Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem
Praha 10. května (ČTK) - Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra v tuto formu investic. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh (AKAT ČR) potřetí provedla agentura Perfect Crowd mezi 1114 respondenty.
Kryptoměnám se podle asociace sice v nedávném období velmi dařilo, nicméně v tuzemském investorském prostředí představují komoditu, o kterou se zajímá jen užší skupina investorů se svébytnými investorskými názory. Většina populace ale kryptoměnám nedůvěřuje. Podíl těch, kteří by do nich nikdy neinvestovali, stoupl.
"Přestože obecně roste objem dostupných informací o kryptoměnách, narůstá počet osob, které uvádějí, že jim příliš nerozumí. Takže zatímco loni se k neznalosti tohoto prostředí přiznalo 28 procent respondentů, v letošním roce to je už 30 procent. Tento trend může souviset s případným investorským zklamáním, ale i s tím, že více dostupných podrobnějších informací zvyšuje pro mnohé lidi nepřehlednost kryptoměnového trhu,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT ČR Jana Brodani.
Postoj ke kryptoměnám je mezi Čechy velmi rezervovaný. "Kryptoměny stále na svojí adopci u širší skupiny populace čekají. Svět kryptoměn je stále pro mnohé příliš složitý a nepřehledný. Ti, kteří již investování do kryptoměn vyzkoušeli, mají zkušenosti s neseriózními nebo podvodnými nabídkami. To světu kryptoměn příliš neprospívá," upozornil předseda asociace Jaromír Sladkovský. Pozitivním efektem investování do kryptoměn je s ohledem na jejich kolísání menší averze k výkyvům trhu, která se projevuje větší tolerantností k poklesům i na trzích tradičních aktiv, dodal.
Kriminalita páchaná v kyberprostoru tvoří v současnosti podle údajů Policie ČR přes desetinu celkového objemu trestné činnosti. "Možná překvapivě se na předních příčkách z hlediska kvantity objevují právě útoky spojené s investováním - tedy podvodné nabídky výhodných investic, často do kryptoměn. Ročně evidujeme stovky takových případů, přičemž škody jdou řádově do stovek milionů korun," uvedla před několika týdny vedoucí odboru prevence policejního prezidia Zuzana Pidrmanová.
Jedním z důvodů, které investory na kryptoměnách znepokojují, je podle asociace ekologický dopad jejich těžby a vysoká spotřeba energie. Nicméně obecně skupina lidí, které zajímá enviromentální, sociální a udržitelná odpovědnost, tedy takzvané ESG, se proti loňsku mírně zmenšila. Obecně platí, že jen 11 procent Čechů bere ESG při investování v potaz. Naopak pro 28 procent českých investorů není toto hledisko vůbec důležité, a více než pětina z nich dokonce považuje ESG za pouhý marketingový nástroj.
fd snm
ČSÚ:Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám
Praha 9. května (ČTK) - Meziroční růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil na 3,4 procenta z únorových revidovaných 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníků stouply o 0,6 procenta. V prvním čtvrtletí letošního roku se dařilo také turistice a službám. České hotely, penziony a kempy ubytovaly 4,1 milionu turistů, meziročně 1,4 procenta více. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta. O výsledcích maloobchodu, turistiky a služeb dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Za nepotravinářské zboží obchodníci v březnu utržili o 5,1 procenta více a za pohonné hmoty o deset procent více. Naopak v případě potravin byly tržby o 0,6 procenta nižší. V meziměsíčním vyjádření tržby za nepotravinářské zboží stouply o 1,6 procenta a za pohonné hmoty o 1,2 procenta. Tržby za potraviny proti tomu vykázaly pokles o jedno procento.
Meziroční růst březnových tržeb v maloobchodě o 3,4 procenta odpovídá očekávání trhu, sdělili ČTK oslovení analytici. K poklesu tržeb za potraviny podle nich přispěl pozdější termín velikonočních svátků. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ale zmínil i zvyšování cen zemědělských výrobců a větší zájem o privátní značky, které jsou levnější, ale stejně kvalitní. Rizikem pro vývoj maloobchodních tržeb v následujících měsících podle analytiků zůstává situace v průmyslu a hrozba zavádění dalších cel.
Z obchodů si Češi v březnu podle hlavního ekonoma společnosti Investika Víta Hradila odnesli nejvíce zboží od listopadu 2021. "Návrat českých spotřebitelů do obchodů utěšeně pokračuje, což dokumentuje nejen samotný meziměsíční nárůst celkových tržeb, ale i jeho struktura," uvedl. Češi už podle něj neutrácí jen za nezbytné věci, ale kupují i zboží pro radost. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka jsou ale Češi v utrácení i přes zlepšující se finanční situaci opatrní. "Část domácností si tak udržuje poměrně vysoký sklon k úsporám, které ukládají do bank a do investic," míní.
V letošním prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 2,2 milionu domácích hostů a dva miliony cizinců. Počet domácích turistů meziročně vzrostl o procento, zahraničních návštěvníků hotely, penziony a kempy přivítaly o 1,9 procenta více. Od ledna do konce března turisté v Česku strávili 10,5 milionu nocí, což představuje meziroční nárůst o 0,6 procenta. Počet přenocování zahraničních turistů stoupl o 2,2 procenta na pět milionů. Zbývajících 5,5 milionu nocí připadlo na domácí hosty, je to ale pokles o 0,8 procenta.
Návštěvnost se meziročně snížila ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Ostatní regiony vykázaly růst. Nejvíce turistů do Česka tradičně přijelo z Německa, podle statistiků jich bylo 453.000.
I když počty příjezdů i přenocování mírně rostou, turisté v Česku stále volí spíše kratší pobyty, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podobně jako v minulosti v této souvislosti dnes poukázal na podle něj neefektivní propagaci Česka v zahraničí.
Ředitel státní agentury CzechTourism František Reismüller označil za pozitivní mimo jiné to, že se zvyšuje návštěvnost méně známých míst. "Naší prioritou je udržet a posilovat růst návštěvnosti, především u klíčových zdrojových trhů. Zároveň se soustředíme na prodloužení pobytů a zvýšení útrat turistů. Mezi aktuálně nejbonitnější země patří Německo, USA, Velká Británie a Severní Irsko nebo Itálie," řekl ČTK.
Tržby ve službách se zvýšily páté čtvrtletí v řadě. K růstu v období od ledna do konce března letošního roku přispěla všechna hlavní odvětví s výjimkou ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby zhruba o procento klesly. V mezikvartálním srovnání se tržby ve službách po očištění o sezonní vlivy zvýšily reálně o 1,7 procent. I v tomto případě růst zaznamenala všechna odvětví kromě ubytování, stravování a pohostinství, jejich tržby se snížily o 0,6 procenta.
Meziročně nejvíce, o 4,7 procenta, stouply tržby v odvětví profesních, vědeckých a technických činností. Kladně se na tom podepsaly zejména činnosti vedení podniků a poradenství v oblasti řízení, ostatní profesní, vědecké a technické činností a právní a účetnické činnosti. O 4,3 procenta se pak oproti loňskému prvnímu kvartálu zvýšily tržby v odvětví informačních a komunikačních činností. Dosaženo toho bylo zejména díky vývoji v telekomunikačních činnostech, kde tržby vzrostly o 11 procent.
mib ptd