Na zámku ve Šluknově a v muzeu v Rumburku jsou k vidění výstavy betlémů
Šluknov (Děčínsko) 17. prosince (ČTK) - Zámek ve Šluknově a muzeum v Rumburku na Děčínsku vystavují betlémy od místních výtvarníků i tvůrců z různých koutů republiky i světa. Ve Šluknovském výběžku je betlémářství tradičním řemeslem, v Jiříkově sídlí dokonce spolek, který vyrábí papírové betlémy. Výrobky od členů spolku si mohou zájemci prohlédnout jak v muzeu, tak na zámku, zjistila ČTK.
Na zámku ve Šluknově se mohou návštěvníci potěšit pohledem na různorodé betlémy do února. Vedle výrobků od místních betlémářů jsou k vidění svaté trojice z Německa, Španělska, Ekvádoru, Panamy či Peru. Zájem o výstavu je velký, řekla ČTK pracovnice infocentra Jitka Schneiderová. Pro děti jsou podle ní připravené tvůrčí dílny, dospělí si mohou vybrat ručně vyráběné ozdoby a zakoupit je v infocentru. Protože jsou ale součástí výstavy, mohu si je vyzvednout až po jejím skončení. Součástí expozice je i velký betlém od německých výrobců, který byl vytvořen na míru pro zámek, uvedla Schneiderová. Jeden betlém vyrobili handicapovaní a další betlémy děti z místních školských zařízení.
Betlémy v Rumburku se rovněž těší velké oblibě. Muzeum si připravilo jak historické betlémy, tak jesličky od současných tvůrců. Zajímavostí je například secesní betlém z 19. století. Je vyroben z papíru a pohybuje se, řekla ČTK archeoložka Petra Kabeláčová. "Máme tu také železnobrodský betlém od pana Zdeňka Sochora, který je na Železnobrodsku jeden z posledních, který vyrábí hutní skleněné betlémy," doplnila archeoložka. Návštěvníky zaujme i největší betlém ve výběžku, který patří do stálé expozice muzea nebo jesličky od krásnolipského řezbáře. "Máme tu i takovou unikátnost. A tou je betlém, který byl nalezen detektorem kovů. Je to spíš zajímavost, není úplně líbivý, ale tím, že byl uložen v hrnci, tak se po 70. letech našel. Dochovaly se dřevěné figury," uvedla Kabeláčová.
V rumburském muzeu se dnes uskuteční adventní čtení pohádek od Rostislava Křivánka. "Nejsou to pohádky jen pro děti, ale také pro dospělé. Je to přímo v expozici muzea," dodala Kabeláčová. Při této příležitosti si mohou návštěvníci betlémy prohlédnout.
trs ktp
Lounská galerie představuje to nejlepší z konstruktivně orientované tvorby
Louny 15. prosince (ČTK) - Galerie Benedikta Rejta v Lounech dnes zahájila výstavu věnovanou konstruktivně orientované tvorbě z šedesátých let minulého století. Vedle sebe návštěvníci uvidí díla světoznámých domácích tvůrců a uznávaných zahraničních umělců. Galerie, která patří Ústeckému kraji, se tak vrací ke svým začátkům. Prohlédnout si tvorbu významných výtvarníků mohou zájemci do 9. dubna 2023. ČTK to řekla kurátorka Michaela Vávrová.
Konstruktivní tendence je název současné výstavy i té, kterou připravil v roce 1967 Jiří Padrta. S jasným a vyhraněným výtvarným názorem se na ní představili čeští umělci hlásící se k takzvaným objektivním tendencím. A stejná jsou i některá díla. "Kromě Šedé struktury a prvních kombinatorických struktur Zdeňka Sýkory je to také jeden z prvních Pulzujících rytmů Milana Dobeše nebo rané reliéfy Karla Malicha a objekty Huga Demartiniho," uvedla Vávrová.
Mezi autory vystavovaných děl jsou také Karel Malich, Jiří Kolář, Stanislav Kolíbal, Vladislav Mirvald. Zahraniční tvorbu zastupují mimo jiné Bridget Rileyová, Victor Vasarely, Getulio Alviani nebo François Morellet. V tomto rozsahu a ucelenosti prezentuje galerie hlavní těžiště své sbírky veřejnosti poprvé. Prostřednictvím výtvarných děl a archivních materiálů přibližují autoři výstavy význam lounského kulturního prostředí šedesátých let minulého století, mapují mezinárodní propojení mnoha osobností a poukazují na prozíravou sbírkovou činnost prvního ředitele galerie Jana Sekery, který dokázal pro novou instituci získat špičková díla a vybudovat významný sbírkový soubor.
“S velkým respektem se ohlížíme do historie k počátkům naší instituce. Pevně věříme, že Galerie Benedikta Rejta v Lounech dokáže svým dlouhodobým programem navázat na to nejlepší ze své minulosti a opět se zapojí mezi muzea a galerie, které dané období a výtvarný směr trvale sledují a přibližují odborné i laické veřejnosti," uvedla ředitelka Kateřina Melenová.
Galerie Benedikta Rejta vydala k výstavě katalog s reprodukcemi děl ze svých sbírek. V plánu je doprovodný program, který například přiblíží přípravu přehlídky argentinské grafiky v roce 1971. Tehdy vystavená díla byla nalezena při bádání jen několik týdnů před vernisáží současné výstavy.
fir dr