Státní agentura CzechInvest otevřela na Tchaj-wanu novou zahraniční kancelář
Praha 15. května (ČTK) - Státní agentura na podporu investic CzechInvest otevřela v tchajwanském Tchaj-peji novou zahraniční kancelář. Zaměřit se má především na projekty ve vysoce technologicky náročných oborech, jako jsou například polovodiče. Agentura CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Společně s tchajwanskou kanceláří jich má agentura aktuálně v zahraničí osm. Dvě kanceláře jsou ve Spojených státech amerických, po jedné pak v Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, Německu a Velké Británii.
'Cílem nového zastoupení na Tchaj-wanu je aktivní propagace Česka, oslovení potenciálních investorů z high-tech odvětví a v neposlední řadě navázání spolupráce s místní vědeckou a investiční komunitou. Důležitá je i pomoc českým start-upům, které chtějí na Tchaj-wanu najít partnery pro svůj rozvoj,' uvedl generální ředitel agentury Jan Michal.
Otevření zahraniční kanceláře na Tchaj-wanu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) důležitým krokem k posílení obchodních vztahů a technologickému rozvoji českých firem. 'Velký potenciál pro spolupráci máme zejména v oblasti polovodičů, které mají široké využití v automobilovém průmyslu, průmyslových aplikacích, energetice a v automatizaci. Právě využití v autoprůmyslu je pro transformaci tohoto sektoru v Česku zásadní, nicméně je zde potenciál pro rozvoj dalších klíčových oborů,' uvedl ministr.
Kromě polovodičů má Tchaj-wan pro Česko a jeho firmy podle zástupce CzechInvestu v Tchaj-peji Matouše Kostlivého potenciál také v oblasti hardwaru i softwaru. 'Naše přítomnost na Tchaj-wanu umožní více propojit české a tchajwanské inovativní firmy a instituce, což povede k vzájemnému obohacení a dalšímu techno-ekonomickému rozvoji,' řekl.
Síkela dnes řekl, že pokračují jednání s americkým výrobcem čipů onsemi o možné investici v Česku, stejně jako jednání s producenty čipů z Tchaj-wanu. České firmy také podle Síkely mají možnost zapojit se do výrobního řetězce pro chystanou továrnu na čipy, kterou tchajwanská společnost TSMC chystá vybudovat v Sasku.
Státní agentura CzechInvest byla založena v roce 1992. Pomáhá tuzemským firmám se vstupem na zahraniční trhy nebo zvýšit investiční potenciál České republiky. Loni dojednala deset investičních projektů za 19 miliard korun, které vytvoří 4125 nových pracovních míst. V roce 2022 bylo dojednaných projektů 24, objem investic byl ale téměř totožný, činil tehdy 19,3 miliardy korun.
mib mha
Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek
Praha 15. května (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Rychlost meziměsíčního poklesu sazeb se ale proti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce, uvedla asociace.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 15,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,2 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 procenta, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.
Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5212, což je nejvyšší hodnota od května 2022. Ve srovnání s dubnem 2020 je ale počet hypoték stále nižší o 14 procent, vyplývá z dat asociace.
Průměrná hypotéka v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,44 milionu na 3,6 milionu Kč. To je nová maximální úroveň, které překonala dosavadní rekord z listopadu 2021. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje také postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění limitů ze strany České národní banky, tvrdí asociace.
"Růst průměrné hypotéky je dán jednak vyšší potřebou financování z titulu vyšších cen nemovitostí, které jsou i přes svůj mírný pokles v loňském roce vyšší, než byly koncem roku 2021. Svou roli sehrál i postupný pokles úrokových sazeb doprovázený růstem mezd domácností, což žadatelům také umožnilo dosáhnout na vyšší úroveň hypotéky," uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5500 Kč.
"V meziročním srovnání jsme za první čtyři měsíce roku 2024 zaznamenali nárůst v počtu uzavřených smluv, ale mnohem výrazněji se nárůst projevil v poskytnutých objemech. Tato změna se nejvíce promítla u hypoték na koupi nemovitosti. Z toho je vidět, že lidé, kteří v minulých letech pořízení vlastního bydlení kvůli vysokým sazbám odkládali, se nyní v očekávání jejich poklesu ke svým původním plánům vrátili," uvedl ředitel úvěrové divize Fio banky Jakub Schmid.
fd rdo
DALŠÍ ZPRÁVY