Astronomové chtějí změnit název Magellanových oblaků kvůli koloniálnímu odkazu
Manila 13. listopadu (ČTK) - Jméno portugalského mořeplavce Fernaa de Magalhaese je vepsáno ve hvězdách v podobě Velkého a Malého Magellanova oblaku, galaxií nápadně zářících na obloze na jižní polokouli. Část astronomů ale nyní volá po jejich přejmenování a tvrdí, že Magalhaes byl vrah, který při první plavbě okolo země zotročoval původní obyvatelstvo tichomořských ostrovů, píše list The Guardian.
"Magalhaes se dopustil hrůzných činů. Na území, kde se dnes rozkládají Guam a Filipíny, spolu se svými muži vypaloval vesnice a zabíjel tamní obyvatele," říká astronomka Mia de los Reyesová z univerzity v Amherstu v americkém státě Massachusetts. V odborném časopise APS Physics vyzvala Mezinárodní astronomickou unii (IAU), orgán zodpovědný za názvy kosmických těles, aby Magellanovy oblaky přejmenoval.
"Spolu s mnoha dalšími astronomy se domníváme, že astronomické objekty a zařízení by se neměly jmenovat po Magalhaesovi ani nikom jiném s násilnickým kolonialistickým odkazem," píše de los Reyesová s odkazem na teleskopy v Chile, které po objeviteli rovněž nesou jméno.
Mořeplavec, známý také jako Fernando de Magallanes či Ferdinand Magellan, v roce 1519 vedl španělskou výpravu, která jako první evropská dosáhla Asie západní cestou přes Tichý oceán. V roce 1521 zemřel v bitvě s domorodým obyvatelstvem na dnešních Filipínách.
Nejde však pouze o Magalhaesovy činy, uvádí kosmolog David Hogg z Newyorské univerzity. "Hlavním problémem je to, že mraky neobjevil," domnívá se odborník. Původní obyvatelé po celé jižní polokouli dva jasné objekty viděli už dávno a měli pro ně svá vlastní jména. Oblaky byly po mořeplavci pojmenovány až koncem 19. století.
Výzva ke změně jména nejjasnější galaxie viditelné z Mléčné dráhy a její menší sestry je zatím poslední v rámci širší revoluce v názvosloví, ve které vědci požadují odstranění sporných názvů. Kontroverzní jsou například jména živočichů a rostlin, která odkazují na fašisty či osobnosti s rasistickými názory. V budoucnu podle části vědecké obce bude potřeba věnovat větší pozornost jménům na počest konkrétních osob, píše The Guardian, přičemž inspiraci lze čerpat například od robotických vozítek, která vyslal na Mars americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) - rovery Curiosity (Zvědavost) či Perseverance (Vytrvalost) vzdávají hold ideálům.
nim mka
Spojené státy i Rusko podnikly nálety na cíle v Sýrii
Washington/Damašek 13. listopadu (ČTK) - Spojené státy v neděli uskutečnily dva nálety v Sýrii na cíle spojené s Íránem, uvedl Pentagon podle agentury Reuters. Ta s odvoláním na agenturu Interfax napsala, že v Sýrii útočilo také Rusko, jehož nálety si vyžádaly životy 34 protirežimních bojovníků a zranění dalších více než 60.
List The New York Times napsal, že podle představitelů Pentagonu si americké nálety pravděpodobně vyžádaly neupřesněný počet mrtvých nebo zraněných. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při amerických úderech zahynulo osm bojovníků napojených na Írán, včetně jednoho Syřana a Iráčanů.
Útoky ruských sil, které dlouhodobě podporují syrského autokratického prezidenta Bašára Asada, směřovaly na provincii Idlib. Zdejší rebelové podle Moskvy za posledních 24 hodin sedmkrát zaútočili na pozice syrských vládních sil. Reuters poznamenal, že ruská tvrzení nebyl schopen nezávisle ověřit.
Akce Američanů v oblasti nařídil prezident Joe Biden v reakci na útoky na americké síly v regionu. "Pro prezidenta neexistuje vyšší priorita než bezpečnost amerického personálu a dnešním krokem dal jasně najevo, že Spojené státy budou bránit sebe, svůj personál a své zájmy," uvedl v prohlášení americký ministr obrany Lloyd Austin.
"Tyto útoky (na americké síly) musí přestat a pokud nepřestanou, tak nezaváháme a uděláme vše, co je nutné pro ochranu vojáků," řekl posléze Austin novinářům, čímž podle agentury Reuters ponechal otevřenou možnost dalších úderů na cíle v Sýrii.
Nálety, jejichž terčem se na východě Sýrie stalo výcvikové středisko a úkryt ozbrojenců, byly třetími podobnými od 26. října. Washington jimi reaguje na vlnu nejméně 40 útoků raketami a drony proti svým silám v regionu, která se vzedmula po útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října a následné izraelské odvetě.
V Sýrii mají Spojené státy kolem 900 vojáků, v sousedním Iráku na 2500.
mtw mka