Starostové malých obcí odmítají rušit knihovny navzdory nízké návštěvnosti
Ostrava 11. ledna (ČTK) - Obecní knihovny v obcích s několika stovkami obyvatel mohou v Moravskoslezském kraji přežívat jen díky podpoře ze strany obecních úřadů či knihoven ve větších sídlech na úrovni pověřených obcí či okresních měst. I přesto, že se potýkají s nízkým počtem čtenářů, představitelé obcí neuvažují o jejich rušení. Službu vnímají jako důležitou. Knihovny jsou totiž často místem setkávání. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Hlinka na Bruntálsku má pouze dvě stovky obyvatel a přibližně tolik knih čítá fond tamní knihovny. Přesto se vedení obce snaží provoz místní knihovny udržet, ačkoli čtenářů ubývá. "Naši knihovnu plně podporuje Okresní knihovna v Bruntále, která nám pravidelně obnovuje knihy," uvedl starosta Marcel Chovančák (Hlinka - naše obec). Dodal, že provoz knihovny obec ekonomicky příliš nezatěžuje. "Knihovnu máme ve své budově. Energie nepočítáme, tak jediný náš náklad je symbolická mzda knihovníka a platba za knihy, což ročně dělá asi 15.000 korun," doplnil.
Pro knihy v Hlince nejčastěji přicházejí senioři. A i když čtenářů ubývá, o jejím zrušení Chovančík a jeho kolegové neuvažují. "Dokud budou čtenáři, tak ji budeme provozovat. Lidé dnes čerpají informace jen z internetu, takže důležitost obecní knihovny se nám vytrácí. Beru to ale tak, že pokud bude i nadále možnost spolupráce s Bruntálem, tak tuhle službu udržíme," doplnil.
Stejně jako v Hlince i v Malé Štáhli na Bruntálsku se stovkou obyvatel, sídlí knihovna v budově obecního úřadu, což minimalizuje náklady. "Provoz v základní míře zajišťuje administrativní pracovnice úřadu ve své pracovní době. V loňském roce jsme provoz nijak nedotovali, s knihami nám pomáhají pracovníci Městské knihovny v Bruntále," uvedl starosta Petr Kročil (SNK).
Ani on o uzavření neuvažuje. "Přestože návštěvnost je nízká. Hlavně pro starší občany, ti jediní ji totiž navštěvují, ji chceme zachovat," uvedl. V knihovně mají podle něj 330 knih. "Prozatím jsme vystačili s knihami, které nám na výměnu přiváží z Bruntálu," řekl.
V Moravskoslezském kraji je 300 měst a obcí. Knihovny nejsou ve 30 z nich. Většinou jde o obce do 500 obyvatel. V kraji je od roku 2002 celkem 15 pověřených knihoven, které pomáhají zajišťovat chod knihoven v nejmenších obcích. Programu dotuje ministerstvo kultury.
dvc hj
AP: Etiopané si navzdory přírodním katastrofám a konfliktům užívají Vánoce
Addis Abeba 8. ledna (ČTK) - Etiopští pravoslavní křesťané si navzdory přírodním katastrofám a konfliktům užívají Vánoce, píše agentura AP. Tento východoafrický stát, jehož obyvatelé patří k nejstarším křesťanským národům na světě, totiž používá juliánský kalendář, a proto slaví Vánoce až tento týden. Oslavám dominují lovy zvířat a rodinné večeře o půlnoci, jimiž zakončují půst.
Křesťanské oslavy Vánoc se v Etiopii nazývají lidet. Trvají tři dny, přičemž hlavním dnem je 7. leden, kdy slavnosti vrcholí. Díky tomu se do země vydají tisíce turistů, píše server Africanews.
Letos se během svátků modlí Etiopané také za mír v jejich zemi, uvádí AP. Patriarcha etiopské pravoslavné církve Abune Mathias vyzval ve svém vánočním projevu k usmíření ve státě, který se už několik let potýká s dlouhodobými boji mezi místními etniky. V některých částech země čelili obyvatelé i přírodním katastrofám, například sesuvu půdy. Minulý měsíc také zaznamenali ve vzdálených státech Afarsku, Amharsku a Oromii zemětřesení, které vyhnalo z domovů tisíce lidí. Kvůli opakujícím se konfliktům v Amharsku, Oromii a dalších částech země navíc přestalo do školy chodit devět milionů dětí, uvádí Dětský fond OSN (UNICEF).
Almaz Zewdieová, která přišla společně s tisíci dalšími lidmi oslavit pravoslavné Vánoce do kostela Medhanjalem v Addis Abebě, si mír přeje také, svěřila se agentuře AP. Na sobě měla tradiční bílý oděv, který je určen k oslavě narození Ježíše Krista a ukončení 43 dní trvajícího půstu. "Ztratila jsem přátele a živobytí," řekla Zewdieová, obchodnice z turistického města Gondar v Amharsku, kde armáda válčí s místními povstalci.
Oslavy Vánoc jsou více než radovánky a hodování, řekl AP kněz Isaias Sejum. "Je to čas, kdy sdílíme jídlo s těmi, kteří jsou v nouzi, a pomáháme těm, již jsou zasaženi ozbrojenými konflikty," dodal.
bat nim