Čestnými občany Prahy jsou výtvarníci Anderle a Němeček a historik Šmahel
Praha 24. října (ČTK) - Čestnými občany Prahy se dnes stali výtvarník, spisovatel a hudebník Jiří Anderle, historik František Šmahel a kreslíř a výtvarník Jaroslav Němeček. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé, kteří rovněž udělili stříbrnou medaili hlavního města třem osobnostem a bronzovou medaili dalším pěti lidem.
Jiří Anderle, který se narodil v roce 1936, vystudoval v letech 1955 až 1961 na Akademii výtvarných umění malbu u Antonína Pelce a grafiku u Vladimíra Silovského. V roce 1961 promoval s cyklem na téma vesnických tancovaček. Po promoci přijal nabídku Jiřího Srnce a stal se členem souboru Černého divadla. V roce 1966 byl zařazen do přelomové výstavy Aktuální tendence českého výtvarného umění. Po roce 1968 opustil divadlo a věnoval se především vlastní tvorbě. Jeho díla si získala celosvětový ohlas.
Historik František Šmahel, narozený v roce 1934, vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal i doktorát, a roku 1995 byl jmenován profesorem. Působil jako ředitel muzea v Litvínově a pracoval v Historickém ústavu Akademie věd ČR, který od roku 1998 vedl. V letech 1993 až 1998 byl vedoucím semináře českých středověkých dějin na Filozofické fakultě UK, v letech 1998 až 2004 působil jako ředitel Centra medievistických studií a posléze do roku 2020 jako zástupce ředitele.
Jaroslav Němeček se proslavil zejména jako spoluautor známého komiksu Čtyřlístek, který vychází od roku 1969 dodnes. Němeček se narodil v roce 1944. Kromě Čtyřlístku má na svém kontě také další komiksy, například Čaroděj Huriáš či Rexík. Ve své tvorbě se věnoval také keramice. Díla vystavoval po celé Evropě. Němeček je také čestným občanem Prahy 4.
Stříbrné medaile dostanou od města divadelník Zdeněk Pecháček, socioterapeutka a spoluzakladatelka spolku ROSA Marie Vavroňová a psycholožka a socioložka Věra Doušová. Bronzovou medaili udělí hlavní město chovatelům Petru Velenskému a Nataše Velenské, bývalému majordomovi rezidence pražských primátorů Bohumilu Váchaloi, policistce Lucii Zemančíkové a učitelce Kateřině Laluhové.
Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním je čestné občanství. Od roku 1990 ho metropole udělila mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.
brn ptd
Rusko jedná se státy skupiny BRICS o vytvoření burzy drahých kovů
Kazaň (Rusko) 24. října (ČTK) - Rusko jedná se státy mezivládní organizace BRICS o vytvoření mezinárodní burzy drahých kovů. Státy BRICS ale neplánují vytvořit samostatný platební systém. Problémy s platbami, které jsou jednou z hlavních překážek spolupráce v rámci bloku, vyřeší využíváním stávajících systémů. Na závěr třídenního summitu uskupení v Kazani to podle agentury Reuters řekl ruský prezident Vladimir Putin.
BRICS sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku a od letoška další země, včetně Íránu či Spojených arabských emirátů. Organizace bývá považována za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.
Členské státy skupiny představují 37 procent světové ekonomiky. Jejich představitelé se v ruské Kazani sešli mimo jiné proto, aby projednali iniciativy zaměřené na vytvoření alternativ k finanční a obchodní infrastruktuře ovládané Západem.
Státy BRICS podle Putina prohloubí mezibankovní komunikaci. Posílí také zúčtování vzájemných transakcí v národních měnách. Otázka přeshraničních plateb je podle ruského prezidenta důležitá, a jednotliví členové uskupení budou proto rozvíjet spolupráci na tomto poli.
Rusko také jedná s ostatními členy BRICS o vytvoření mezinárodní burzy drahých kovů, která by zajistila spravedlivé ceny a růst obchodu v tomto segmentu. Dnes to podle Reuters uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov.
"Mechanismus bude zahrnovat vytvoření cenových ukazatelů pro kovy, standardů pro výrobu a obchodování se slitky a nástrojů pro akreditaci účastníků trhu, clearing a audit v rámci BRICS," sdělil Siluanov. Burza drahých kovů BRICS by konkurovala západním obchodním platformám, jako je Londýnská burza kovů. Také by chránila obchod před sankcemi, které Západ uvalil na členy BRICS Rusko a Írán.
Rusko je druhým největším světovým producentem zlata a jedna z jeho největších společností, Nornickel, je největším světovým dodavatelem palladia. Na jeho celosvětové produkci se podílí 40 procenty. Na všechny hlavní ruské producenty zlata se vztahují západní sankce. Ty omezují i činnost Nornickelu a jeho vývoz palladia, ačkoli na společnost samotnou se přímé sankce nevztahují.
Putin dříve hovořil o zájmu více než tří desítek států připojit se k organizaci. Šéf íránské diplomacie Abbás Arakčí podle agentury TASS mezitím uvedl, že vůdci států BRICS se v Kazani rozhodli v reakci na žádost 30 až 35 zemí zatím nepřijímat nové členy, ale některým dalším státům umožnit připojit se ke skupině v postavení partnerů.
vjn nim