Západočeské muzeum v Plzni získalo do sbírek dřevěnou malovanou křtitelnici
Plzeň 21. listopadu (ČTK) - Významnou kulturní památku, přes metr vysokou dřevěnou křtitelnici s víkem, představilo dnes jako novou akvizici Západočeské muzeum v Plzni (ZČM). Stala se součástí církevní sekce uměleckoprůmyslového oddělení muzea a ode dneška si mohou lidé tento vzácný malovaný kus vyřezaný v 18. století prohlédnout. Křtitelnici, kterou koupilo muzeum ve spolupráci s Národním památkových ústavem, zaplatil Plzeňský kraj, který za ni dal 150.000 korun. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Jiří Orna.
Křtitelnice jsou nádrže nebo nádoby se svěcenou vodou, užívané v křesťanských chrámech při křtu. Většinou jsou kamenné.
"Dřevěnou křtitelnici někdo v roce 2000 ukradl z kostela v Pístově u Chodové Plané na Tachovsku a odvezl ji do světa. A poté se objevila na německých aukcích. Koupil ji český soukromý sběratel, který spolupracoval s Národním památkových ústavem, a přivezl ji do Čech a po komunikaci s církví nám ji mohl prodat," řekl krajský radní Libor Picka (STAN). Na exponátu schází horní plastika, která byla zřejmě prodaná zvlášť.
"Je z 18. století a výjimečná tím, že je dřevěná, mají ji málokde. Plastika křtu Ježíše a Jana Křtitele a nějaké mechanizmy tam chybí, ale i tak je to velmi cenný a pohledově hezký kousek, který si návštěvník užije," řekl Orna.
"Hodnota je víceméně nevyčíslitelná, protože je to jedinečná práce. Je v perfektním stavu, není tam nic polámáno a řezba není poškozená. Cena za níž jsme ji koupili, je opravdu nízká, mnohonásobně nižší," řekl kurátor uměleckoprůmyslového oddělení Jindřich Mleziva. Křtitelnice je z lipového dřeva a polychromovaná, tedy zdobená bílou, zelenou a částečně pozlacená s imitací mramoru. Dřevěných křtitelnic je málo v celé Evropě, dodal.
Barokní kostel v Pístově je kulturní památkou. Podle Orny měly v 90. letech minulého století zejména malé vesnické kostely problémy s rozsáhlými krádežemi. "Něco se podařilo získat zpátky a něco se daří až teď, ten seznam předmětů je hrozně obsáhlý," uvedl.
Křtitelnice by měla být v expozicích ZČM dlouho, možná se výhledově zařadí do vedlejšího, také krajského, církevního muzea. Do uměleckoprůmyslového oddělení muzea se už od konce 19. století dostávají unikátní věci z různých kostelů v kraji. Nejzajímavější je oltář ze zaniklého Dominikánského kláštera v Plzni, který byl zbořen na konci 19. století.
Václav Prokš hj
Čína se stala druhým největším dvoustranným dárcem v Tichomoří, uvádí studie
Sydney (Austrálie) 21. listopadu (ČTK) - Čína je po Austrálii největším dvoustranným finančním dárcem pro tichomořské ostrovy, uvádí zpráva australského výzkumného centra Lowy Institute. Zaujala tak pozici, která předtím patřila Spojeným státům. Asijská velmoc podle zprávy usiluje o to, aby si penězi pojistila vliv v regionu. Největším dárcem v Tichomoří zůstává dlouhodobě Austrálie.
Ačkoliv celková rozvojová pomoc určená tichomořským ostrovům klesla od roku 2021 o 18 procent, Čína financování podpory a počet rozvojových projektů v oblasti naopak zvýšila. Celková suma, kterou ostrovům poskytla za rok 2022, je 256 milionů dolarů (šest miliard Kč), čímž předstihla Spojené státy.
Čína byla mezi lety 2008 a 2016 největším věřitelem tichomořských států a byla zodpovědná za 89 procent jejich dluhů. Ke konci roku 2016 půjčily čínské banky ostrovním státům více než 1,1 bilionu dolarů (24,2 bilionu korun). To vedlo k obavě těchto zemí, že na ně Peking bude vyvíjet diplomatický tlak.
V roce 2022 ale změnila Čína taktiku a na místo půjček nabízí státům granty, které přímo spravují čínské ambasády. "Peking přišel po pandemii (covidu-19) s ambicióznějším a politicky motivovaným plánem na poskytování pomoci," stojí ve zprávě.
Za zmínku stojí pomoc Kiribati a Šalamounským ostrovů, jež ale na základě toho omezily diplomatické kontakty s Tchaj-wanem. I kvůli tomu si Tchaj-wan podle zprávy pohoršil a už nefiguruje mezi deseti největšími dárci v regionu.
Čína letos oznámila, že bude financovat modernizaci silnic na Fidži. Zemi poskytne grant ve výši 135 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč). Jde o její největší projekt v regionu.
Rozvojová pomoc Spojených států, Nového Zélandu a Japonska dlouhodobě klesá a v roce 2022 byla nižší než před pandemií. I proto se Číně daří navazovat diplomatické vztahy s tolika tichomořskými ostrovy.
Austrálie zůstává největším dárcem tichomořských ostrovů. V roce 2022 vyčlenila na pomoc v Tichomoří 750 milionů dolarů (17,4 miliardy Kč).
bat jd