Policie kvůli loupeži v drážďanské klenotnici prohledala dno říčního kanálu
Berlín 27. prosince (zpravodaj ČTK) - Němečtí policisté kvůli vyšetřování tři roky staré loupeže v drážďanské barokní klenotnici Zelená klenba (Grünes Gewölbe) prohledávali dno jednoho z berlínských plavebních kanálů. Pátrací akce měla podle původní prohlášení trvat do čtvrtka, dnes ale skončila. Podle informací deníku Bild našli potápěči malý trezor, který byl ale prázdný. Krátce před Vánocemi se podařilo vyšetřovatelům velkou část lupu najít a vrátit do Drážďan.
O vánočních svátcích pátralo po důkazech na dně lodního kanálu v berlínské části Neukölln asi dvacet potáčů, kteří měli k dispozici i jeřáb. Policie žádné podrobnosti k pátrací akci nezveřejnila, nesdělila ani to, zda hledala ve vodě něco konkrétního a zda něco našla. Podle Bildu potápěči vytáhli z kanálu prázdný trezor.
Pachatelé se do drážďanského Rezidenčního zámku vloupali 25. listopadu 2019. Lupiči sekyrami rozbili vitrínu a odnesli si šperky ze 17. a 18. století. Ukradli klenoty obsahujících 4300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (2,7 miliardy korun) a při loupeži způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur.
Týden před Vánocemi se vyšetřovatelům podařilo velkou část lupu v Berlíně nalézt. Drážďanské umělecké sbírky, které klenoty spravují, sdělily, že navráceno bylo 31 jednotlivých částí šperků. Z briliantového souboru se do Drážďan vrátily mimo jiné náprsní hvězda k polskému Řádu bílé orlice a ozdoba klobouku, nadále ale chybí velká náprsní brož královny Amálie Augusty.
Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že za vloupáním stojí členové známého berlínského klanu Remmových. Obžalovaní pocházejí z velké rodiny arabského původu, ale jde o německé občany. S šesti z nich se v Drážďanech od začátku roku koná proces, který bude pokračovat 10. ledna. Státní zastupitelství bez podrobností uvedlo, že objevení šperků předcházela jednání s obhájci obžalovaných.
Aleš Zápotocký jrm
Těžký rok ukázal podle prezidenta Steinmeiera soudržnost Německa
Berlín 25. prosince (ČTK) - Německo kvůli ruské invazi na Ukrajinu prožilo obtížný rok, který přes všechny problémy a existenční obavy přinesl i dobrou věc, a to zkušenost, že společně lze těžkou dobu překonat. V dnes zveřejněném vánočním projevu to prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jeho vánočním přáním prý je, aby tato sounáležitost a naděje nevymizely ani v novém roce.
Steinmeier si přeje i ukončení války na Ukrajině, v rychlé zastavení bojů v dohledné době ale příliš nevěří. Dokud nezavládne mír, který by byl spravedlivý pro Ukrajinu a nezvýhodňoval by agresora, je třeba podle spolkového prezidenta napadeným pomáhat. "Tím také v temnotě bezpráví držíme světlo naděje," řekl.
Ve svém vánočním poselství ocenil Steinmeier statečnost Ukrajinců bránících vlast před ruskou agresí a také soudržnost Evropy. "A naše zem tváří v tvář této výzvě opět překonala sama sebe. Nepropadli jsme panice, nenechali jsme se rozeštvat," řekl.
Zmínil, že vzhledem k současné krizi je společnost vystavena řadě tlaků v podobě rostoucích cen a nedostatku energie. "Vím, jak mnoho si tato krize od vás všech vyžaduje, jak se mnozí musí uskromnit. Nikdo nám ale nemůže vzít naši velkorysost ve vzájemném chování," řekl Steinmeier s tím, že lidskost a nasazení pomáhají projasňovat život ostatním.
"Jsem hrdý na naši zemi, kde tolik lidí pomáhá - ne proto, že musí, ale protože cítí odpovědnost za ostatní a za společnost," řekl. "Jsme tvůrčí, pracovití a solidární. A z toho můžeme čerpat sílu a naději i v novém roce," uvedl.
I v této existenčně složité době by lidé podle Steinmeiera neměli zapomínat na ochranu klimatu, která si žádá úsilí celé společnosti. Přál by si, aby i starší lidé byli ochotni se změnit a aby mladí ve své kritice nepoškozovali samotnou podstatu ochrany životního prostředí. Jasně tak odkázal na kontroverzní demonstrace klimatických aktivistů z hnutí Poslední generace. "Máme přece všichni společný cíl, aby mladí nebyli poslední generací, ale naopak první generací světa šetrného ke klimatu," dodal.
Aleš Zápotocký jd