ČNB vede účet 6767 právnickým osobám, z toho 41 jsou státní podniky
Praha 20. prosince (ČTK) - Česká národní banka (ČNB) v současnosti vede účet 6767 právnickým osobám, z toho 41 jsou státní podniky. Na dotaz ČTK to uvedl tiskový odbor centrální banky. Povinnost státních podniků vést účty u ČNB zavedl zákon o rozpočtových pravidlech přijatý v roce 2023, firmy ale mohou požádat ministerstvo financí o výjimku a v odůvodněných případech si ponechat i účet u některé z komerčních bank. Plánované převedení volných peněz na účet u ČNB kritizoval tento týden státní podnik Lesy ČR, podle něj se kvůli tomu budou peníze zhodnocovat méně než dosud.
"ČNB vede účty příspěvkovým organizacím zřízeným organizačními složkami státu, státním fondům, státní organizaci Správa železnic, územním samosprávným celkům a dobrovolným svazkům obcí, veřejným výzkumným institucím, veřejným vysokým školám, zdravotním pojišťovnám a svazům zdravotních pojišťoven, státním podnikům a také Exportní garanční a pojišťovací společnosti a České exportní bance," uvedla centrální banka.
Povinné vedení účtů státních podniků u ČNB zavedl zákon o rozpočtových pravidlech přijatý v roce 2023. Povinnost se týká také národního podniku Budějovický Budvar. Novela zákona přijatá ve stejném roce umožnila, aby státní podniky nerušily všechny své účty ve státních podnicích najednou a v odůvodněných případech si je ponechaly. Ministři práce a sociálních věcí a zemědělství Marian Jurečka a Marek Výborný (oba KDU-ČSL) při předložení této úpravy argumentovali tím, že centrální banka nedokáže zajistit některé služby, jako jsou prioritní platby, bankovní terminály k účtům a termínované vklady. Budějovický Budvar tento týden uvedl, že nadále účty u komerčních bank využívá, zejména kvůli provádění zahraničních operací, které ČNB nenabízí.
Generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík tento týden kritizoval povinné převedení účtu k ČNB, které státní podnik uskuteční k 1. lednu. Podle něj Lesy ČR přijdou o zisky ze zhodnocení volných peněz, protože u ČNB bude nižší než u komerčních bank.
Lesy ČR také kritizovaly plánovaný odvod do státního rozpočtu ve výši sedm miliard korun, se kterým schválený rozpočet v příštím roce počítá. Podle Šafaříka bude muset podnik použít na odvod peníze z rezerv, což by ho v případě kalamity mohlo ohrozit. Hrozí podle něj i oddálení nápravy miliardových škod po zářijových povodních. V letošním roce Lesy ČR odvedly do rozpočtu 3,5 miliardy korun.
str rot
Pákistán vyvíjí rakety, které by mohly zasáhnout USA, řekl americký činitel
Washington/Islámábád 19. prosince (ČTK) - Pákistán, který vlastní jaderné zbraně, vyvíjí balistické střely dlouhého doletu. Ty mu umožní zasáhnout cíle mimo jižní Asii včetně Spojených států, tvrdí podle agentury Reuters vysoký představitel Bílého domu.
Zástupce poradce pro národní bezpečnost Bílého domu Jon Finer o někdejším partnerovi USA uvedl, že jednání Islámábádu vyvolává "skutečné otázky" ohledně cílů jeho balistického programu. "Upřímně, je pro nás těžké vnímat jednání Pákistánu jako cokoliv jiného, než nově vznikající hrozbu pro Spojené státy," řekl Finer.
"Pákistán vyvíjí stále sofistikovanější raketové technologie, od balistických raketových systémů dlouhého doletu až po zařízení, které by umožnilo testovat výrazně větší raketové motory," uvedl Finer. Pokud bude tento trend pokračovat, podle Finera bude Pákistán schopen zasáhnout cíle daleko za hranicemi jižní Asie, včetně Spojených států.
Finer se vyjádřil den poté, co Washington oznámil uvalení nových sankcí na pákistánský program rozvoje balistických střel. Opatření postihnou také pákistánskou státní obranou agenturu, která program řídí. Pákistán dnes nové americké sankce odsoudil jako diskriminační, podle tamního ministerstva zahraničí sankce ohrožují mír a bezpečnost v regionu.
Pákistánská diplomacie také zpochybnila tvrzení USA, že společnosti, kterých se sankce týkají, se podílely na šíření zbraní. Předchozí sankce podle pákistánského úřadu totiž "byly založeny na pouhých pochybnostech a podezřeních bez jakýkoliv důkazů".
Pákistán rovněž obvinil USA z dvojích standardů, protože podle něj Spojené státy nemají licenční požadavky ohledně pokročilých vojenských technologií jiných zemí. Sankce zmrazily veškerý americký majetek, které dotčené podniky vlastní, a zakazují Američanům s podniky obchodovat.
Pákistánský jaderný a raketový program podle analytiků slouží především k odvrácení hrozeb ze strany sousední Indie, napsala agentura AP. Pákistán se stal jadernou mocností v roce 1998, kdy provedl podzemní jaderné testy v reakci na testy svého rivala Indie. Obě strany pravidelně testovaly své rakety krátkého, středního a dlouhého doletu.
ham nim