Průzkum: Téměř 70 procent dospělých Čechů si nějak spoří na penzi
Praha 14. září (ČTK) - Téměř 70 procent dospělých Čechů si nějakým způsobem spoří na penzi. Dalších šest procent spoléhá na dědictví a tři procenta už mají na důchod naspořeno. Více než 22 procent populace si nespoří vůbec, protože věří, že se o ně postará stát. Vyplývá to z průzkumu investiční společnosti Atris mezi tisícovkou respondentů.
"Pozitivním zjištěním je, že si lidé odkládají na důchod dlouhodobě. Největší část z nich, 31 procent, si už spoří nebo investuje 11 až 20 let. Dalších 11 procent dokonce více než 20 let. To je pro zhodnocování jejich úspor a investic díky složenému úročení výhodnější," uvedl portfolio manažer společnosti Tomáš Jícha.
Lidé si nyní odkládají na důchod vyšší částky než dřív, což je i důsledkem letošních změn v doplňkovém penzijním spoření, kdy se minimální částka pro přiznání státního příspěvku zvýšila na 500 Kč měsíčně a maximální státní příspěvek 340 Kč se poskytuje až při měsíční úložce 1700 korun a vyšší. Impulzem mohlo být také zvýšení maximálního ročního limitu pro daňový odpočet na 48 000 Kč.
Minimálně pětistovku si spoří 24 procent dotázaných, od 500 Kč do 1000 Kč pak 30 procent respondentů. Od 2000 do 5000 Kč si dává stranou 16 procent dotázaných a 6,5 procenta si odkládá více než 5000 Kč. Na otázku, zda se domnívají, že by si mohli spořit vyšší částku, jich odpovědělo kladně víc než 44 procent.
Stále nejčastějším způsobem je doplňkové penzijní spoření, do něhož si odkládá finance 51 procent účastníků průzkumu. Téměř 33 procent investuje do fondů nebo nemovitostí.
Lidé byli při průzkumu v odhadech budoucích měsíčních výdajů v důchodu celkem střízliví až skromní. Částka do 10.000 korun měsíčně bude stačit podle 4,4 procenta respondentů. Nejvíce, 26 procent, předpokládá, že to bude od 21.000 do 25.000 Kč. Dalších 25 procent se domnívá, že bude stačit 15.000 až 20.000 korun. Zhruba 17 procent odhaduje měsíční výdaje na 25.000 až 30.000 Kč a 16 procent lidí očekává, že budou potřebovat více než 30.000 korun.
Pokud by Češi podle nové důchodové reformy měli strávit v penzi 21,5 roku, při průměrných měsíčních výdajích 25.000 Kč by každý na penzi potřeboval včetně státního důchodu skoro 6,5 milionu korun, upozornil Jícha.
fd dvd
ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta
Praha 12. září (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 procenta. Na této úrovni je sazba od letošního července. Bankovní rada se rozhodla sazbu nezměnit, protože beze změny zůstala od posledního jednání o finanční stabilitě i rizika v bankovním sektoru. ČNB to uvedla v tiskové zprávě.
Podle bankovní rady se česká ekonomika posouvá do počátečního období růstové fáze finančního cyklu, cyklická rizika v ní ale zůstávají stabilní. Bankovní rada při svém rozhodnutí o ponechání sazby rezervy na stejné úrovni zohlednila odolnost českého bankovního sektoru. Znovu posoudí nastavení rezervy na příštím jednání o finanční stabilitě na konci listopadu.
Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů. V době růstu úvěrů by měly rezervu vytvářet, naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Vytváření rezervy se může projevit zpomalením růstu úvěrů, zejména těch rizikovějších.
Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, o jejím zvýšení rozhoduje zpravidla s ročním předstihem. O rozpuštění rezervy může centrální banka rozhodnout s okamžitou platností.
Loni v dubnu dosáhla sazba proticyklické kapitálové rezervy vrcholu na 2,5 procenta. Poté ji centrální banka postupně snižovala, naposledy v červnu rozhodla o snížení sazby od počátku července o půl procentního bodu na 1,25 procenta.
Proticyklickou kapitálovou rezervu zavedla evropská směrnice CRD IV jako nástroj pro zvýšení odolnosti finančního systému. ČNB sazbu rezervy poprvé vyhlásila na podzim 2014.
str mha
DALŠÍ ZPRÁVY