Fitch snížil rating Izraele kvůli zvýšení napětí na Blízkém východě
Tel Aviv 13. srpna (ČTK) - Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na známku A. Důvodem je zhoršení geopolitického rizika vzhledem k pokračující válce v Pásmu Gazy. Hodnocení dluhu země je nadále v pásmu střední vyšší kvalita, výhled ratingu je ale negativní. To znamená, že by se mohl dál snížit, uvedla agentura Reuters.
"Izraelská ekonomika je silná a funguje velmi dobře. Snížení ratingu je důsledkem toho, že se Izrael na několika frontách potýká s válkou, která je mu vnucena," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Očekává, že po vítězství Izraele ve válce bude rating opět zvýšen.
Válku v Pásmu Gazy vyvolal 7. října loňského roku masivní útok teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael s přibližně 1200 oběťmi. Následná operace izraelských sil už si vyžádala desetitisíce mrtvých a přerostla v humanitární krizi. Hamás v Pásmu Gazy vládne.
"Podle našeho názoru může konflikt v Gaze trvat až do roku 2025 a existuje riziko jeho rozšíření na další fronty," uvedla agentura Fitch.
"Snížení ratingu kvůli válce a geopolitickým rizikům, která z ní vyplývají, je přirozené," reagoval na síti X na oznámení izraelský ministr financí Becalel Smotrič.
Obavy, že konflikt v Pásmu Gazy by mohl přerůst v širší válku na Blízkém východě se vystupňovaly, když izraelské síly zabily důležité představitele Hamásu a libanonského hnutí Hizballáh. Izraelský šekel v pondělí klesl vůči dolaru o 1,7 procenta, zatímco akcie na burze v Tel Avivu oslabily o jedno procento. Investoři se totiž obávají přímého íránského útoku na Izrael.
Zvýšené napětí mezi Izraelem a Íránem a jeho spojenci by mohlo znamenat značné vojenské výdaje, zničení infrastruktury a poškození hospodářské činnosti a investic, uvedla agentura Fitch. Očekává přitom, že izraelská vláda trvale zvýší vojenské výdaje.
"Veřejné finance byly narušeny. V roce 2024 očekáváme rozpočtový deficit 7,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco dluh ve střednědobém horizontu zůstane nad 70 procenty HDP," uvedla ratingová agentura. Předpověděla zároveň, že dluh země bude mít rostoucí tendenci i po roce 2025, pokud budou pokračovat vyšší vojenské výdaje a nejistota v ekonomice.
V červenci rozpočtový deficit Izraele činil 8,1 procenta HDP. Smotrič ale vyjádřil přesvědčení, že se schodek do konce roku vrátí k cílové hodnotě 6,6 procenta HDP stanovené pro letošní rok. Už také začaly předběžné diskuse o státním rozpočtu na rok 2025 a podle Smotriče bude schválen zodpovědný rozpočet, který podpoří válku a zároveň zachová fiskální rámce.
V letošním roce už snížily rating Izraele také agentury Moody's a SP Global. Obě své rozhodnutí zdůvodnily zvýšenými geopolitickými riziky.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
irl spr
Nezaměstnanost v Británii nečekaně klesla na 4,2 procenta, mzdy rostou pomaleji
Londýn 13. srpna (ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Británii v červnu nečekaně klesla o dvě desetiny procentního bodu na 4,2 procenta a je nejníže od února. Růst mezd bez příplatků pak v tříměsíčním průměru meziročně zvolnil na 5,4 procenta ze zpřesněného tempa 5,8 procenta v období do konce května, oznámil dnes britský statistický úřad. Růst mezd je nejslabší od srpna 2022.
Zveřejněná data zanechávají britskou centrální banku v situaci, kdy bude muset pečlivě zvažovat další kroky, až bude posuzovat nastavení měnové politiky. Centrální banka na začátku srpna snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 5,00 procenta, předtím ji rok držela na 5,25 procenta, což bylo maximum od globální finanční krize v roce 2008.
Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že nezaměstnanost se zvýší. V průměru čekali nárůst na 4,5 procenta. S poklesem tempa růstu mezd počítali, jejich názory na rozsah snížení se ale výrazně lišily.
Centrální banka je přesvědčena, že mzdy rostou příliš rychle na to, aby se inflace ve střednědobém výhledu ustálila kolem dvouprocentního cíle. Růst mezd by měl být podle banky zhruba poloviční, než je teď. Pokles tempa růstu mezd je sice signálem, že tlak na růst cen se zmírňuje, na druhou stranu ale centrální banka musí vyhodnotit, proč se v této situaci nezvyšuje nezaměstnanost.
"Přetrvávající silný růst mezd rovněž vyvolává obavy, že inflace tak snadno nezmizí, což může Bank of England přimět k tomu, aby k dalšímu snižování úrokových sazeb nadále přistupovala s opatrností," řekla ekonomka z Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum Monica George Michailová. Bank of England je v Británii oficiální název centrální banky.
Míra inflace v Británii byla v červnu na dvou procentech, ekonomové se ale domnívají, že data za červenec data ukážou zrychlení tempa růstu. Statistici čísla zveřejní ve středu.
Na údaje o trhu práce má nyní vliv i fakt, že statistický úřad loni přestal provádět průzkum pracovní síly a chystá se zavést jinou metodiku, která má ale zpoždění. K dispozici by měla být příští rok, uvedla agentura Bloomberg. Centrální banka dala v minulosti několikrát najevo obavy, že nedostatek pracovních sil povede k příliš silnému růstu mezd a tím i k vyšší inflaci.
Britská libra po zveřejní statistiky zpevnila. Vůči dolaru se krátce po 09:00 SELČ prodávala zhruba za 1,2799 USD, a proti předchozímu dni tak vykazovala nárůst o více než 0,2 procenta. Letošní minimum je těsně nad 1,23 USD a libra na něm byla v dubnu.
Centrální banka se bude měnovou politikou opět zabývat 19. září. Většina analytiků se domnívá, že banka sáhne k dalšímu snížení sazeb až v listopadu. Činitelé Bank of England nicméně upozornili, že budou postupovat velmi obezřetně. Klíčový bude právě vývoj domácích cenových tlaků v ekonomice.
spr
DALŠÍ ZPRÁVY