Euro
+ 420 545 222 800
Zlatovna Investice Mince

Pozlacování

Pozlacování

dřevěných předmětů jest dvojího druhu, a to : pozlacování klihové či s leskem, a pozlacování olejové. Pozlacování klihového užívá se u předmětů, které nejsou podrobeny vlivům vlhka a mokra; pozlacování olejové dává sepředmětům, které mají býti trvanlivé.

Zlacení olejové provádí se takto. Místa k pozlacení určená natrou se čistou bělobou, rozetřenou s lněným olejem, ke které jsme ještě přidali lněného oleje, oleje vysychajícího (sikativu) a terpentinu.

Trhlinky a mezery vymažou se však dříve olejovým tmelem, připraveným z massikotu (žlutého klejtu), a pak následují dva nátěry bělobové, načež vše dáme schnouti.

Uschlý nátěr běloby urovnáme a uhladíme pemzou. Nyní následuje nátěr až čtyřnásobný z massikotu se lněným olejem, s přídavkem oleje schnoucího a trochu terpentinu. Barva tato nanáší se měkkým štětcem. Po uschnutí vyhladíme vše pemzou, pak přesličkou a na konec suknem, jež zvlhčíme v terpentinu nebo vinném líhu, a posypeme jemným práškem pemzovým.

Přesličku k hlazení připravujeme takto : Rozřežeme ji v kolénkách na dílku a ty svážeme v malou otýpku. Svazeček do teplé vody vložený, ztrácí něco křehkosti. Přeslička z vody vzatá vymačká se a dá se uschnouti. Při práci navlhčujeme ji mírně, aby nedřela; příliš navlhčená však zase maže.

Pemzu koupíme buď šedou nebo bílou nebo uměle připravenou litou. Pemzu vlhkou vypalujeme. Rovné plochy ke hlazení připravíme si třením dvou kusů pemzy o sebe.

Když posledně zmíněný nátěr byl uschnul, opětujeme nátěr massikotem, načež (po uschnutí) třeme předmět suknem, upraveným, jak již výše zmíněno bylo.

Nyní dvakráte potáhneme předmět gumovým pokostem lakovým, a konečně přejedeme části k pozlacení určené lehce a tence pokud jen možno polimentem, podkladem ku zlacení.

Gumový pokost lakový jest bez lesku, a nátěr jím má za účel, aby podklad ku zlacení ztvrdnul a pozbyl mastnoty. Jest to 15 g šelaku v 1 litru vinného líhu.

Poliment slouží k trvalému připevnění zlata. Jest dvojího druhu, jednoho upotřebuje se při pozlacování olejovém, druhého při klihovém. Na dobrém polimentu spočívá zdar práce. Y obchodech dostaneme červený a žlutý; prvním natíráme nejdřív a druhým posledně. Červený podklad dodává zlatu ohně. Rozpouštíme je j v kořalce a nanášíme vlažný měkkým štětcem, pozor dávajíce, bychom jednoho místa dvakráte se nedotekli.

Pokud vrstva polimentu jest ještě lepkavá, t. j. ani příliš mokrá, ani příliš suchá, přikročíme ku kladení lístků pozlátkových.

Podle toho, jak má býti zlacení drahé a pěkné, volíme lístky buď z pravého zlata nebo lacinější. Lístky dostaneme také různých barev: oranžové, červené, citrónové, zelenavé a t. p.

Lístky stříbrné, potažené jemně zlatém, stávají se okysličováním neúhlednými, rovněž tak je-li podklad ze slitiny mědi a zinku. Těchto poslednějších lístkův užívá se na praobyčejné práce, které, aby se trochu ochránily před přístupem kyslíku, lakujeme a pokostem natíráme.

K řezání zlata slouží nám polštářek a tenký nůž, jakého knihaři užívají. Polštářek jest prkénko, měkkou teletinou potažené a žíněmi vycpané. Nůž má ostří po obou stranách a jest na špičce zaokrouhlen a uhlazen. Oba předměty mějme v nejpečlivější čistotě, ani polštářku nedotýkejme se prsty. Zamastí-li se polštářek přece, pomůžeme si nakřidováním kůže, načež pak polštářek dobře vyprášíme.

Lístek dle potřeby přiříznutý přeneseme štětcem na předmět. Opatrně na zlato foukáme, aby se dobře rozložilo, a velkým štětcem je pak přitlačíme dokonale. Zlacení částí prohloubených děje se napřed. Trhlinky a místečka, kde se zlato neusadilo, dodatečně opravíme. Cele pozlacený předmět přetřeme měkkým štětcem, abychom pozlacení dobře ještě přitlačili, a pak dáme vše několik dní schnouti.

Pozlacovač užívá ke zdvihání a přenášení zlatého lístku na předmět plochého štětce, kteréhož zcela zvláštním způsobem k tomu užívá; natře si tvář slabě Čistou mastnotou, štětcem lehce zavadí o tvář, načež se na štětec velice jemně pomastěný chytne lehce zlato.

Druhý štětec, sloužící k přitlačování zlata, jest oblý a silný; mnohdy k vůli pohodlí upevňuje si pozlacovač na jednom konci násadky štětec jeden (oblý), kdežto na druhém bývá štětec plochý, dříve uvedený. Vylepšování hotového předmětu vykonáme na konec, přenášejíce malé kousky zlata měkkými štětci rozličných rozměrův.

Když pozlacený předmět důkladně byl uschnul, lakujeme je j pokostem kopálovým, při čemž ovšem natíráme poznovu jen tehdy, když předešlá vrstva již dobře uschnula.

Jako poslední práci pak předmět leštíme, přetírajíce je j zprvu měkkým hadříkem vlněným a pak plstí nebo jelení koží. zvlhčivše ji několika kapkami olivového oleje.

Domácí umění, Prof. Dr. VILÉM KURZ, Praha 1900
ZPRÁVY HÝBOU CENOU ZLATA

Přinášíme vám ty nejdůležitejší zprávy z aktuálního zpravodajství České tiskové kanceláře a dalších světových agentur. Klíčové zprávy, důležitá sdělení, analýzy, prognózy, očekávané události. Buďte informovaní. Sledujte náš výběr zpráv pravidelně. Neunikla vám nějaká?

VÝBĚR ZPRÁV Z DŮVĚRYHODNÝCH ZDROJŮ

Každý týden vám přinášíme výběr podstatných zpráv. Sledujte originální zpravodajství zaměřené na svět drahých kovů, financí, cenin, mincí, pokladů a všeho co v sobě skrývá nadčasové hodnoty. Sledujte zprávy na serveru Zlatovna.cz.

České mince

ČSOB: Ceny bytů, domů a pozemků v 1. čtvrtletí začaly po poklesu nepatrně růst


Praha 21. května (ČTK) - Ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně nepatrně rostly. Byty oproti loňskému poslednímu čtvrtletí zdražily o 0,3 procenta, meziročně ale o 3,1 procenta zlevnily. Meziročně se zvýšily prodeje bytů o 17 procent. Nejvýrazněji mezičtvrtletně zdražily rodinné domy, a to o 1,1 procenta. Jejich hodnota tak roste tři čtvrtletí po sobě. Ceny pozemků byly oproti podzimu vyšší o 0,7 procenta, meziročně pak o čtyři procenta. Vyplývá to z ČSOB indexu bydlení, který zástupci banky dnes představili novinářům. V loňském posledním čtvrtletí ceny bytů a domů spíše klesaly nebo stagnovaly. Významně ale vzrostla cena pozemků. Podle zástupců ČSOB Hypoteční banky se tak v současnosti trend poklesu cen nemovitostí zastavil. Přestože ceny bytů meziročně klesly o nižší jednotky procent, ČSOB očekává, že v letošním roce začnou opět zdražovat. Nejrychleji v současné době rostou ceny bytů v Olomouckém a Jihomoravském kraji a také v Praze. Největší zájem je aktuálně o větší byty v kategorii rodinného bydlení, tedy o dispozice 3+1 a 3+kk, a to hlavně v panelových domech. Naopak malometrážní byty cenově stagnují, což podle ČSOB ukazuje nedostupnost bydlení pro mladou generaci a přesun části mladých zájemců do nájemního bydlení. Podle analýzy developerů Central Group, Skanska a Trigema se v prvním čtvrtletí v Praze prodávaly v novostavbách nejčastěji byty 2+kk. Zájem ale začal být také o nové byty 3+kk, ve kterých byla v přepočtu nejnižší cena za metr čtvereční a po kterých byla poptávka dříve významně nižší. Průměrná prodejní doba bytů se podle ČSOB mírně zkrátila na 4,2 měsíce. Poptávka po rodinných domech se meziročně zvýšila o více než 30 procent. Oproti období mezi lety 2018 až 2022 se ale stále prodává méně domů. Evidentní je podle indexu i nezájem kupujících o energeticky náročné domy, což může být důsledkem zvyšování cen energií a zájmem lidí o ekonomicky výhodnější bydlení. Ceny pozemků podle indexu stabilně rostou. Důvodem může být, že poptávka po parcelách převyšuje nabídku. Nejvyšší ceny a poptávka je tradičně po pozemcích v okolí Prahy a ve Středočeském kraji, ČSOB ale eviduje zvýšený zájem i v dalších krajích. Na cenu pozemků má vedle lokality největší vliv jejich velikost a tvar, vybavení inženýrskými sítěmi, dopravní dostupnost a občanská vybavenost v okolí. Dále pak orientace ke světovým stranám a svažitost terénu. Ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor vyplývá, že banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. ČSOB Index bydlení, dříve známý jako HB Index, je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti bankovní skupiny. Banka index poprvé zveřejnila v dubnu 2011. jbr rot

Cena mědi se dostala na rekordních více než 11.000 dolarů za tunu


Londýn/Šanghaj (Čína) 20. května (ČTK) - Cena mědi se dnes dostala nad 11.000 dolarů (249.950 Kč) za tunu a zdolala další rekord. Podle analytiků je za dlouhotrvajícím růstem jednak spekulace, jednak předpoklady, že poptávka po tomto základním kovu se bude zvyšovat, zejména v Číně. Od začátku roku se cena mědi na Londýnské burze kovů (LME) zvýšila přibližně o 29 procent. Cena tříměsíčního kontraktu na měď dopoledne na LME vykazovala růst o více než tři procenta na 11.034 dolarů za tunu. Předtím se dostala až na 11.104,50 USD, což byl proti předchozímu obchodnímu dni nárůst o 4,1 procenta, uvedla agentura Reuters. Na Šanghajské termínové burze (SHFE) jsou ceny ještě vyšší. Nejaktivněji obchodovaný kontrakt s dodáním v červenci tam vykazoval růst skoro o šest procent na 88.130 jüanů (276.900 Kč) za tunu a brzy ráno se jeho cena vyšplhala až na rekordních 88.940 jüanů. Od začátku roku měď v Šanghaji zdražila zhruba o 26 procent. Peking minulý týden oznámil několik opatření, kterými chce podpořit realitní sektor. Ten se v Číně dlouhodobě potýká s problémy, zejména kvůli dluhům, vláda chce ale dalšímu šíření problémů zabránit. K růstu zájmu o základní kovy přispívají i lepší údaje o vývoji čínského průmyslu. Jeden z obchodníků poznamenal, že dnešní růst cen kovů zhoršilo takzvané systematické obchodování. V tomto případě obchodníci sledují grafy a technickou analýzu a snaží se obchodovat metodicky, jen za účelem dosažení zisku. Ceny termínových kontraktů, na které se zaměřují zejména spekulanti, neodrážejí růst poptávky na fyzickém trhu s mědí. Přirážka k ceně za dovoz mědi do oblasti Šanghaje byla minulý týden v pátek nulová, ve srovnání s přirážkou 60 dolarů v březnu. To signalizuje, že poptávka po dovozu je aktuálně slabší. Zásoby mědi na burze SHFE se naposledy pohybovaly kolem 290.376 tun, zatímco začátkem roku činily 33.130 tun. A to i přesto, že v květnu bývá v Číně po mědi obvykle vysoká poptávka. Minulý týden se převážně kvůli technickým faktorům prudce zvýšila cena kontraktu na měď na komoditní burze COMEX v New Yorku. To některé obchodníky přivedlo k plánu koupit měď na fyzickém trhu a dodat ji do amerických skladů. 'Pokud je historie vodítkem, pak obavy z promeškání příležitosti posunou měď ještě výše, než se na trh vrátí zdravý rozum a než zpomalení růstu globální ekonomiky začne ukazovat svůj stín,' poznamenal ředitel společnosti Metal Intelligence Centre Sandeep Daga. Odkazoval tím na vývoj na trhu s ropou v roce 2008, kdy ceny v rychlém sledu vzrostly na rekord, z něhož pak zase rychle sestoupily. Z ostatních základních kovů hliník na LSE přidával přes půl procenta nad 2628 dolarů za tunu, zinek vykazoval růst o více než procento nad 3070 USD za tunu a cena olova byla vyšší skoro o 1,5 procenta blízko 2316 dolarů. Cín měl k dobru přes jedno procento na 34.625 USD a nikl přes 2,5 procenta na 21.625 dolarů za tunu. spr
DALŠÍ ZPRÁVY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.
Zlatovna.cz - Velkoobchod s investičním zlatem a drahými kovy. Prodej a výkup investičního zlato. Zlaté mince. Švýcarské zlaté investiční slitky/cihly. Stříbrné investiční mince. Stříbrné investiční slitky. Limitované ražby a medaile, která vyrábí Česká mincovna, Pražská mincovna a Mincovna Kremnica. České dukáty. Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Statistiky, grafy a vývoj ceny zlata. Kurzy. Ekonomické a finanční zpravodajství České tiskové kanceláře. Zprávy ze světa komoditních burz, drahých kovů, sběratelství a numismatiky. ©2011-2024 Zlatovna a.s.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...