H. Králové udělil výroční ceny, hlavní ocenění mají loutkáři Říčařová a Vítek
Hradec Králové 30. března (ČTK) - Královéhradecká radnice dnes na slavnostním večeru udělila výroční ceny města, kterými každoročně oceňuje významné osobnosti z kultury, sportu, vědy a společenského života. Nejvyšší ocenění, Cenu Dr. Františka Ulricha, získali loutkáři Věra Říčařová a František Vítek. Radnice uděluje výroční ceny od roku 1993.
Manželé Věra Říčařová a František Vítek ocenění získali za celoživotní loutkářské mistrovství evropského významu. Působení výtvarnice a loutkářky Říčařové a řezbáře, loutkáře a loutkoherce Vítka je zásadně spjaté s hradeckým loutkovým Divadlem Drak, v němž působili v letech 1958 až 1981. Oba jsou laureáty Ceny Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.
Ulrichovu cenu, která je pojmenovaná po významném prvorepublikovém starostovi Františku Ulrichovi, město uděluje nepravidelně za celoživotní dílo kulturního, vědeckého, sportovního nebo společenského významu. V minulosti ji získali například bývalý hradecký biskup a pražský arcibiskup Dominik Duka, arcibiskup Karel Otčenášek či operní pěvkyně Soňa Červená.
Cenu Primus inter pares (První mezi rovnými) převzal Radek Balcárek za dlouhodobou péči o odkaz prusko-rakouské bitvy v roce 1866 u Hradce Králové a za reprezentaci města. V roce 1990 stál Balcárek u zrodu spolku Garda města Hradec Králové, který pořádá mezinárodní připomínkový festival Königgrätz 1866.
Hradeckou sportovní cenu letos získala trenérka Romana Ptáčková, dlouholetá trenérka Hradeckých lvic, která nyní vede českou basketbalovou reprezentaci žen. Hradeckou múzu převzali zástupci Filharmonie Hradec Králové za odvážně pojatý open air koncert na Labi.
Právě tento koncert s podtitulem Vodní hudba na náplavce Eliščina nábřeží měl velký úspěch u diváků a stal se navíc podle hlasování veřejnosti také Událostí roku 2022. Součástí slavnostního večera bylo také předání ocenění Talent královéhradecké kultury za uplynulý kalendářní rok, které získalo deset mladých umělců a klavírní trio ze Základní umělecké školy Střezina.
Navrhovat kandidáty na městská ocenění mohou v Hradci Králové obyvatelé města. Definitivně o nositelích jednotlivých cen rozhodují tajným hlasováním zastupitelé. Výjimkou je ocenění Událost roku, o níž hlasují obyvatelé města.
ry gcm
Odborníci z Národního muzea přivezou ze Slovenska exponáty poškozené požárem
Praha 30. března (ČTK) - Desítky exponátů, které bude možné preparovat či konzervovat v laboratoři v Praze, a tím je zcela či částečně zachránit, přivezou odborníci z českého Národního muzea z požárem zasažené Banské Štiavnice. Od pondělí do dneška pomáhali na žádost slovenské strany se záchranou mineralogické expozice ve Slovenském hornickém muzeu. Další sbírkové předměty se ale nacházejí v nepřístupném vyhořelém výstavním sále muzea, kde se zřítila střecha. ČTK o pomoci českých odborníků informovalo dnes Národní muzeum.
Požár, jehož příčina se zjišťuje, zasáhl v polovině března sedm budov ve městě, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Město, které proslavila těžba drahých kovů, je oblíbeným cílem turistů. Požár ničivě zasáhl také jednu z budov Slovenského hornického muzea, takzvaný Berggericht, ve kterém byla mineralogická expozice muzea a uloženy tam byly tisíce geologických sbírkových předmětů. Mnoho z nich bylo poničeno požárem a následně při hašení také vodou.
Po požáru bylo z muzea evakuováno více než 30.000 předmětů z mineralogického depozitáře a 800 předmětů z expozice. Mineralogové z Národního muzea teď společně se svými slovenskými kolegy pracují na jejich identifikaci, zjištění stupně poškození, chemické stabilizaci či očištění od sazí a bezpečném uložení za použití přivezených speciálních obalů.
"Stav mineralogických sbírkových předmětů, které se podařilo evakuovat, je naštěstí celkem dobrý, a kolegové z Národního muzea zatím vybrali desítky kusů, které bude možné preparovat či konzervovat v naší laboratoři v Praze, a tím je zcela či částečně zachránit," uvedl Michal Lukeš, ředitel Národního muzea, který Slovensko navštívil minulý týden.
Zhruba 400 kusů sbírkových předmětů se ale podle něj stále nachází v nepřístupném vyhořelém výstavním sále muzea. "Pokud se po zpřístupnění prostor podaří některé mineralogické exponáty zachránit, bude to vyžadovat rozsáhlejší konzervační zásahy," uvedl ředitel.
Požár vznikl v historické budově, kde sídlí turistická atrakce s názvem Banka lásky - muzeum údajně nejdelší milostné básně Marína od Andreje Sládkoviče, které zájemcům nabízí deponovat ve schránkách vlastní vzpomínky na lásku. Později se oheň rozšířil na budovu archivu, základní uměleckou školu či budovu Berggerichtu.
hrm rdo