firmy," uvedli autoři. Přesunutí firmy do zahraničí by zvažovalo pět procent podniků, tři procenta dokonce úplné ukončení činnosti.
Více než polovina společností se domnívá, že strategické investice nejvíce brzdí dlouhé povolovací procesy. Chybějící vizi státu vidí jako problém 45 procent firem a složitou legislativu a neprovázaní se strategickými dokumenty státu pak 43 procent.
Stát by měl podle podnikatelů prioritně investovat hlavně do vzdělání. "Firmy vnímají změny, které s sebou přináší rychle nastupující automatizace, robotizace, digitalizace, zavádění umělé inteligence a další trendy, a uvědomují si, že se těmto změnám musí svou kvalifikací přizpůsobit také zaměstnanci," sdělili autoři průzkumu.
Dalšími preferovanými oblastmi investic jsou pro firmy energetika, doprava a výzkum, vývoj a inovace. V energetice by podniky nejčastěji vítaly výstavbu jaderných elektráren. "I druhá nejčastější odpověď zohledňuje potřebu snižování uhlíkové stopy. Firmy si uvědomují vysoké ambice zelené politiky EU, kterým Česká republika nemusí být bez jádra a obnovitelných zdrojů schopna vyhovět," zjistil výzkum.
V dopravě firmy preferují především dobudování dálniční sítě, tuto odpověď uvedly více než čtyři pětiny z nich. "Nedobudovaná dálniční síť snižuje logistické možnosti firem, ale také znesnadňuje vyrovnání regionálních rozdílů v nezaměstnanosti - lidé nemohou snadno cestovat za prací," podotkli autoři průzkumu. Podniky chtějí také zlepšení kvality silnic a propojení dopravních tepen se sousedními státy, což může snížit náklady na vývoz i dovoz.
Nejrizikovějšími oblastmi pro podniky jsou trh práce, energetika, investice do státní a veřejné správy, vzdělání, a technická a digitální infrastruktura, vyplývá z průzkumu. "Nedostatek pracovních sil především pociťují firmy ve stavebnictví, automotive, strojírenství a v zemědělství," dodali jeho autoři. Energetika je častěji rizikovější pro firmy působící v automobilovém, chemickém a strojírenském průmyslu, zemědělství a potravinářství.
Spokojenost firem se strategickými investicemi státu (v procentech)
Odpověď Podíl
Velmi spokojen/a 1
Spíše spokojen/a 13
Spíše nespokojen/a 37
Velmi nespokojen/a 20
Nezaznamenal/a jsem významnou činnost státu v oblasti strategických investic 20
Nevím 9
Zdroj: Průzkum společnosti Ipsos
fd mtj rot