Je svátek Tří králů, kterým končí vánoční období
Praha 6. ledna (ČTK) - Na dnešek připadá svátek Tří králů, kterým končí vánoční období. Některými městy projdou tříkrálové průvody, mnohé domácnosti i obce začnou odstraňovat vánoční stromky, výzdobu či osvětlení. Pro katolickou církev je podle liturgického kalendáře dnešní den svátkem Zjevení Páně, který připomíná i Ježíšův křest a zázrak, při němž proměnil vodu ve víno. Pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, juliánským kalendářem, Vánoce teprve začínají.
Svátek Tří králů odkazuje na biblický příběh o mudrcích, kteří se po pastýřích přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíši a donesli mu zlato, kadidlo a myrhu. Královské koruny i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim přidala až o mnoho set let později umělecká tradice a lidová zbožnost.
Šestý leden je spojen také s koledováním a žehnáním domů, kdy se na dveře píše svěcenou křídou nápis K+M+B. Nejde však o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu - Christus mansionem benedicat. Tříkrálový svátek je příležitostí také pro pomoc potřebným. Už po Novém roce začali koledníci vybírat peníze pro tradiční Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR, potrvá do poloviny ledna. Po třech králích začíná masopust - až do předvelikonočního půstu doba zábav, zabijaček či plesů.
Zatímco západním křesťanům dneškem vánoční období končí, pravoslavným křesťanům Vánoce začínají. V Česku se podle posledního sčítání lidu z roku 2021 přihlásilo k pravoslavné církvi přes 40.000 lidí. Pravoslavnou víru vyznávají i mnozí Ukrajinci, kteří předloni uprchli do Česka před ruskou agresí. Někteří ukrajinští věřící se rozhodli slavit Vánoce na konci prosince, aby se tím vymezili vůči ruské pravoslavné církvi, která válku na Ukrajině podporuje.
abz rot
Součástí Kovozoo ve Starém Městě bude nově galerie zaměřená na tvorbu z odpadu
Staré Město (Uherskohradišťsko) 5. ledna (ČTK) – Součástí Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku, která patří mezi turisticky nejvyhledávanější cíle ve Zlínském kraji, bude galerie zaměřená na tvorbu z odpadu. Návštěvníkům se poprvé otevře v sobotu 6. ledna. V tiskové zprávě to dnes uvedla Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
Galerie nese název Mayak. Jde o spojení slov May, což je příjmení zakladatelů staroměstského cukrovaru, a maják, který patří mezi hlavní symboly areálu. "Naše nová galerie nabízí prostor k vystavování děl podporujících myšlenku recyklace a dávání věcem druhou šanci. Zaměřuje se na tvorbu umělců pracujících s kovem, přírodními či odpadními materiály. Zároveň však poskytuje prostor všem tvůrcům a kreativcům, kteří chtějí svá díla ukázat světu," uvedl generální ředitel REC Group Bronislav Janeček.
Galerie bude působit v Mayově sále v Kongresovém centru společnosti REC Group. Prostor býval využíván jako přednáškový sál a tento účel částečně zachovává i nová galerie. K dispozici má projekční plochu s místy až pro 20 lidí. Galerie může sloužit pro dvě paralelní výstavy. Stálá expozice nabízí díla k prodeji, druhá část slouží krátkodobým výstavám.
V lednu a únoru si zájemci mohou v galerii prohlédnout výstavu s názvem Implementace od sochaře a designéra Lukáše Dvorského, který působí v Ostravě. Ve stálé expozici je umístěna tvorba z kovu, jejímž autorem je slovenský umělec Peter Kuraj. "Jeho domovina ho odmalička inspirovala krásou své přírody. Inspirovala jej natolik, že se rozhodl věnovat její ochraně, což se ukazuje v jeho tvorbě, ve které poukazuje na zranitelnost křehkého přírodního ekosystému, a to zhodnocováním odpadu formou uměleckého ztvárnění," uvedla Juřenová.
Kovozoo sídlí v areálu někdejšího cukrovaru, který v druhé polovině 19. století založili bratři Abraham a Heřman Mayovi. Nabízí stovky zvířat vyrobených z kovového šrotu. Doplňují je další exponáty, kterými jsou například tramvaj, letoun L-610, staré zemědělské stroje, vysloužilá hasičská auta nebo buldozery. Dále lze v areálu navštívit muzeum veteránů a vyhlídkové lávky nebo se svézt vláčkem.
chv dr