Světlé i temné časy moravských Židů ukazuje nová expozice ve vile Löw-Beer
Brno 27. dubna (ČTK) - Světlé i temné časy moravských Židů ukazuje nová expozice ve vile Löw-Beer v Brně. Návštěvníky seznamuje s historií židovského osídlení regionu, a to prostřednictvím autentických předmětů a příběhů. "Expozice o židovském osídlení je členěná chronologicky i tematicky. Opomenuty nejsou informace o majitelích vily, její architektuře a o proměnách podoby a obyvatel domu během desítek let," uvedl v tiskové zprávě vedoucí vily Vladimír Březina.
Nejstarší předmět v expozici vznikl ještě před husitskými válkami. Jde o židovský náhrobek z roku 1411 nalezený v Brně. Lidé si ho prohlédnou v první části expozice věnované období od počátečních zmínek o Židech do poloviny 18. století. Pro Židy to byla doba vesměs poznamenaná přísnou segregací v ghettech.
Na lepší časy se židovské populaci nejen v regionu začalo blýskat v roce 1861. Nová rakouská ústava jí zaručila rovnoprávnost. Židé se pak začali stěhovat do větších měst, podnikali, stávali se kulturními mecenáši. Podobný osud měli za sebou i Löw-Beerové, když vilu v roce 1913 kupovali.
"Meziválečné období patřilo k nejsvobodnějším. Židé se mohli například poprvé přihlásit ke své národnosti," přiblížil Březina. Z exponátů o tom vypovídají třeba prvorepublikové letáky vyzývající Židy, aby se ke své národnosti skutečně přihlásili.
Holokaustu je věnovaná samostatná část. Má podobu temné místnosti s tmavými krychlemi evokujícími takzvané kameny zmizelých, známé z ulic českých měst. Každá obsahuje příběh. Některé se dají otevřít, uvnitř je předmět svázaný s příběhem - třeba vojenské známky Roberta Paula Fuhrmanna. Potomek prvních židovských majitelů a stavitelů vily uprchl do Anglie, bojoval proti nacistům a přežil.
V další části nové expozice, takzvaném zlatém pokoji, se návštěvníci dozvědí více o tom, jak budova vypadala, když v ní žili Löw-Beerové. Expozice nezapomíná ani na desítky let, po které vila sloužila jako domov mládeže.
„Oknem se lidé mohou podívat na zahradu. Vedle okna jsou kukátka, jimiž si prohlédnou snímky zahrady z doby, kdy byl ve vile domov mládeže. Mohou tak srovnat, jak vypadala tehdy a teď,“ zmínil Březina.
tmd hj
Na podporu kultury a památkové péče míří z kraje téměř 70 milionů korun
Brno 27. dubna (ČTK) - Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili na dnešním jednání rozdělení peněz do několika oblastí, například kulturu a památkovou péči podpoří necelými 70 miliony korun. Na přímou pomoc obyvatelům jižní Moravy půjde přes 22 milionů. Dotaci získají i vinaři, hasiči nebo chovatelé. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.
Na činnost kulturních subjektů, platy jejich zaměstnanců nebo jimi organizovaných akcí míří z krajského rozpočtu 37,8 milionu korun. Téměř 11 milionů korun putuje do kultury také přes dotační programy.
Z vyčleněných peněz tvoří mj. 13 milionů korun na mzdy a turné po USA získá Filharmonie Brno, na činnost Národního divadla Brno půjde 12 milionů korun. Více než dvěma miliony kraj podpoří konání festivalu JAZZFESTBRNO 2023 a peníze dostane také Divadlo Polárka či Lednicko-Valtický hudební festival.
Dalších 20,7 milionu korun vyčlenil kraj pro oblast památkové péče. Peníze pomohou třeba s obnovou Löw-Beerovy vily ve Svitávce na Blanensku nebo sanací zříceniny hradu Děvičky, který je významnou dominantou Pavlovských vrchů.
Na podporu pro rodiny v krizi, více psychologů a psychiatrů v terénu, rozvoj paliativní péče a terénní péče míří přes 22 milionů korun. "V posledních letech vidíme nárůst dětí, dospívajících i dospělých, kteří se potýkají se specifickými obtížemi, ať už jde o oblast duševního zdraví, neformálně pečujících, nebo o partnerské problémy. Jako kraj na to reagujeme nejen pravidelným rozvojem úvazků v rámci celého území, ale také speciálními dotačními programy," řekla radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová (Piráti).
Zastupitelé také rozhodovali o dotacích pro vinaře, hasiče, chovatele nebo mladé skauty. "Těmto spolkům a organizacím poskytneme dotaci 7,6 milionu korun. Milionem podpoříme zabezpečení chovatelských akcí v regionu, třemi miliony přispějeme na osvětu v oblasti vinohradnictví a vinařství. Rybářům poskytneme více než čtvrt milionu na vybudování klubovny v Syrovicích a na 300.000 na rybochovné zařízení," uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Kraj podpoří půl milionem také skautskou činnost na jihu Moravy. Peníze přispějí k zajištění vzdělávání pro více než 400 skautských vedoucích ve věku 13 až 26 let, umožní účast přibližně 150 mladých skautek a skautů z jižní Moravy na oficiálních mezinárodních akcích evropského a světového významu a přispějí na pořádání skautských akcí pro 600 dětí.
klv hj